fit.pl mobile logo

Bezpieczne gadżety

Mimo że w ciągu ostatnich kilkunastu lat elektronika zmieniła się diametralnie, niezmiennie towarzyszy jej jeden stały element. Jest nim wypadek losowy, mogący skutkować uszkodzeniem lub utratą naszych elektronicznych gadżetów.

Nie trzeba mieć szczególnego pecha, żeby stracić drogi sprzęt: nieuważny ruch ręką, i kubek z płynem rozlewa się po biurku; sekunda roztargnienia w komunikacji miejskiej, a z naszej kieszeni znika telefon; pozornie niewielka awaria, która szybko przeistacza się w poważny defekt – to tylko przykładowe sytuacje, w których nasza własność jest zagrożona. I chociaż nie sposób im zapobiec, możemy złagodzić skutki wydarzeń losowych w ich najważniejszym aspekcie, czyli w wymiarze finansowym.

Powszechny komfort

Elektroniczne gadżety zawładnęły naszym życiem. Jeszcze kilkanaście lat temu do niemal każdej czynności potrzebne było osobne urządzenie: aparat do robienia zdjęć, odtwarzacz mp3 do słuchania muzyki, telefon do wykonywania połączeń itd. Dziś wszystkie te funkcje wraz z kilkudziesięcioma, a nawet kilkuset innymi, możemy mieć dosłownie w jednym urządzeniu, na przykład w smartfonie. Nie należy jednak ulegać złudnemu wrażeniu, że nowoczesny telefon komórkowy nadaje się do wszystkich zastosowań – nawet bardziej wytrzymałe modele to nadal elektronika nienadająca się do ekstremalnych zadań w trudnych warunkach. Uszkodzić można zresztą nawet specjalnie przeznaczone do nich urządzenia, co jest tym łatwiejsze, im częściej znajdujemy się w sytuacjach, kiedy bezpieczeństwo posiadanego przez nas sprzętu ma drugorzędne znaczenie.

Doskonałym przykładem takich rozwiązań są sportowe kamery GoPro. Marka ta osiągnęła ogromny sukces w krótkim, bo zaledwie kilkuletnim okresie. O popularności jej produktów najlepiej świadczą wyniki finansowe: w 2011 r. było to „zaledwie” 230 mln dol. przychodu, w roku kolejnym spółka niemal podwoiła obroty (526 mln dol.), 2013 r. został zamknięty przychodem wynoszącym aż 985 mln dol. W 2014 r. sprzęt firmy GoPro stanowił aż 77% rynku kamer sportowych i 30% całego rynku urządzeń wideo. Dane liczbowe przekładają się na jeden wniosek – miłośników uwieczniania ekstremalnych doświadczeń jest bardzo wielu, ale nawet oni muszą liczyć się z ryzykiem zniszczenia kamery w trakcie swoich wyczynów.

Kamery sportowe to jednak nie jedyny segment rynku elektroniki, który nieustannie notuje wzrost, choć z pewnością mniejszy. Dobrym przykładem może być tu globalna sprzedaż słuchawek, której wielkość w 2016 r. szacowana jest na 334 mln sprzedanych egzemplarzy (w roku ubiegłym było to 312 mln sztuk). Ogromny wzrost popularności zyskał także stosunkowo nowy gadżet, jakim jest smartwatch – jak podaje Statista, w 2014 r. w Europie sprzedano go „zaledwie” 800 tys., rok później – już 5,4 mln egzemplarzy.

Szeroka prewencja

Gwarancja producenta bywa przydatna, dotyczy ona jednak tylko uszkodzeń sprzętu niepowstałych z winy użytkownika. W przypadku kradzieży, zalania czy zgubienia naszej własności jesteśmy zdani tylko na siebie – w znakomitej większości przypadków kończy się to bezpowrotną utratą lub uszkodzeniem sprzętu i sprawia, że konieczny jest zakup nowego urządzenia . Taki wydatek może być bardzo bolesny – sprzęt z górnej półki potrafi kosztować naprawdę niemało.

Najskuteczniejszym i zarazem najbardziej optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykupienie ubezpieczenia odpowiadającego konkretnemu rodzajowi sprzętu. Na rynku znajdziemy firmy specjalizujące się wyłącznie w tego typu polisach (np. brytyjską firmę Mobile Phone Insurance). Zakres ubezpieczenia zależy zazwyczaj od indywidualnej oferty przedsiębiorstwa i najczęściej obejmuje takie sytuacje, jak:

– uszkodzenie mechaniczne,

– zalanie sprzętu (szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych nawet jedna trzecia wszystkich uszkodzeń spowodowana jest właśnie narażeniem sprzętu na działanie wilgoci i/lub płynów),

– kradzież,

– nieautoryzowany dostęp do oprogramowania (szczególnie istotne w przypadku urządzeń, które dysponują dostępem do naszej karty kredytowej lub konta bankowego, i pozwalają płacić w ten sposób za zakupy).

Nie bez znaczenia jest też ochrona dodatkowych akcesoriów, jak choćby słuchawek, które znajdowały się z ubezpieczonym przedmiotem w chwili jego uszkodzenia lub zaginięcia.

Z ekonomicznego punktu widzenia – warto

Koszt ubezpieczenia nie jest wielki; bardziej rozbudowane pakiety to wydatek kilkuset złotych za zapewnienie nawet pięcioletniej pomocy ubezpieczyciela. Czy jest to duży koszt, należy odpowiedzieć sobie samemu. Jeśli jednak mamy do czynienia ze sprzętem, który łatwo zgubić (smartwatch, komórka, słuchawki) lub uszkodzić (kamera sportowa), a jego wartość zdecydowanie przewyższa koszt ubezpieczenia, warto rozważyć formalne zabezpieczenie się przed nieprzewidzianymi sytuacjami.

 PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl