Bieżnia domowa - ile kosztuje i jaką wybrać?

Bieganie czy jogging nie tracą na popularności. W ciepłe dni można spotkać biegaczy w lasach, parkach czy na ulicach. Ale co w przypadku, gdy pogoda nie dopisuje lub zwyczajnie chcesz poćwiczyć w warunkach domowych? W takich sytuacjach najlepiej sprawdzi się bieżnia domowa.
2021-04-15 00:00
Udostępnij
Bieżnia domowa - ile kosztuje i jaką wybrać?

Ile kosztuje bieżnia domowa? Czy to się opłaca?

Posiadanie w domu bieżni jeszcze niedawno było zjawiskiem rzadko spotykanym – przede wszystkim ze względu na wysoką cenę tych urządzeń. Dziś sytuacja ta mocno się jednak zmieniła! Wobec tego – ile kosztuje bieżnia?

Dobre urządzenie tego typu można kupić już nawet za nieco ponad 1000 zł. Co więcej, za około 1500 zł można znaleźć modele wyposażone w dodatkowe funkcje, czy udogodnienia, np. poręcz do podtrzymywania się, czy akcesoria takie jak masażer do ciała bądź wyświetlacz LED. Oczywiście dostępne są także zdecydowanie droższe bieżnie – ich koszt może znacznie przekraczać nawet 30 tysięcy złotych. To jednak urządzenia przeznaczone dla bardzo zaawansowanych biegaczy. Na początek z całą pewnością wystarczy model z przedziału cenowego do 3 tysięcy. A w nim dostępnych jest naprawdę wiele modeli! Wobec tego – jaką bieżnię wybrać?

abarqs-bieznia-treningowa-z-masazerem-bz-402.m-materialy-partnera

Foto: materiały Partnera

Rodzaje bieżni domowych – jaki model wybrać?

Niezależnie od tego, czy twoja przygoda z bieganiem dopiero się zaczyna, czy masz już jakieś doświadczenie, przed zakupem bieżni powinieneś zastanowić się przede wszystkim nad wyborem jej typu. Na rynku można znaleźć następujące rodzaje bieżni:

  • Domowa bieżnia mechaniczna (określana też jako magnetyczna) – na pierwszy rzut oka wyróżnia się wyjątkowo niską ceną. Ta związana jest przede wszystkim z faktem, że bieżnia magnetyczna nie jest napędzana silnikiem, tylko energią mięśni użytkownika. W związku z tym to biegający odpowiada za obroty, podłoża poruszając się po taśmie. Z tego względu model mechaniczny może być nieco problematyczny dla osób początkujących, ponieważ biegacz samodzielnie wyznacza tempo biegu. Bieżnie magnetyczne zazwyczaj nie posiadają także dodatkowych funkcji jak dopasowywanie szybkości, czy ilości spalanych kalorii. Decydując się jednak na ten wariant, dobrym wyborem będzie bieżnia domowa składana marki inSPORTline, model Sprynkl, która dzięki możliwości jej złożenia po zakończonym treningu pozwala zaoszczędzić miejsce w domu. Ponadto jest łatwa w obsłudze i posiada aż osiem trybów obciążenia, co pomaga dobrać odpowiedni poziom trudności.

insportline-domowa-bieznia-magnetyczna-sprynkl-materialy-partnera_1

Foto: materiały Partnera

  • Domowa bieżnia elektryczna – równie popularna co magnetyczna, jednak nieco droższa. W odróżnieniu od mechanicznego wariantu napędzana jest silnikiem. Dzięki niemu pas biegowy obraca się automatycznie, tym samym zmuszając użytkownika do ciągłego ruchu – tu nie tak łatwo się zatrzymać na chwilę odpoczynku! Prędkość jego pracy można oczywiście dostosować do swoich możliwości.

Bieżnia elektryczna jest łatwa w obsłudze i często wyposażona w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość podłączenia telefonu (do słuchania muzyki czy podcastu), indywidualne dostosowanie tempa poruszania się taśmy czy ilości spalonych kalorii. To dobry wybór zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników. Ponownie, biorąc pod uwagę wspomnianą wcześniej bieżnię treningową marki AbarOs, mimo stosunkowo niskiej ceny użytkownik otrzymuje możliwość słuchania muzyki, masażu ciała, pomiaru pulsu i liczenia kalorii podczas treningu.

Inne rodzaje bieżni, takie jak antygrawitacyjna czy ciśnieniowa są sprzętami, na których lepiej ćwiczyć pod okiem trenera ze względu na znacznie wyższy stopień zaawansowania. Najczęściej znajdują się one w klubach fitness i nie są dobrym rozwiązaniem do warunków domowych. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jaka bieżnia będzie dobra do domu, to wybierz mechaniczną, albo elektryczną.

urbogym-bieznia-elektryczna-v520m-materialy-partnera

Foto: materiały Partnera

Bieżnia do domu: tak czy nie?

Niewątpliwą zaletą posiadania bieżni w domu jest to, że możesz ćwiczyć o niemal każdej porze dnia oraz roku, nie ruszając się z domu. Nie musisz biegać w deszczu, śniegu ani przy silnym wietrze, dzięki czemu nie narażasz się na poślizgnięcie czy przewianie.

Bieżna w domu pozwala na wykonywanie treningu w każdej wolnej chwili. Dzięki niej możesz ćwiczyć nawet podczas oglądania filmu, czy czytania książki. Dlatego nie odkładaj biegania na później – zacznij trenować już dziś!

Artykuł sponsorowany