Gra sportowa polegająca na uderzaniu kijem golfowym małej białej piłki w celu wbicia jej kolejno do 18 sztucznych dołków, położonych na rozległym polu golfowym o urozmaiconej topografii. Wygrywa ten kto trafi do dołków najmniejszą liczbą uderzeń. Golf wywodzi się z gry starożytnych Rzymian o nazwie paganika. W czasach nowożytnych za ojczyznę golfa uważa się Wielką Brytanię.
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Historia golfa





TROCHĘ HISTORII

Ojczyzną golfa jest Szkocja.

Słowo golf pochodzi od holenderskiego słowa kolf - kij. Pierwsza historyczna wzmianka na temat golfa pochodzi z 1424 roku, parlament szkocki ogłosił wówczas dekret zakazujący gry, która odciągała od ćwiczeń wojskowych i przeszkadzała w zajęciach łuczniczych. Zakaz ten zniesiono w 1502 roku i od tej daty rozpoczyna się rozkwit tej dyscypliny i związanego z nią "przemysłu". Pierwszymi producentami sprzętu golfowego byli łucznicy, materiałem zaś do jego produkcji było drewno.
Jakub IV król Anglii, zagorzały golfista (tak jak jego matka Maria Stuart), zakazał sprowadzania skórzanych piłek z Holandii, dając wyłączność na ich produkcję przez 21 lat, szkockiemu rzemieślnikowi Melville. Wówczas wytwarzano je z wołowej skóry wypełnionej gęsim lub kurzym pierzem. W 1744 w Edynburgu powstał pierwszy klub golfowy, a dziesięć lat później klub golfowy Royal & Ancient w St. Andrews, który jako twórca golfowych reguł gry do dziś uważany jest za najwyższy autorytet w tej dziedzinie. To właśnie tam ustalono obowiązującą do dziś liczbę18 dołków. Od połowy XIX wieku zaczęto stosować piłki gutaperkowe. Materiał ten, twardy i odporny na wilgoć, uzyskiwano z kory i liści drzew malezyjskich. Specjalne nacięcia powierzchni pozwoliły znacznie podnieść aerodynamikę piłki. W Stanach Zjednoczonych grano w golfa już w XVII wieku. Początkowo sukcesy odnosili wyłącznie przebywający tam Szkoci, dzisiaj z USA pochodzi czołówka światowego golfa. W XX wieku wprowadzono piłki z gumowym rdzeniem owijanym pod ciśnieniem elastyczną nicią. Od 1920 roku produkowane są metalowe kije.

W roku 1860 odbył się pierwszy turniej British Open i od tego czasu golf jest coraz bardziej popularny wśród ludzi biznesu i polityki. Na pozór nudny i nieciekawy, wciąga swe ofiary bez reszty pozwalając przez kilka godzin w tygodniu odprężyć organizm i zapomnieć o problemach, które zostają za bramą wiodącą na pole golfowe. Jednym z magnesów tej gry jest jej elitarność. Od wieków ludzie odczuwający swą przynależność do różnych grup chętnie spędzali ze sobą wolny czas. Na polu golfowym jest do tego znakomita  okazja.

Minigolf, odmiana golfa. Rozgrywany na zminiaturyzowanym polu, na którym znajduje się 9-18 dołków z prowadzącymi do nich torami betonowymi, metalowymi, asfaltowymi lub drewnianymi i umieszczonymi na torach sztucznymi przeszkodami. Głównie gra rekreacyjna.


www.fit.pl