Malowanie jajek to tradycja a zarazem świetna zabawa dla rodziców i dzieci, która przynosi mnóstwo radości. Przedstawiamy kilka rad, jak zrobić ciekawą pisankę
fit.pl
2013-03-27 00:00
Udostępnij
Słówko może o samej tradycji - malowanie jaj to zwyczaj wywodzący się z Persii. W Polsce pierwsze pisanki powstały ok. X wieku. Początkowo ta tradycja nie miała niczego wspólnego z chrześcijaństwem, z czasem połączono zwyczaj tworzenia pisanek ze świętami Wielkiej Nocy. Dziś malujemy jajka przed Wielkanocą. Symbolizują zmartwychwstanie, pisankinadzieję i radość z wygranej walki Chrystusa ze śmiercią.

Po prostu pomaluj
To najprostszy sposób na pisanki. Kupujesz gotowe farbki i jaja o jak najbielszej skorupce. Jajka trzeba ugotować na twardo, pojedyncze farbki rozpuścić w szklankach, w każdej musi być też łyżka octu. Potem wrzucamy jaja do poszczególnych szklanek z farbami i po kilkunastu minutach mamy piękne, kolorowe pisanki. Potem warto każdą gotową pisankę posmarować tłuszczem, będzie miała jeszcze bardziej intensywny kolor. Farbki można mieszać tak, by powstały ciekawe kolory.

Woskowanie
Można jednak sprawę nieco utrudnić, ale za to jaki efekt! Wystarczy rozpuścić wosk i pędzelkiem lub wykałaczką narysować nim wzory na ugotowanych jajkach. Gdy wosk zaschnie, wrzucamy jajka do szklanek z farbami. Po kilkunastu minutach jajka wyciągamy, a wosk delikatnie usuwamy szmatką.

Skrobanie
Gotowe, ufarbowane pisanki bierzemy w ręce i cienkim nożykiem wyskrobujemy na nich fantazyjne wzory, a potem smarujemy tłuszczem. Tak też można stworzyć ciekawe jajeczka!img22m%5B1%5D

Wyklejanki
Ugotowane jaja można przecież ozdabiać czym tylko chcemy. Przyklejając odrobinę waty, wysuszone kwiatki, powycinany kolorowy papier albo kawałki materiałów. Co do głowy przyjdzie, wyobraźnia bardzo się tu przyda.

Mazaki
Do malowania jajek mogą się przydać zwykłe mazaki. Można skorupki ugotowanych jaj ozdabiać różnokolorowymi wzorami i pokazać światu, jaki drzemie w nas talent!

Jasna kredka i gotowe
Jajko pomalowane białą lub jasną kredką w dowolne wzorki, a potem wrzucone do słoiczka czy szklanki z farbką również będzie prezentować się niezwykle atrakcyjnie.

Naturalnie!
Warto użyć także składników naturalnych. Wystarczy ugotować łupinki cebuli, a potem wrzucić do nich ugotowane jaja. Będziemy mieć pisanki o pięknym, pomarańczowym kolorze. Druga bardzo naturalna metodą jest oklejanie różnorakimi ziarnami. Kiedy nałożymy taki wzorek pisanka może rzeczywiście fantastycznie wyglądać.

Szydełkowanie
Też może być sposobem na stworzenie pisanki. Jeśłi tylko macie w ręku tę umiejętność, spróbujcie. Efekt na pewno was mile zaskoczy

Owinięte
Kolejnym sposobem na pisanki jest owijanie kolorowym sznurkiem. Może to dać zaskakujący efekt