Jak dbać o kondycję i sylwetkę w domu? Sprawdzone urządzenia do domowej siłowni

Ćwiczenia w domu zyskały ogromną popularność w okresie lockdownu i nic nie wskazuje na to, żeby miłośnicy zdrowego trybu życia mieli zrezygnować z treningów we własnych czterech kątach. Treningi w domowym zaciszu to także świetny pomysł na bycie fit dla zabieganych oraz tych, którzy na świeżym powietrzu uprawiają dyscypliny sportowe uważane za sezonowe. Jaki sprzęt do domowej siłowni warto wybrać?
2023-08-31 00:00
Udostępnij
Jak dbać o kondycję i sylwetkę w domu? Sprawdzone urządzenia do domowej siłowni

Trenażer rowerowy i bieżnia – sprzęt do domowej siłowni na treningi zimą

Jeżeli nie lubisz jeździć rowerem albo biegać w trakcie kapryśnej jesiennej pogody czy zimowych mrozów, swoją domową siłownię koniecznie uzupełnij o sprzęt do ćwiczeń, z którego będziesz często i chętnie korzystać zimą.

Miłośnicy jazdy jednośladem chętnie sięgają po trenażer rowerowy. W zależności od tego, jak zaawansowane urządzenie kupisz, zyskasz na przykład prosty, a przy tym funkcjonalny postument pod swój rower, który będzie zapewniał opór przy kręceniu pedałami, dając Ci możliwość trenowania jesienią i zimą w domowym zaciszu. Kondycję na wiosnę i lato zapewniają także bardziej zaawansowane trenażery z aplikacjami, które umożliwiają np. wyświetlanie ciekawej trasy rowerowej na monitorze komputera, rzutniku lub telewizorze albo branie udziału w wirtualnych wyścigach rowerowych.

Domowa bieżnia to świetny sposób na aktywne spędzenie jesiennych i zimowych wieczorów w domu. Jeśli uwielbiasz słuchać podcastów, uczyć się języków obcych z zagranicznych stacji telewizyjnych albo urządzać maratony serialowe tylko dla siebie, warto ten czas wykorzystać również z myślą o utrzymaniu kondycji i zadbaniu o sylwetkę, jednocześnie biegnąc na bieżni. W zależności od tego, jaki model bieżni do domowej siłowni wybierzesz, możesz między innymi zmieniać szybkość przesuwania się taśmy, co wymusi na Tobie także zmianę tempa biegu. Zwróć również uwagę na to, jakie informacje pojawiają się na wyświetlaczu urządzenia – najczęściej to pokonany dystans, średnia prędkość biegu i liczba spalonych kalorii.

Trampolina i sprzęt do tabaty – co wybrać na intensywny trening odchudzający w domu?

Fitness na trampolinach i tabata to bardzo intensywne ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu. Wystarczy odpowiedni sprzęt do treningów przed telewizorem, aby na trampolinie albo ćwicząc tabatę, spalić mnóstwo kalorii. Co ważne, w internecie nie brakuje darmowych i płatnych treningów tabaty i fitnessu na trampolinach. Wystarczy, że włączysz filmik i będziesz wykonywać te same ruchy co trener na ekranie.

Do ćwiczenia na trampolinie potrzebujesz jedynie kawałka podłogi. Z myślą o stosunkach dobrosąsiedzkich pod trampolinę możesz podłożyć też matę wygłuszającą. Skakanie na trampolinie naprzemiennie wymusza rozluźnianie i napinanie mięśni, dlatego je wzmacnia. Poza tym przypomina o zabawach z dzieciństwa, powodując wystrzał endorfin, czyli hormonów szczęścia. Inne pozytywne efekty jump fitnessu to między innymi poprawa koordynacji wzrokowo-ruchowej i zdolności motorycznych.

W zależności od tego, jakie nagranie tabaty wybierzesz, możesz zapewnić sobie trening o różnym poziomie intensywności. Możesz zdecydować się na tabatę na stojąco, na leżąco albo mieszaną. Na niektórych filmikach trenerzy pokazują ćwiczenia, w których wykorzystuje się wyłącznie masę swojego ciała, a w innych – sprzęt do ćwiczeń w domu. Najpopularniejsze urządzenia i akcesoria sportowe do tabaty to step, mata do ćwiczeń, hantle lub kettle bells, elastyczne taśmy oporowe i kostki do jogi. Warto zdecydować się na tabatę, kiedy myślisz o treningu odchudzającym w domu. Tabata to trening interwałowy, który pozwala szybko zgubić zbędne kilogramy. Poza tym wzmacnia mięśnie, ale ich nie rozbudowuje, a także poprawia wydolność oddechową.

Treningi w domowym zaciszu to łatwy sposób na zachowanie kondycji i utrzymanie zgrabnej sylwetki. Możesz zdecydować się na uprawianie w domu sportów, które uważasz za sezonowe, takich jak kolarstwo czy bieganie. Domowa siłownia albo niewielka przestrzeń w dowolnym innym pomieszczeniu to także świetne miejsce do całorocznych treningów z myślą o tym, że chcesz dobrze czuć się w swoim ciele. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY