fit.pl mobile logo

Jak dbać o obuwie sportowe?

Dbając o obuwie, zapewnia się większą wygodę z jego korzystania, piękniejszy wygląd czystych i zadbanych butów, a przede wszystkim dłuższą ich żywotność i mniejszą podatność na uszkodzenia lub trwałe zanieczyszczenia. Jak powinno się czyścić buty sportowe, żeby podczas tego procesu mimowolnie ich nie uszkodzić? Przydatne okażą się profesjonalne akcesoria obuwnicze, takie jak impregnaty, pasty i inne kosmetyki do obuwia.

Jak czyścić sportowe buty?

Podczas gdy regularnie pranie każdego rodzaju odzieży jest czymś, co wydaje się oczywiste dla przeważającej większości ludzi, buty są niestety często zaniedbywanym elementem garderoby. Ich czyszczenie nie powinno ograniczać się jedynie do sporadycznego przetarcia widocznych zabrudzeń. Najlepiej jest wprowadzić u siebie nawyk regularnego czyszczenia butów, chociażby za pomocą lekko zwilżonej szmatki, przynajmniej raz na kilka dni. Korzystając z obuwia poza domem, mimowolnie przenosi się na nim piach, żwir, drobne zanieczyszczenia z ulicy, a nawet niewidoczne gołym okiem bakterie.

Większość sportowych butów, szczególnie modele wykonane z tkaniny, mogą być prane w pralce automatycznej. Zanim jednak nastawi się pranie, warto upewnić się, czy posiadane obuwie może być bezpiecznie czyszczone w ten właśnie sposób. Jeśli buty wykonane są z materiałów takich jak skóra naturalna, nie będzie to możliwe. Podjęcie takiej próby może wiązać się wtedy z poważnym ryzykiem uszkodzenia butów. Informacje na temat zalecanego sposobu czyszczenia powinny znajdować się w instrukcji dołączonej do pudełka z butami.

wkladki-do-butow-sportowych

Jakich kosmetyków do obuwia warto używać regularnie?

Pierwszym i zwykle uważanym za najważniejszy kosmetyk do butów sportowych jest impregnat, który chroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci, a nawet soli wysypywanej na ulicach. W takie akcesoria obuwnicze warto wyposażyć się już w momencie zakupu butów, aby móc je zabezpieczyć przed pierwszym użyciem. Ponieważ impregnaty często mają silny i drażniący zapach, zaleca się korzystanie z nich na świeżym powietrzu – najlepiej w ogrodzie lub na balkonie. Po pokryciu obuwia warstwą ochronną dobrze jest je zostawić na zewnątrz, aby mogły wyschnąć.

W sklepie CCC, który swoją ofertę udostępnia zarówno w salonach stacjonarnych, jak i na stronie internetowej, znaleźć można akcesoria takie jak pasty do butów, dezodoranty pozwalające utrzymać świeży zapach w ich wnętrzu, czy preparaty nabłyszczające. Wszystkie te produkty można zamówić z dostawą do domu, żeby w razie potrzeby szybko uzupełnić swoje zapasy. To, które z nich okażą się najbardziej przydatne, wynika głównie z materiału, z którego wykonane są buty. Modele sportowe wykonuje się najczęściej z tkaniny, skóry ekologicznej, lub skóry naturalnej. Szczególnie skóra, zarówno syntetyczna, jak i naturalna, potrzebują regularnego pastowania i impregnacji, aby pomimo upływu czasu i aktywnego korzystania z butów wciąż prezentowały się dobrze i nie traciły swojej jakości.

pielegnacja-butow

W jaki sposób suszyć sportowe buty?

Kosmetyki do obuwia pomagają utrzymać je w dobrej formie, jednak nie zawsze zastąpią zwykłe czyszczenie z użyciem gąbki i detergentu. Zwykle zaleca się, aby podczas takiego ręcznego prania starać się ograniczać ilość wody, która zostanie wchłonięta w obuwie. Im będzie jej mniej, tym krótsze, a zarazem mniej problematyczne okaże się suszenie wypranych butów. Przed czyszczeniem z użyciem wody najlepiej jest wyciągnąć z butów sznurówki i wkładki, aby uniknąć ich deformacji czy utraty pierwotnych kolorów.

Jak powinno się suszyć buty sportowe? Przede wszystkim warto określić, jak nie powinno się tego robić. Częstym błędem, który niesie ze sobą duże ryzyko odkształcenia obuwia i rozklejenia podeszwy, jest suszenie go na kaloryferze. Dobrym pomysłem będzie zostawienie wilgotnych butów na świeżym powietrzu, jednak co ważne, w silnym słońcu efekt może być taki sam, jak w przypadku suszenia na kaloryferze. Najlepiej zostawić buty do wyschnięcia w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza, a niekoniecznie, jak to się często wydaje, z wysoką temperaturą.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl