Gdy pogoda za oknem zachęca do częstszego wychodzenia z domu, uprawianie sportu na świeżym powietrzu staje się o wiele przyjemniejsze. Jogging w parku lub po leśnej dróżce niesie za sobą szereg zalet. Poprawia się w ten sposób nasza wydolność, wchłaniamy witaminę D, a układ ruchowy staje się bardziej odporny na kontuzje i urazy. Każdy preferuje inny rodzaj sportu, niemniej należy pamiętać o tym, by dopasować buty do indywidualnych potrzeb i wymagań związanych z uprawianą aktywnością. Jak to zrobić?
2023-06-22 00:00
Udostępnij
Jak dobrać właściwe obuwie sportowe?

To, co sprawdza się w obuwiu dla biegaczy, nie będzie odpowiednie dla osób trenujących na siłowni czy sali fitness. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup odpowiednich butów, ważnym jest, by zastanowić się, w jaki sposób będziemy ich używać.

Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu odnotowuje ogromny wzrost popularności w ciągu ostatniej dekady. I choć łatwo jest ulec pokusie, aby nosić tę samą parę butów do różnych rodzajów ćwiczeń, to wybór odpowiedniego obuwia pomoże nie tylko w przedłużeniu jego żywotności, ale też zabezpieczy stopy przed urazami oraz pozwoli efektywnie i z przyjemnością uprawiać sport - ocenia mgr Piotr Bielawski, podolog, przedstawiciel Polskiego Towarzystwa Podologiczno-Podiatrycznego.

Buty na siłownię

Podczas ćwiczeń na siłowni i podnoszeniu ciężarów ważny jest stabilny kontakt stóp z podłożem. Powinniśmy zatem szukać butów, które mają stabilną i płaską podeszwę oraz nie będą podlegały dodatkowej kompresji, mówiąc prościej: będą dość twarde.

Buty na fitness

Materiał obuwia do aerobiku powinien zapewnić przepływ powietrza. Konstrukcja obuwia wymaga dynamiki oraz elastyczności. Podeszwa buta powinna być wyposażona w odpowiednią amortyzację oraz zapewniać stabilność, w szczególności w obrębie pięty i przodostopia, gdzie występują największe obciążenia.

Buty do biegania

Obuwie do biegania powinno być lekkie oraz wygodnie otulać stopę. Podczas mierzenia stopy powinny czuć się komfortowo i nie odczuwać żadnego ucisku. Należy szukać butów z amortyzacją podeszwy, która pochłania część uderzeń i chroni stawy przed przeciążaniem. Źle dopasowane obuwie sprawia, że bieganie może być bolesne, a w konsekwencji nawet doprowadzić do kontuzji.

Buty trekkingowe

Obuwie do wycieczek górskich powinno zapewniać przestrzeń wewnątrz buta, ponieważ stopy podczas wędrówek mogą puchnąć. Należy wybierać buty wykonane z materiałów naturalnych i syntetycznych, które zapewnią wodoodporność i przepływ powietrza. But powinien być wyposażony w dobrą podeszwę, która ochroni stopy przed różnorodnym i wymagającym podłożem.

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy doborze sportowego obuwia?

Pomimo różnic w butach w zależności od uprawianej aktywności fizycznej, podstawą do wybrania dobrego obuwia jest właściwy rozmiar. W dzisiejszych czasach wyręczy nas w tym technologia: esize.me, rozwiązanie dostępne w wybranych sklepach CCC i eobuwie.pl. Wykonując skan 3D nie musimy martwić się też o wybór rodzaju obuwia. Trójwymiarowy model dodany do konta użytkownika pozwala na korzystanie z podpowiedzi produktowych i filtrowanie oferty pod kątem najlepiej dopasowanego rozmiaru butów. Jest to możliwe dzięki porównaniu skanu stopy z pomiarami obuwia, wykonywanymi w centrum logistycznym dla każdego modelu dostępnego w asortymencie sklepów.

Razem z innymi funkcjonalnościami, jak predykcja wzrostu stopy, możliwość przypisania kilku skanów do jednego konta czy informowanie o potrzebie aktualizacji skanu dziecka, esize.me pozwala precyzyjniej, a także szybciej i wygodniej wybierać obuwie dla całej rodziny - niezależnie od jego typu i różnic w rozmiarówkach producentów. Aby korzystać z rekomendacji produktów podczas zakupów online, offline oraz w aplikacji mobilnej, dostępnej dla systemów iOS i Android, należy dodać skan do konta użytkownika. Szczegółowe informacje oraz pełną listę punktów skanowania można znaleźć na stronie: https://ccc.eu/pl/esizeme.

Jeśli jednak nie możesz wybrać się do najbliższego skanera esize.me, przygotowaliśmy kilka porad, jak prawidłowo zmierzyć rozmiar stóp w domu:
1. Postaw stopę na kartce papieru. Piętę i kartkę dosuń do ściany.
2. Zaznacz kreską, dokąd sięga najdłuższy palec. (Pamiętaj, nie zawsze duży palec jest najdłuższy!)
3. Zmierz odległość od końca pięty do narysowanej kreski.
4. Powtórz koniecznie kroki na drugiej stopie, Twoje stopy mogą mieć różną długość.
Instrukcję wideo samodzielnego pomiaru znajdziesz na tej stronie: https://ccc.eu/pl/jak-dobrac-rozmiar-butow