fit.pl mobile logo

Jak efektywnie trenować w trakcie upałów?

Wiele osób ściśle przestrzega swojego planu treningowego, by poprawić kondycję fizyczną, pozbyć się zbędnych kilogramów lub przygotować organizm do zawodów sportowych. Pogoda, również w gorące dni, nie musi stanowić przeszkody. Dziś podpowiadamy, jak efektywnie trenować w trakcie upałów.

Nie obciążaj żołądka

Jedną lub dwie godziny przed treningiem zazwyczaj spożywamy główny posiłek, który ma nam zapewnić energię w trakcie aktywności. Błędem, który możesz łatwo popełnić zwłaszcza w upalny dzień, jest zbytnie przeciążenie żołądka posiłkiem. Dlatego latem warto nieco zmienić dietę. Zamiast makaronu, ryżu lub kaszy postaw na świeże warzywa charakterystyczne dla diety śródziemnomorskiej, które dostarczą organizmowi węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym. Paliwa wystarczy na cały trening. Wiele z nich zapewni ci dodatkowe źródło wody. Z kolei pomidory są bogate w potas, dzięki czemu trudniej będzie się odwodnić.

Doceń przekąski okołotreningowe

Przy wysokiej temperaturze na standardowy trening twoje ciało przeznacza więcej energii niż w zwyczajnych warunkach atmosferycznych. W podjęciu takiego wyzwania pomogą przekąski okołotreningowe złożone z węglowodanów oraz białka. Warto mieć przy sobie suszone owoce lub banana – źródła węglowodanów.
Podczas długotrwałego wysiłku źródłem energii są także pochodzące z białka aminokwasy, dlatego warto uzupełniać także proteiny. Dobrym źródłem białka są batony proteinowe, takie jak z linii Protein by Bakalland BA!, które zawierają w sobie dobrze przyswajalne białko serwatkowe i są pozbawione substancji takich jak syrop glukozowy i skrobiowy. Dodatkowe składniki batonów proteinowych pobudzają organizm do wysiłku i wspierają wyższą wydolność.

Ciepła herbata lepsza niż chłodne napoje

W gorące dni pocimy się bardziej intensywnie, dlatego o efektywności treningu decyduje również odpowiedni sposób nawadniania organizmu. Błędem jest wypicie dużej ilości wody tuż przed aktywnością, ponieważ w ten sposób nadmiernie obciążysz swoje serce. Najlepiej nawadniać się stopniowo, rozpoczynając od 2 godzin przed treningiem, wypijając około 0,4 l wody na godzinę. Pomocne mogą być napoje izotoniczne, które regulują gospodarkę wodną organizmu. Poza tym przed wysiłkiem wypij szklankę ciepłej herbaty miętowej. Twój organizm zawczasu otrzyma sygnał o podwyższonej temperaturze i zacznie schładzanie w naturalny sposób.

Spróbuj sportów wodnych, jeśli masz taką możliwość

Jeśli nie masz sztywnego planu treningowego, latem warto przestawić się na sporty wodne. Dzięki temu zapewnisz dodatkowe chłodzenie organizmowi. Skorzystaj z pływania na basenie. W trakcie wakacyjnego wyjazdu możesz zaś spróbować czegoś nowego – windsurfing i kitesurfing stale zyskują na popularności, co nie jest przypadkiem.

Unikaj słońca i chroń przed nim ciało

W upalne dni najlepiej zaplanować trening poza szczytem największego nasłonecznienia, które przypada w godzinach 11-15. Poza tym zamiast otwartych przestrzeni wybierz zacienione. W lesie lub parku twoja wydolność będzie wyższa. Jeśli nie możesz uniknąć ekspozycji na słońce, nie zapomnij o ochronie przeciw promieniowaniu UV i nakryciu głowy. Podrażniona słońcem skóra nie będzie pomagać w aktywności fizycznej. Z kolei brak nakrycia głowy może skutkować nawet udarem cieplnym.

Dostosuj strój do pogody

Twój strój treningowy na upalny dzień nie powinien być wykonany z bawełny, ponieważ ten materiał absorbuje wilgoć. Zamiast niej lepiej zaopatrzyć się w odzież odprowadzającą pot. W przypadku krótszego treningu możesz postawić na minimalizm, odsłaniając więcej partii ciała. Jeśli trening jest dłuższy, musisz jednak zapewnić sobie ochronę przed słońcem w postaci luźnej koszulki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl