Zegarki sportowe stały się elementarną częścią wyposażenia biegaczy. Już najprostsze modele ułatwiają planowanie efektywnych treningów. Te najbardziej zaawansowane dostarczają użytkownikowi informacji na temat stanu wytrenowania i reakcji organizmu na wysiłek. Wybierając zegarek do biegania należy zadać sobie pytanie o rolę, jaką pełnić ma urządzenie. Partnera, który pomaga utrzymać tempo? Mentora, który dostarczy zaawansowanych danych, niezbędnych do zaplanowania najefektywniejszego treningu? Może eksperta, który towarzyszył nam będzie także w czasie uprawiania innych dyscyplin?
2018-07-30 00:00
Udostępnij
Jaki zegarek do biegania?

Partner

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę ze startami albo po prostu lubisz od czasu do czasu przebiec się po okolicy, wybierz zegarek, który stanie się Twoim partnerem treningowym. Zmierzy pokonany dystans i tętno, automatycznie zapisze czas każdego okrążenia, a w trakcie postoju sam zatrzyma pomiar czasu. Przykładem jest Garmin Forerunner 35 wyposażony w nadgarstkowy pomiar tętna, GPS i szereg funkcji, takich jak szacowany pułap tlenowy czy strefy tętna, które pomogą Ci trenować efektywniej.

Mentor

Wraz z postępami myśli biegaczy zaczynają krążyć początkowo wokół startów w zawodach, potem poprawiania wyników, a wreszcie bicia rekordów. Mentor, to zegarek, który poprowadzi Cię do założonego celu.
Doskonałym przykładem jest Garmin Forerunner 645 Music wyposażony w nadgarstkowy pomiar tętna i GPS. Urządzenie pozwala monitorować różne aktywności, dostarczając informacji na temat natężenia wysiłku, progu mleczanowego, przygotowania wydolnościowego, efektu treningu, obciążenia treningowego, czy stanu wytrenowania . Może nawet obliczyć Twoje przewidywane czasy na 5 km, 10 km, w półmaratonie i maratonie.
W przypadku najnowszego modelu marki Garmin wszystko to połączone zostało z możliwością odtwarzania muzyki i dokonywania płatności zbliżeniowych. Można powiedzieć, że w tym jednym urządzeniu znalazło się praktycznie wszystko, czego potrzeba w czasie treningów i startów.

Ekspert

Prawdziwym ekspertem wśród zegarków dla biegaczy jest Garmin Forerunner 935. Podobnie jak model 645 Music pozwala on na monitorowanie treningów biegowych i różnego rodzaju innych aktywności. Daje tym samym użytkownikowi dostęp do danych, które pomagają zaplanować treningi i okres regeneracji tak, by osiągać jak najlepsze wyniki. Forerunner 935 został ponadto wyposażony w kilka funkcji, które pozwalają na wszechstronną analizę wydolności, z uwzględnieniem danych na temat dynamiki biegu, pływania i jazdy na rowerze (po połączeniu z odpowiednimi czujnikami). Dzięki temu jego możliwości znacznie wykraczają poza ramy treningów biegowych, co czyni go idealnym zegarkiem np. dla triatlonistów.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o funkcjach i możliwościach zegarków biegowych marki Garmin, odwiedź stronę: https://explore.garmin.com/pl-PL/forerunner/ . Znajdziesz na niej szczegółowe porównanie poszczególnych modeli i odpowiedź na pytanie jaki zegarek spełni Twoje oczekiwania.