fit.pl mobile logo

Karol Okrasa – pasjonat w kuchni

Karol Okrasa to polski kucharz, który od wielu lat z powodzeniem uczy Polaków jak gotować. Redakcji Fit.pl opowiedział o gotowaniu, zdrowym stylu życia oraz prawidłowej kondycji
2-12-016431aJak i kiedy zaczęła się Pana przygoda z kuchnią?

Pierwsze kroki „w kuchni” zawodowej zrobiłem w szkole, Technikum Gastronomicznym im. Eugeniusza Pijanowskiego w Warszawie. Tam spotkałem fantastyczne grono pedagogów, którzy chyba rozbudzili moją ciekawość dotyczącą gastronomii. Później były już prawdziwe i życiowo ekstremalne praktyki zawodowe w Hotelach Jan III Sobieski i Le Meridien Bristol. Podstaw uczyłem się pod okiem profesor Szumlicz czy też w Gałach, w technikum.

Czy istnieje coś takiego, jak łatwy i przyjemny przepis, który najlepiej sam się robi?

Jest mnóstwo takich przepisów. Kuchnia jaką ja staram się prezentować ma być łatwa, przyjemna i zaskakująca. Staram się namówić wszystkich do tego by w kuchni odpoczywali i relaksowali się, pokazać że gotowanie może sprawiać wiele frajdy i radości.

Czy ma Pan swoje specjalne zasady, którymi kieruje się Pan przygotowując dania?

Jestem pewnego rodzaju dyktatorem sądowym, nie przyjmującym linii obrony świadka. Jedną z kluczowych zasad jest to do czego namawiam wszystkich. Gotować na własny smak, podawać gościom to co mi smakuje, być pewnym, że jest to dobre.

Jaką kuchnię Pan preferuje prywatnie?

Uwielbiam smak surowej ryby (sushi) i zapach surowego mięsa (tatar), a ponadto lekka kuchnia śródziemnomorska inspiruje mnie do tego, by moją miłość, czyli kuchnię staropolską odmłodzić i rozpowszechnić. Prywatnie uwielbiam kuchnie mojej babci i mamy.

Lubi Pan gotować dla znajomych?

Zawsze kiedy tylko mam czas, tak właśnie spędzam wolny czas. Zawsze do zabawy wciągam zainteresowanych, by mogli się przekonać, że to fajna sprawa.

[-------]

2-12-016530aMałokaloryczne, zdrowe jedzenie, czy trudno przygotować?

Jako wykwalifikowany dietetyk – teoretyk i kucharz – praktyk wierzę, że tak można gotować. To właśnie staram się zrobić z kuchnią polską. Pokazać, że nie zawsze musi ona być kojarzona z kuchnią tłustą, ciężką i obfitą. Nie jest ważne, ile kalorii ma jedzenie, ważniejsze jest by jedzenie było zdrowe i jednocześnie smaczne, a tu kaloryczność nie zawsze ma pierwsze miejsce. Oczywiście staram się by potrawy były lekkostrawne, stąd też duży nacisk na dania gotowane na parze, mniej smażonych na poczet delikatnie pieczonych. Sosy na bazie świeżych warzyw i oliwy z oliwek, powrót do kasz tak popularnych w kuchni staropolskiej i ograniczenie ziemniaków.

Która kuchnia według Pana jest kuchnią najzdrowszą?

Ta przyrządzana przez świadomego kucharza czy też pasjonata. Świadomego swoich poczynań w kuchni jakich produktów używać do czego. By ich nie zepsuć i nie tracić na ich wartości odżywczej. Myślę, że najlepiej udaje się to Japończykom.

Czym jest dla Pana zdrowy tryb życia?

To połączenie kuchni i tego co robię poza nią. To przede wszystkim aktywny wypoczynek i aktywny tryb życia. Spacery, dużo sportu i rower na wiosnę zamiast samochodu. Na tyle ile się da. Zdrowy to, ten mający na celu ograniczenie szkodliwych produktów w naszej diecie, ale nie eliminowanie ich w całości. Zdrowy to regularny tryb spożywania posiłków i regularne trenowanie. Zdrowy to urozmaicony pod względem potraw i produktów, by używać ich wszystkich z całej piramidy żywieniowej. Zdrowy to taki, gdzie chodzi się do lekarza, ale tylko na badania kontrolne.

Trudno jest utrzymywać dobrą formę i szczupłą sylwetkę, pracując w kuchni? Te wszystkie zapachy, próbowanie potraw?

 Jeżeli ma się dobrą przemianę materii i stosuje do większości wymienionych wyżej zasad to muszę przyznać, że jest to banalnie łatwe.

Jak Pan dba o kondycję?

Sport, aktywny wypoczynek, sport, spacer, aktywny wypoczynek itd.

Czy poza gotowaniem ma Pan inne hobby?

Moją pasją są konie i jazda konna, niestety niespełniona pasja, ponieważ nie miałem na to zbyt wiele czasu. zdecydowanie teraz moim hobby jest moja córka Lena i to ona daje mi siłę do tego by prowadzić zdrowy tryb życia.

Rozmawiała Aleksandra Załęska

www.fit.pl

www.fit.pl
 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl