Imbir – korzystne właściwości lecznicze i zdrowotne aspekty

Imbir, pierwotnie występujący w ciepłym i wilgotnym klimacie południowo-wschodniej Azji, obecnie cieszy się globalną popularnością, głównie jako przyprawa w kuchni indyjskiej, tajskiej oraz dodatek do sushi. Chociaż znany jest przede wszystkim jako aromatyczna przyprawa, badania wskazują, że imbirowi przypisuje się pewne właściwości lecznicze, zwłaszcza w kontekście łagodzenia nudności i wymiotów u kobiet w ciąży oraz jego przeciwbólowego działania.
Ilona WIlk
2024-02-21 22:21
Udostępnij
Imbir – korzystne właściwości lecznicze i zdrowotne aspekty

W handlu dostępny jest w różnych postaciach, zarówno jako surowy, suszony (mielony), jak i marynowany, popularny szczególnie w kuchni japońskiej, w tradycyjnym sushi.

Właściwości lecznicze imbiru wynikają z bogactwa substancji biologicznie czynnych w jego kłączu, takich jak olejki eteryczne, oleożywice, zingiberol i gingerol. Te substancje przypisuje się potencjalnie korzystnym działaniom przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym, przeciwwirusowym oraz przeciwutleniającym. Istnieją również badania wskazujące na potencjalne zastosowanie imbiru w leczeniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej i lipidowej, jednak konieczne są dalsze badania w celu potwierdzenia tych korzyści.

W kontekście zdrowia kobiet w ciąży, imbir zyskuje uznanie jako środek łagodzący nudności i wymioty. Analizy bazy Cochrane sugerują, że 1 g imbiru dziennie może być skuteczne w łagodzeniu tych dolegliwości bez zwiększania ryzyka skutków ubocznych. Warto jednak podkreślić, że choć badania nie wykazały zwiększonego ryzyka poważnych wad wrodzonych czy poronień, ostrożność jest zalecana, zwłaszcza w przypadku interakcji z innymi lekami.

W przypadku infekcji wirusowych, takich jak przeziębienie, brak konkretnych badań klinicznych dotyczących skuteczności imbiru, ale zawarte olejki eteryczne teoretycznie mogą wykazywać działanie przeciwwirusowe. Praktyka stosowania imbiru w przypadku przeziębienia opiera się głównie na doświadczeniach długotrwałego użytkowania.

Imbir wykazuje także potencjał przeciwbólowy, zwłaszcza w przypadku chorób zwyrodnieniowych stawów. Badania wskazują, że dzienna dawka 500–1000 mg imbiru może zmniejszyć natężenie bólu oraz poprawić sprawność ruchową. Podobne korzyści odnotowano w przypadku bólu menstruacyjnego i migreny, choć zaleca się dalsze, dobrze zaplanowane badania.

Warto podkreślić, że imbir jest powszechnie uznawany za bezpieczny, ale pewne grupy, takie jak osoby z cukrzycą, przyjmujące leki przeciwkrzepliwe czy z chorobami układu pokarmowego, powinny stosować go ostrożnie z uwagi na potencjalne interakcje i skutki uboczne.

Podsumowując, imbir to nie tylko aromatyczna przyprawa, ale również roślina o potencjalnych korzyściach zdrowotnych. Jednak zanim zaczniemy go używać w celach leczniczych, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem, szczególnie w przypadku istniejących schorzeń czy przyjmowania leków.

na podstawie materiałów uzyskanych z Medycyna w praktyce