Jednym ze sposobów "Królowej popu" na utrzymanie formy jest Ashtanga Yoga
fit.pl
2010-04-16 00:00
Udostępnij
Madonna i joga
Tej kobiety nikomu nie trzeba przedstawiać. Popularna na całym świecie Madonna, mimo swojego wieku , wciąż nie przestaje zachwycać. I mimo pięćdziesiątki na karku, znacznie młodsze piosenkarki wciąż zazdroszczą jej kondycji fizycznej, wygimnastykowania, no i oczywiście... talentu. A formę pozwala jej utrzymywać m.in. Ashtanga Yoga.
madonna yoga– Joga jest metaforą życia. Musisz je brać naprawdę powoli. Nie możesz się spieszyć – wyjawia swoją filozofię życiową piosenkarka. – Nie możesz odpuścić sobie jednej pozycji i przejść do następnej. Czasem znajdujesz się w poniżających sytuacjach, ale nie wolno ci się oceniać. Musisz odetchnąć i iść dalej. To ćwiczenie dla twojego ciała, umysłu i duszy.

Madonna ćwiczy Ashtanga (aka astanga) Jogę – styl, który zachęca do bardziej dynamicznych ruchów i licznych przejść między pozycjami. Może być świetnym ćwiczeniem cardio, a także poprawiającym postawę i wzmacniającym kondycję treningiem.

Piosenkarka zaczęła uprawiać ten styl, aby odzyskać dawną figurę, którą straciła po urodzeniu córeczki Lourdes w 1996 roku. W tym okresie była związana z trenerem osobistym Carlosem Leonem i to prawdopodobnie on zachęcił Madonnę do uprawiania właśnie tej odmiany jogi.

Teraz, 12 lat po tamtym wydarzeniu, ciągle zachowuje świetną figurę i jest w idealnej formie. Ostatnio zaczęła światowe tourne. Jak więc działa ta cała Ashtanga Joga?

Praktyka obejmuje sześć sekwencji asan o wzrastającej trudności. Praktykujący po opanowaniu jednej sekwencji przechodzi do kolejnej. Jest to najbardziej dynamiczna forma hatha-jogi, w której istotnym elementem są płynne przejścia między asanami. Zaawansowana praktyka wymaga tu dużej wytrzymałości. Rozwija się ją stopniowo opanowując sekwencje. Podczas praktyki włącza się oddech ujjayi - jedną z podstawowych technik oddechowych jogi.

Ashtanga Joga jest o wiele dynamiczniejsza od jej klasycznej odmiany i potrzebuje większej siły i lepszej koordynacji, balansu i giętkości niż inne style.

Entuzjazm Madonny dla tej formy ćwiczeń przejawia się także w jej pracy. Na albumie „Ray-of-Light”, można dosłuchać się motywów z tradycyjnych pieśni Ashtanga. A w filmie „The Next Best Thing” zagrała instruktorkę Ashtanga Jogi.

Popularna gwiazda show biznesu nie ogranicza się tylko do jogi. Jeździ konno, trenuje gyrotonics, czyli zestaw ćwiczeń zaczerpniętych z pływania, jogi, gimnastyki i tai – chi, które mają na celu poprawę elastyczności, równowagi i siły mięśni, a także poprawę mobilności stawów. Często porównuje się je do ćwiczeń Pilates, ale to gyrotonics kładzie większy nacisk na poprawę elastyczności.

Więc jeśli chcesz w wieku 50 lat wyglądać na szczupłą, opaloną i być sexy jak Madonna, musisz już dziś sprawić, by ćwiczenia fizyczne stały się twoją codzienną rutyną, powtarzaną systematycznie jak mantra.

www.fit.pl