Stres to poważny problem społeczny XXI wieku. Odbija się nie tylko na naszym zdrowiu psychicznym, ale również fizycznym. Gdy nie radzimy sobie ze stresem warto poszukać ukojenia w sporcie
fit.pl
2016-03-02 00:00
Udostępnij
Walcz ze stresem za pomocą sportu!
stres2(1)Naukowcy dowiedli, że uprawianie jakiejkolwiek dyscypliny sportu związane jest z rywalizacją i hierarchizacją. Dlatego też może być to doskonałe lekarstwo na walkę ze stresem. Wielu ludzi uważa, że doskonałymi dyscyplinami, które pomagają sobie radzić ze stresem są szeroko rozumiane sporty walki. Trudno się dziwić takiej opinii. Godzina zajęć ze sportów walki pozwala na wyładowanie negatywnych emocji, co jest bezcenne dla przywrócenia równowagi psychicznej i fizycznej.

Bardzo dobrym sposobem walki ze stresem są wszelkie metody pochodzące z Dalekiego Wschodu. Mnisi od wieków starali się doskonalić formy idealnego połączenia ciała i umysłu, aby uzyskać pełną harmonię. Wśród metod rodem z Dalekiego Wschodu, na rozładowanie stresu polecana jest joga. Działa odprężająco na ciało i umysł. Wykonywanie ściśle określonych ruchów ma olbrzymi wpływ na poprawę kondycji psychicznej. Natomiast odpowiednie sterowanie oddechem daje możliwość maksymalnego wyciszenia i odprężenia wewnętrznego.

Dobrą metodą walki ze stresem są również ćwiczenia Tai Chi. Wykonywanie ćwiczeń zmniejsza napięcia mięśni i ma wpływ na poprawę krążenia. Tai Chi pomaga zredukować stres, ale jeszcze lepsze efekty uzyskać można wykonując ćwiczenia na świeżym powietrzu.

Sport to jedna z najtańszych i najbardziej skutecznych metod walki ze stresem. Bardzo ważna jest regularność, gdyż tylko zapewnia nam możliwość osiągnięcia wewnętrznego spokoju i fizycznej równowagi. Dodatkowo, gdy będzie aktywni fizycznie, poprawimy nie tylko naszą psychikę, ale również sylwetkę i ogólne samopoczucie. Podczas uprawiania sportu w mózgu wydzielają się endorfiny odpowiedzialne za dobry nastrój. A więc ruch na świeżym powietrzu wystarczy, aby poprawić sobie humor i oderwać się od stresujących myśli.

Sport jest najskuteczniejszą metodą redukcji napięcia fizycznego i psychicznego. Wielość dyscyplin pozwala wybrać każdemu, co najbardziej lubi i co najskuteczniej go odpręża. Polecane jest pływanie, bieganie, tenis, sporty zespołowe, sporty walki, jazda na rolkach i rowerze, a także kilkunastominutowy spacer. Badania wykazały, że właściciele psów są zdrowsi i bardziej odporni na stres niż ludzie ich nie posiadający. Nic tak nie pomaga jak kilkadziesiąt rzutów patykiem, za którym goni uszczęśliwiony czworonóg.

www.fit.pl