Mata do akupresury – nie tylko na bóle kręgosłupa

Spięte mięśnie całego ciała to jego ból. Powodem takiego napięcia często są: stres, przepracowanie czy niewłaściwa pozycja podczas pracy. Różnego rodzaju masaże są w tej kwestii wybawieniem. Dzięki macie do akupresury możemy skuteczną sesję relaksacyjną, podczas której nasze ciała i psychika odetchną, zafundować sobie w domu.
2022-10-03 00:00
Udostępnij
Mata do akupresury – nie tylko na bóle kręgosłupa

Jednym ze sposobów na napięcie mięśni jest akupresura. Polega ona na ucisku lub masowaniu punktów w naszym ciele, które są aktywnie biologicznie. Akupresura nie jest niczym nowym, pochodzi z Chin (była i jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej) i jest stosowana dla znoszenia napięcia w ciele i leczenia wielu chorób już od 7000 lat. Tak długa tradycja  i nadal duża popularność akupresury świadczą o tym, że naprawdę ona działa. Zabieg akupresury może nam wykonywać druga osoba, uciskając nasze ciało opuszkami palców, możemy zrobić to też samodzielnie. A możemy wykorzystać do tego matę do akupresury – i jest to rozwiązanie bardzo wygodne, gdyż pozwala na uciskanie punktów na ciele, których normalnie byśmy samodzielnie nie dosięgnęli. Możemy używać maty codziennie – niezależnie od pory dnia – co także jest wygodnym rozwiązaniem dla zabieganych.

Mata do akupresury – jak działa

Mata do akupresury, dzięki swoim kolcom, delikatnie uciska punkty na całym naszym ciele. Wystarczy się tylko wygodnie położyć na macie. Wtedy poprawia się miejscowe krążenie krwi, a to przekłada się na rozluźnienie napięcia mięśni i zniwelowanie bólu. W związku z tym zaczynamy nie tylko naprawdę dobrze się czuć we własnym ciele, ale uczucie relaksu pozytywnie wpływa także na naszą psychikę. Warto wiedzieć, że podczas zabiegu akupresury – także tej z wykorzystaniem maty – wydzielają się endorfiny, a więc tak zwane hormony szczęścia. 

Co daje regularne stosowanie maty

Masaż akupresurowy – o czym było wcześniej – to przede wszystkim relaks ciała i umysłu. A jeśli chodzi o konkrety, to stosowanie maty akupresurowej jest polecane nie tylko po to, by pozbyć się przeciążeń poszczególnych części ciała związanych z niewygodną czy jednostajną pozycją w pracy. Maty do akupresury można też używać po intensywnym treningu. Lepsze krążenie krwi, lepsze dotlenienie mięśni pomogą w redukcji ich bólu. Takie działanie maty wpłynie też na szybszą regenerację organizmu po wysiłku. Mata do akupresury, głęboko relaksując całe ciało i zapewniając w nim swobodny przepływ energii, pozwala też szybciej zasnąć po dniu pełnym wyzwań. Również dzięki pozytywnemu wpływowi na nasz często przebodźcowany układ nerwowy. 

Jak używać maty – kolce maty na różne części ciała

Używanie maty do akupresury jest bardzo proste. Połóż matę na podłodze i wygodnie się na niej rozłóż. Podczas leżenia na macie trzeba zadbać o to, aby pośladki i dolna część pleców przylegały do maty. Takie ułożenie pozwoli na kompleksowe działanie akupresury na całe ciało. Wpłynie też pozytywnie na rozluźnienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.  Niektórzy stosują też maty, kładąc je na fotel, dzięki czemu kolce maty i ich delikatny ucisk pozwalają zlikwidować ból karku. A to właśnie przypadłość, na którą bardzo często cierpią osoby siedzące wiele godzin przy komputerze. Powszechnie wiadomo, że na stopach jest rozmieszczonych wiele punktów aktywnych biologicznie (receptorów), które są odpowiedzialne za prawidłową pracę poszczególnych organów w naszym ciele. Poza tym sam masaż stóp jest po prostu przyjemny i działa bardzo relaksująco.  Dlatego też warto wykorzystać matę do akupresury do masażu stóp. W tym celu należy stanąć na niej bez skarpetek. Na początku swojej przygody z matą do akupresury warto przygotować się w niektórych przypadkach na lekkie zaczerwienienie skóry i uczucie dyskomfortu. Jednak po regularnych sesjach wszystkie te objawy miną. Gdy chcemy z jakichś przyczyn zmniejszyć siłę działania kolców maty, wystarczy rozłożyć na niej cienki materiał.

Mata do akupresury – jaką wybrać

Mata do akupresury to różne jej rodzaje, dlatego warto wiedzieć, jaką matę do akupresury wybrać. By nasz wybór był trafny, trzeba wziąć pod uwagę takie parametry jak:

  • wielkość maty – najlepsza jest taka dostosowana do naszego wzrostu, tak by kolce działały na punkty rozłożone na całej długości ciała,
  • rodzaj kolców – najbardziej polecane są te z plastikowymi kolcami,
  • materiał, z jakiego mata jest wykonana,
  • rodzaj wypełnienia maty,
  • rodzaj pokrowca maty i materiał, z którego jest wykonany.

Warto też postawić na komplety: mata plus poduszka do akupresury. Na pewno bardzo pożądana jest też ekologiczna mata przyjazna dla środowiska, przy której produkcji został zminimalizowany negatywny wpływ na przyrodę.

Mata do akupresury to niewielka rzecz o dużej mocy. A ta moc przełoży się zarówno na naszą siłę fizyczną, jak i psychiczną. Poza tym takie zabiegi domowej akupresury do doskonały moment, by pobyć ze sobą sam na sam. To chwila dla siebie ze zdrowiem w roli głównej. Maty do akupresury to duży wybór, warto wybrać te, które są wysokiej jakości – będzie to słuszna inwestycja, gdyż taka mata posłuży nam przez długi czas. A być może wśród naszych bliskich znajdą się chętni, którym również przypadnie do gustu akupresura z wykorzystaniem maty.