fit.pl mobile logo

Mateusz Sawrymowicz - pływanie to moja pasja

Mateusz Sawrymowicz świeżo upieczony Mistrz Europy na krótkim basenie na 1500 m stylem dowolnym. Portalowi Fit.pl opowiedział o pasji jaką jest pływanie, a także o swoich planach na przyszłość  
Mistrzostwo Europy to wielki sukces. Jak czułeś się, kiedy słyszałeś Mazurka Dąbrowskiego, a na Twojej szyi wisiał złoty krążek

Stojąc na podium czułem niesamowite uczucie spełnienia i pozytywną myśl o tym, że wróciłem do swojej dobrej dyspozycji sprzed paru lat. Ten sukces pokazał mi, że wciąż potrafię szybko pływać.

Ciężko było osiągnąć taki wynik?

Oczywiście, ciężko było osiągnąć taki wynik i zajęło to mnóstwo czasu. Wiem również, że takiej pracy do igrzysk olimpijskich będzie jeszcze więcej, ale jestem na to gotowy.

Czy wskakując do wody na kolejnych zawodach, masz przeczucie, że właśnie ten dzień będzie należał do Ciebie?

Przed startem staram się nie myśleć co będzie po nim, tylko skupiam się na wykonaniu zadania jak najlepiej. Konsekwentnie zrealizować założone cele, a dopiero później cieszyć się z sukcesu.

Zadedykowałeś komuś wywalczony w Szczecinie medal?

Tak, zadedykowałem go mojemu menagerowi, Marcinowi Łoginowi, który przez ostatnie kilka lat wspiera moją karierę, realizując założone cele poza treningowe, kiedy mój trening czasem pochłania mi większość dnia. Wspiera mnie w codziennych problemach, ale przede wszystkim udało mu się wypełnić luki w potrzebach jakie niesie za sobą profesjonalny sport sięgający czołówki świata. Jest ze mną i poświęca swój cenny, wolny czas na pomoc w realizacji celu jakim są Igrzyska w Londynie, więc ten medal to nagroda również dla niego. Myślę, że sukces w Szczecinie to dawka większej energii dla naszego zespołu, bo przed Londynem czeka nas wielka robota, która się właśnie zaczęła.

Jak się zaczęła Twoja przygoda z pływaniem?

Zacząłęm pływać kiedy byłem bardzo mały dla „zdrowotności”. Później musiałem podejmować ważne decyzje czy zająć się szkołą, czy może zainwestować bardziej w pływanie. Jak widać moje decyzje okazały się być słuszne.

Napotkałeś na swojej drodze trudności, które mogły Cię zniechęcić do uprawiania tego sportu?

Tak, i to mnóstwo. Ciągłe ranne wstawanie przy ogormnym zmęczeniu, znużenie codzienną rutyną czy znikoma ilość czasu na prywatne sprawy mogą skutecznie zniechęcić do uprawiania tak ciężkiego sportu. Do tego ostatnimi czasy moje zdrowie nie pozwalało mi na realizację moich założeń i towarzyszący mi pech na ostatnich paru mistrzostwach sukcesywnie podcinał mi skrzydła. Jednak wiem, że potrafię bardzo syzbko pływać, i że jeśli wytrzymam nałożony reżim i będę mocno wierzył w pozytywny wynik mojej pracy to wszystko obróci się do mnie szczęśliwie.


Stosujesz specjalną dietę czy nie przywiązujesz uwagi do tego, co jesz?

Dieta nie była jak na razie przygotowywana przez profesjonalistów, więc ustalałem ją sam, bazując na moim doświadczeniu. Zauważyłem jednak, iż przy tak małych różnicach w dzisiejszym sporcie wszystko ma duże znaczenie i warto zainwestować w takie szczegóły. Udało nam się pozyskać sponsora, dzięki któremu uzupełniliśmy naszą codzienność o dietetyka i catering specjalnie przyrządzonego pożywienia o odpowiednich wartościach energetycznych i odżywczych.

Jak się koncertujesz przed zawodami?

Staram się skupiać na tym co mam zrobić przed starem, żebym nie miał żadnych negatynwych odczuć w chwili wchodzenia na słupek startowy. Podyktowane jest to często moim samopoczuciem danego dnia, ale przeważnie myślę jak będzie wyglądał mój występ już kilka dni wcześniej

 [-------] 

Jak wyglądają Twoje treningi przed zawodami?

Do zawodów robię przeważnie tzw. odpuszczenie, czyli progesywne zmniejszenie ilości kilometrów i intensywności. Im bliżej do startu, tym nmiej imateusz-sawrymowicz2 luźniej pływam. Dużo ćwiczeń pozwalających lepiej czuć wodę czy doskonalenie techniki, czy ułożenia ciała w wodzie. Tak zwane ostatnie szlify formy przygotowywanej przez długi czas.


Kto najbardziej wspiera Cię podczas przygotowań?

Wspierają mnie wszyscy najbliżsi, rodzina, dziewczyna, przyjaciele. To bardzo ważne, ponieważ trzeba mieć odskocznię od tego co dzieje się w basenie. Czasem po prostu nie ma się dobrego dnia albo przychodzi kryzys w treningach. Właśnie wtedy potrzebuję wiedzieć, że te osoby są ze mną i że to tylko chwilowy dołek. Że mimo, iż jestem zaangażowany całym sobą w to co robię, jest jeszcze inne życie oprócz sportu i tam też trzeba mieć wszystko poukładane

Masz tremę przed zawodami?

Ja nazywam to stresem i oczywiście, że go mam, ale doświadczyłem już wiele razy tego uczucia i myślę, że nauczyłem sie już z nim radzić.

Pływanie to sport pełen wyrzeczeń?

O tak, i to wielu. Na takim poziomie jaki reprezentuje to wszystko wymaga wielkiego zaangażowania, czasem równego drugiemu życiu. To musi być pasja, bo bez tego nie da się popychać swojego organizmu do morderczego wysiłku każdego dnia.

Gdyby nie pływanie, to zająłbym się…

Zająłbym się pewnie jakimś innym sportem albo już byłbym dawno magistrem;] Mam wiele zainteresowań, które poległy kosztem pływania, ale jeśli coś komuś wychodzi dobrze, albo nawet bardzo dobrze, to myślę, że warto. Na szczęście zostało mi jeszcze trochę czasu na swoje hobby.

Czy oprócz pływania masz jeszcze jakieś hobby?

Tak, niestety dla mojego pływania są to sporty ekstremalne, takie jak snowboard, surfing czy kitesurfing, przy których ryzyko kontuzji jest duże. Lecz przy takim nakładzie pracy jestem po prostu zbyt zmęczony żeby robić to nawet raz w tygodniu więc pzeważnie zostaje mi oglądać jak robią to profesjonaliści na filmach. Są oczywiście rzeczy, które lubię i mogę robić w wolnym czasie po pierwsze studia, które kontynuuje poprzez nowoczesną platformę e-lerningowa, muzyka i filmy są często w grafiku mojego dnia.

Marzy Ci się olimpijskie złoto?

Oczywiście, że tak. Myślę, że to marzy się każdemu sportowcowi.

Twoje plany na przyszłość…

Moje plany na przyszłość są związane jak na razie z pływaniem i skończeniem szkoły, lecz już teraz myślę o przedsięwzięciu w obszarze sportu i biznesu po zakończeniu kariery sportowej no ale do tego jeszcze daleko bo przed nami kolejne, mistrzostwa i igrzyska olimpijskie, dodatkowo po Londynie będziemy chcieli z trenerem spróbować sił na dłuższym dystansie ale już na wodach otwartych sam jestem tego ciekawy.

Rozmawiała: Ola Kacprowicz

www.fit.pl

fot. sawrymowicz.com

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl