Mountainboard – miejska deska do zadań specjalnych

Masz dość korków w mieście, a rower jest dla Ciebie zbyt banalnym środkiem transportu? Szalej na desce! Mountainboard to wspaniały sposób na aktywność w weekend i transport do pracy
fit.pl
2011-07-13 00:00
Udostępnij
Mountainboard – miejska deska do zadań specjalnych
Mountainboard to nic innego jak alternatywa dla zimowego snowboardu. Deska z kołami o szerokich oponach przeznaczona do jazdy w każdym terenie: zarówno na płaskim, jak i lekko górzystym. Z jej pomocą możesz zjeżdżać z nartostrad, gór i górek, a także dojeżdżać do pracy.

Mountainboard zyskuje coraz więcej zwolenników także w Polsce. Obecnie największa imprezą mountainboardową w kraju jest Master of Hil, najbliższa odbędzie się w Szczyrku już w sierpniu 2011 roku.

Co stanowi o fenomenie deski do zjazdów?

Możliwość jazdy w każdym terenie, bezpieczeństwo, a także możliwość uprawiania go właściwie bez ograniczeń wiekowych, powoduje, że coraz więcej Polaków szaleje ulicami właśnie na mountainboardowych deskach.

Konstrukcja mountainboard to:

Deck: czyli deska, na której surfer stoi podczas jazdy. Naciskając na krawędzie deski można swobodnie skręcać, im większa prędkość jazdy, tym skręt deski jest szybszy i bardziej precyzyjny.

Wiązania: utrzymują stopę w odpowiedniej pozycji na desce

Koła: na szerszych oponach umożliwiają jazdę w zróżnicowanym terenie.

Hamulce: zapewniają bezpieczeństwo zatrzymania i kontrolę prędkości podczas jazdy.

Truck: jest odpowiedzialny za amortyzację skręcanie i stabilność deski podczas jazdy.

Klamka hamulca: pozwala kontrolować prędkość jazdy oraz siłę hamowania, pozwala bezpiecznie zahamować w każdych warunkach, doskonale sprawdza się podczas nauki jazdy.

Mountainboard to oczywiście tak samo kontuzyjny sport jak rower, rolki czy deska. Dlatego jeśli chcesz, zwłaszcza na początku swojej przygody, ochronić ciało przed otarciami upadkami i kontuzjami, warto wybrać odpowiedni zestaw ochraniaczy (jak na rolki) i obowiązkowo kask!

Do wiązań deski mountainboardowej przydadzą się buty trekkingowe (gdy jeździsz po mało zróżnicowanym terenie) lub snowboardowe, przeznaczone do zjazdów w bardziej górzystym terenie.

Mountainboardowa deska przeznaczona jest do kilku rodzajów jazdy. Najbardziej popularny freeride skierowany jest dla typowych mieszczuchów. Jazda w mieście po najbardziej łagodnych, trawiastych lub utwardzonych powierzchniach ma wielu zwolenników i cieszy i dużym zainteresowaniem. Freestyle to styl mountainboardowy skupiający się na akrobacjach, skokach i trickach – wybierają go młodzi z fantazją i niebanalnymi umiejętnościami.

Mountainboardu można nauczyć się samemu, jednak pod okiem profesjonalnego instruktora na pewno szybciej zdobywa się rzetelną wiedzę i umiejętności. Nie musisz mieć własnego sprzętu, by zacząć przygodę z mountainboadem. W dobrej wypożyczalni możesz nie tylko poszukać najlepszej deski dla siebie, ale także otrzymać profesjonalne przeszkolenie i porady.

www.fit.pl