Nordic Walking to naturalny marsz wzbogacony techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie skonstruowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia.
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Nordic Walking
NW1W ślad za wieloma krajami Europy, również do Polski wkracza w niezwykle dynamicznej formie ciekawe zjawisko, jakim jest Nordic Walking – nowa forma aktywności ruchowej dla każdego.

Nordic Walking to nic innego, jak naturalny marszu wzbogacony techniką odpychania się od podłoża za pomocą specjalnie skonstruowanych kijków, których umiejętne używanie angażuje górną połowę naszego tułowia. Szczególnie odczuwane jest to podczas energicznego spaceru, ale równie dobrze z zalet N/W skorzystają osoby, które mają problemy z własnym aparatem ruchowym lub takie, które z różnych powodów zdrowotnych lub zwyczajowych stroniły od ruchu. Według sondażu Gallupa na koniec roku 2005 mówi się o 6 milionach ludzi w Europie uprawiających (m.in. raz w tygodniu) tę formę aktywności ruchowej. W tej liczbie 750 tys to spacerowicze z Finlandii – kolebki idei Nordic Walking.

W Polsce zaledwie co 100-na osoba słyszała o N/W a ogólną liczbę osób, które spróbowały spaceru z kijami szacuje się na poziomie kilku tysięcy. Na szczęście ta statystyka rośnie u nas również lawinowo i jako jeden z prekursorów tej formy aktywności ruchowej w Polsce oczekuję w nadchodzącym sezonie przełomu i kilkukrotnego powiększenia tej liczby. O Nordic Walking możemy poczytać na wielu stronach internetowych i w branżowych periodykach piszących o zdrowiu, sporcie czy rekreacji. Do grupy zwolenników tego ruchu dołączają się liczne autorytety z dziedziny medycyny, wychowania fizycznego i rehabilitacji. W najprężniejszych placówkach fitnessowych, hotelarskich, sanatoryjnych, rehabilitacyjnych, ortopedycznych, kardiologicznych zatrudniani są pierwsi instruktorzy Nordic walking, którzy prowadza naukę poprawności chodzenia. Tworzą się liczne grupy zorganizowanej formy spacerów z kijami n/w zaś sam rynek zaczyna oferować pełen asortyment specjalnie skonstruowanych kijów do Nordic Walking.

[-------]

Co takiego leży u podłoża potęgi zjawiska marszów Nordic Walking?

Umiejętne użycie kijów powoduje niezwykle korzystne odciążenie nóg i rozłożenie całości obciążenia związanego z ruchem na ręce i górną cześć ciała. Dobrze wykonany marsz z kijami stymuluje ok. 90% mięsni ciała. Przy pływaniu (65%), joggingu (60%) czy jeździe na rowerze (40%) ta cyfra 90% mówi sama za siebie. Fachowo prowadzony trening doprowadza bardzo szybko NW5ćwiczących do wysiłku w strefie wszystkich grup mięsni. Stanowi on najkorzystniejszy zakres wysiłkowy ze względu na odchudzanie i usprawnianie narządów ruchu. Każda z osób oczekująca od ruch innego efektu w Nordic walking znajdzie tu swoje oczekiwania bez problemu. Jedni docenią zbawienne skutki odchudzające (45 min marszu to utrata ok. 0,8-1,2kg wagi, inni z kijami przejdą 20 km czując zmęczenie nóg zaledwie takie jak przy 3-4 km, wreszcie ci, którzy, na co dzień stronią od ruchu (np. z powodu bólu w stawach) dzięki z kijom n/w odczują efekt odciążenia wagi nawet do 30%, przez co z kijami poczują się jak nowonarodzeni. Marsz Nordic walking nie ma praktycznie żadnych przeciwwskazań. Nordic Walking łączy w sobie najlepsze cechy idealnej aktywność ruchowej dla wszystkich. Wzmacniając niemal wszystkie mięśnie, buduje sprawność sercowo-naczyniową, pożera efektywnie kalorie, odciąża stawy i rozluźnia napięcia mięśniowe. Można go uprawiać w każdym klimacie przez cały rok. Nordic Walking może być trenowany przez każdą osobę a intensywność treningu może zostać dopasowana do każdej formy fizycznej. Z tego właśnie powodu Nordic Walking jest bardzo bezpieczną formą ruchu, a przy jego uprawianiu nie obciążamy dodatkowo stawów, kręgosłupa czy też kończyn dolnych. Zalety takie jak ogólna poprawa sprawności fizycznej, wytrzymałość i redukcja nadwagi, mówią same za siebie. Podczas marszu kijki łagodzą sposób, w jaki pięta kontaktuje się z podłożem i sprawiają, ze kolana poruszają się bardziej elastycznie. Kijki wzmagają ruchomość górnego odcinka tułowia, stwarzają „pompujący” ruch dla obszaru barków, co jest bezcenne dla samych pleców. Ponieważ wzrasta ruchomość całego ciała to poprawia się krążenie krwi a to powoduje uczucie większego rozluźnienia
Wieku lekarzy zaczyna wręcz zalecać marsz z kijami jako część profilaktyki i dopełnienie działań rehabilitacyjnych zarówno z punktu widzenia ortopedii jak też kardiologii.

Psychologowie jako jedno z istotnych powodów fenomenu Nordic Walking w większości społeczeństw krajów Europy postrzegają łatwość przejścia od decyzji do wykonania tej form aktywności ruchowej . Dzisiejszy człowiek przy braku czasu w związku z pracą czy licznymi obowiązki instynktownie dostrzegł fakt, że Nordic Walking zaczyna się z chwilą przekroczenia drzwi własnego domu. Nie trzeba pompować kół w rowerze, organizować wyjazdu na basen, co w zapędzonych dzisiejszych czasach niejednokrotnie zabija aktywność z powodów organizacyjnych. Spacerować z kijami można po ulicy, chodniku i każdym terenie przy domu, choć z pewnością marsz po parku czy lesie jest przyjemniejszy. Nie do pominięcia w zjawisku Nordic walking jest cecha tej formy ruchu postrzegana jako element integracji między pokoleniami. Dostrzeżono, bowiem, że nawet intensywnemu marszowi z kijami może towarzyszyć rozmowa, swoboda zachowania, wzajemne korygowanie techniki itp. Prowadząc wiele wycieczek i szkoleń Nordic walking, w których brały udział całe rodziny i słyszeliśmy komplementy dorastającej młodzieży kierującej słowa uznania do swoich rodziców, których dotąd nie widzieli w tak aktywnym marszu. W plenerach spotykaliśmy samotne starsze panie, które dzięki kijom odważały się odejść od domu dalej niż zwykle czy niemal wyczynowo maszerującą pary rówieśników pewnie na „rekord dystansu”.
NW4
Kiedy po raz pierwszy pokazały się w parkach, lasach, na plaży osoby z kijami ludzie pytali „czy nie zapomnieli nart?”. Ale to nie im brakowało nart, ale im wiedzy o Walking Nordic. Od tego momentu wiele się wydarzyło w mediach i na licznych imprezach plenerowych.. Dziś odczuwamy coraz większą przyjemność, gdy te same osoby zgłaszają się z pytaniami gdzie można spróbować spaceru z kijami. Dlatego jako mieszkaniec naszej dzielnicy chciałbym zaoferować swoją osobę tym wszystkim, którzy chcieliby skosztować niezwykłej przygody z Nordic Walking.. Z pewnością osoby, które nie mają żadnych problemów koordynacyjnych dadzą sobie rade same, ale też osiągną dostateczną technikę bez instruktora po min 50 godzinach marszu.Z obserwacji wynika też nie wszyscy będą umieli wydobyć pełnię blasku z używania kijów (90% aktywności całego ciała). Szkoła LEKI-Nordic Walking, jaką prezentujemy w Kraju jest doskonałą alternatywą wielu innych szkół chodzenia z kijami. Lekcje chodzenia prowadzone są w oparciu o międzynarodowy program opracowany przez specjalistów (prowadzącym jest Pan Jacek Szafrański - Koordynator Międzynarodowej Szkoły LEKI-NORDIC WALKING w Polsce) zaś same kursy na instruktora to już oddzielny zakres wiedzy. Instruktorzy otrzymują znacznie większą dawkę wiedzy teoretycznej i praktycznej (zajęcia z udziałem kamery) zyskując materiały szkoleniowe (w tym na DVD) oraz pełną wiedzę „jak uczyć” swoich przyszłych kursantów.

Osoby, które nie posiadają własnych kijów będą mogły wypożyczyć je od prowadzącego (wskazany wcześniej kontakt telefoniczny w celu rezerwacji kijów). Do tego czasu służymy wszelką pomocą informacyjną. Oczywiście niezależnie od ww działań prowadzimy sprzedaż kijów do Nordic Walking w atrakcyjnych cenach.

[-------]

Aspekty zdrowotne i korzyści
 • może być uprawiany wszędzie niezależnie od pory dnia i roku
 • jest dla każdej grupy wiekowej
 • jest nieskomplikowany i szybki do nauczenia
 • jest podstawą prewencji
 • jest prostą formą rehabilitacji
 • jest optymalnym kardiotreningiem do redukcji masy ciała
 • odciąża cały aparat ruchowy do 30%
 • po płaskim podłożu ponad 10 ton na godzinę podczas podejść ponad 20ton na godzinę
 • podczas zejść ponad 30ton na godzinę
 • redukuje obciążenie stawu skokowego, kolanowego, biodrowego i kręgosłupa, co jest szczególnie ważne dla osób otyłych, po operacjach lub ze zwyrodnieniami
 • koryguje postawępodnosi sprawność fizyczną
 • poprawia sprawność układu krążenia
 • odpręża poprawia stabilność na nierównych i śliskich powierzchniach
 • pobudza do pracy ponad 90% mięśni
 • zwiększa spalanie kalorii nawet o 100% od zwykłego poruszania się
 • wzmacnia umięśnienie całego ciała
 • poprawia kondycje ruchową
 • wzmacnia system immunologiczny
 • obniża cholesterol
   

www.fit.pl