Pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku

W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego można już jeździć po świecącej ścieżce rowerowej. Jak działa pierwsza w Polsce nocna trasa dla rowerzystów?
2016-09-27 00:00
Udostępnij
Pierwsza w Polsce ścieżka rowerowa, która świeci po zmroku

Świecąca ścieżka rowerowa prowadzi nad Jezioro Wielochowskie. To unikalna jak na polskie warunki droga, bo jej oświetlenie nie wymaga dodatkowej energii elektrycznej. Zasada działania jest bardzo prosta. W nocy ścieżka oddaje nagromadzone w dzień światło słoneczne. Specjalne kruszywo lśni jeszcze przez około 10 godzin po zapadnięciu zmroku. Jest to możliwe dzięki zjawisku luminescencji czyli wchłonięciu promieniowania elektromagnetycznego z obszaru widzialnego, ultrafioletu lub podczerwieni. Nagromadzona energia jest z powrotem zamieniana na światło o mniejszym natężeniu.


Podobne ścieżki są już dobrze znane w Holandii. Te jednak potrzebują do działania dodatkowego zasilania. Polski projekt jest więc bardziej ekologiczny i samowystarczalny.

 

Poprawa bezpieczeństwa rowerzystów i energia odnawialna w jednym. Być może świecące ścieżki rowerowe niedługo staną się już standardem.

 

Autorem projektu świecącej ścieżki jest laboratorium TPA w Pruszkowie.