Na początku czerwca w księgarniach pojawi się „Podręcznik biegacza” – najpopularniejsza książka o bieganiu w USA
fit.pl
2007-05-30 00:00
Udostępnij
Podręcznik biegacza
Na początku czerwca w księgarniach pojawi się „Podręcznik biegacza” – książka, która od prawie 30 lat jest najpopularniejszą książką o bieganiu w Stanach Zjednoczonych. Nakład kolejnych wydań – poszerzonych, aktualizowanych, zawierających najnowszą wiedzę – przekroczył już milion egzemplarzy. Prawdopodobnie nie ma w USA biegacza, który nie korzystał z porad, zawartych w tym tomie.

Podręcznik biegacza oparty jest przede wszystkim na trenerskich doświadczeniach jego głównego autora – Boba Glovera. Współtwórca Maratonu Nowojorskiego od połowy lat 70. szkoli początkujących i średnio zaawansowanych biegaczy. Przez jego kursy przewinęło się kilkadziesiąt tysięcy osób. Spod jego ręki wyszedł również oficjalny plan treningowy, przygotowujący do Maratonu Nowojorskiego.

Bob Glover opiera się jednak nie tylko na własnym dorobku. W książce przytoczono setki badań i eksperymentów naukowych. Ogromna popularność biegania na zachodzie, spowodowała, że tym sportem zajęły się poważne ośrodki naukowe. Badania dotyczą nie tylko fizjologii i wydolności organizmu, ale również takich zagadnień, jak psychologia, odżywianie oraz sprzęt. Z „Podręcznika biegacza” można się choćby dowiedzieć, jakiej wielkości pęcherze powstają na stopach, w zależności od grubości skarpetek.

Choć książka liczy aż 512 stron, to lekki język okraszony anegdotami sprawia, że lektura nie nuży, sprawia przyjemność. Książka – biorąc pod uwagę skromną ofertę o bieganiu na naszych półkach księgarskich – powinna być podstawową lekturą zarówno początkujących, jak i zaawansowanych biegaczy. W 12 obszernych częściach wyczerpująco omawia wszystko, co wiąże się z bieganiem: poczynając od motywacji i korzyści zdrowotnych, fizjologii, planów treningowych, przez buty, sprzęt, kontuzje, po starty w wyścigach i maratonach, zarządzanie wagą, bieganie kobiece i w podeszłym wieku.

[-------]

O Autorach

Bob Glover Jest jednym z twórców Maratonu Nowojorskiego. Od 1978 roku trenuje biegaczy liczącego ponad 32 000 członków New York Road Runner’s Club. Każdego roku zajęcia na różnych poziomach zaawansowania kończy ponad 2000 osób. Bob Glover jest również dyrektorem „kliniki treningowej”, przygotowującej do Maratonu Nowojorskiego. Jego program treningowy, przygotowujący do tej imprezy, zawarty jest w oficjalnej broszurze maratonu (jak również w „Podręczniku biegacza”). Trenował zawodowych lekkoatletów, jednak najwięcej satysfakcji sprawia mu wspieranie początkujących biegaczy i maratończyków. Bob Glover startował w wyścigach na najróżniejszych dystansach włącznie z 80-kilometrowymi ultra-maratonami. Ukończył ponad 30 maratonów. Jest założycielem i prezesem Robert H. Glover and Associates, Ltd. – firmy konsultingowej zajmującej się sportem i fitnessem. Wraz z żonę Shelly-lynn mieszka w North Tarrytown, w stanie Nowy Jork. Często wspólnie zdobywają nagrody, uczestnicząc w wyścigach par.

Jack Shepherd - Karierę zawodową zaczął jako dziennikarz, specjalizujący się w tematyce międzynarodowej. Pracował na Dalekim i Bliskim Wschodzie, w Europie, a także w Afryce Subsaharyjskiej. To właśnie po powrocie z Afryki zainteresował się bieganiem i trafił na kurs prowadzony przez Boba Glovera. Shepherd nie tylko przetrwał program biegowy, ale również zakochał się w bieganiu. Ukończył dwa Maratony Nowojorskie i stał się bohaterem „Podręcznika biegacza”. Równolegle z pasją do biegania Jack Shepherd rozwijał swoje zawodowe zainteresowania. Ukończył studia na Haverford College oraz Columbia University. Na Boston University otrzymał tytuł profesora. W Cambridge, w Anglii, wykładał nauki społeczne i polityczne. Dzięki tym doświadczeniom został specjalistą ds. polityki zagranicznej w Carnegie Endowment for International Peace w Waszyngtonie. Opublikował kilka książek historycznych. Wraz z żoną Kathleen, mieszka w miejscowości Norwich, w stanie Vermont.

Shelly-Lynn Florence Glover - Jest fizjologiem sportowym z tytułem magistra Columbia University. Posiada certyfikat zawodowego trenera Fitness American Council on Excercise. Zrobiła licencjat, studiując dziennikarstwo. Jako naukowiec angażowała się w badania dotyczące biegania. W szkole średniej była kapitanem drużyny piłki nożnej, a w college’u członkiem kobiecej drużyny biegów przełajowych. Jest założycielką i prezesem Great Strides, firmy oferującej prywatne konsultacje treningowe, a także założycielką i trenerem Mercury Masters – grupy biegaczy po pięćdziesiątce. Jako dyrektor programowy firmy Glover and Associates, trenuje dzieci w programie City-Sports-For-Kids.

Na podstawie materiałów wydawnictwa Buk Rower
www.fit.pl