Regularne ćwiczenia mogą zatrzymać Utratę sprawności manualnej

Naukowcy z Uniwersytetu Kolorado potwierdzili, że sam fakt starzenia się nie ma wpływu na zdolność do szybkiego wykonywania ćwiczeń wymagających sprawności manualnej. Możliwość utraty tej sprawności, zazwyczaj postępującej wraz z wiekiem, można skutecznie przeciwdziałać poprzez regularne ćwiczenia. Eksperci zalecają, aby osoby starsze nie tylko dbały o siłę mięśni, ale również o precyzję ruchów. Działania, takie jak szycie, sznurowanie butów czy gra w karty, wspomagają utrzymanie sprawności manualnej.
2023-12-14 00:00
Udostępnij
Regularne ćwiczenia mogą zatrzymać Utratę sprawności manualnej

Profesor Roger Enoka z Uniwersytetu Kolorado w Boulder, USA, wyjaśnia, że każda cecha fizyczna, tak jak siła czy wytrzymałość, zależy od częstotliwości wykonywania odpowiednich czynności. Osoby starsze, pragnące utrzymać lub zwiększyć siłę mięśni, powinny angażować się w działania rozwijające tę cechę, podobnie jak w przypadku sprawności manualnej. Ta ostatnia to umiejętność skutecznego manipulowania przedmiotami trzymanymi w rękach, która różni się stopniem rozwinięcia u różnych osób i zazwyczaj słabnie wraz z wiekiem.

Badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Fizjologii Integracyjnej obejmowały 26 uczestników w wieku od 60 do 83 lat. Przez sześć sesji uczestnicy wielokrotnie wykonywali ćwiczenia z Pegboard Test, polegające na umieszczaniu kołków w otworach w tablicy. Czas potrzebny na ukończenie tego zadania służył jako miara sprawności manualnej.

Profesor Roger Enoka podkreśla, że badania objęły osoby w różnym wieku i z różnymi schorzeniami neurologicznymi, aby zdobyć wiedzę na temat zmian w układzie nerwowym w różnych warunkach. Ogólnie rzecz biorąc, wyniki badań wskazują, że osoby starsze potrzebują dłużej na ukończenie testu niż osoby młode. Niemniej jednak przeprowadzone sesje spowodowały poprawę sprawności manualnej we wszystkich grupach wiekowych.

Wśród uczestników w przedziale wiekowym 60–83 lat wyodrębniono dwie grupy, z których jedna wykonywała test szybciej na początku, a druga wolniej. Po sześciu sesjach okazało się, że średni czas potrzebny na wykonanie ćwiczeń skrócił się we wszystkich grupach.

Profesor Enoka zauważa, że starzenie się nie musi oznaczać nieuniknionego pogorszenia sprawności fizycznej. Przykładowo, jedna z 65-letnich uczestniczek testu wykonała go szybciej niż jakakolwiek inna badana osoba, włączając w to młode osoby dorosłe. Podkreśla, że kluczowe jest utrzymanie aktywności fizycznej, zwłaszcza takiej, która wspiera siłę mięśni i precyzję ruchów.

W związku z tym prof. Roger Enoka radzi, aby osoby starsze, oprócz dbania o siłę mięśni i wytrzymałość, angażowały się w czynności wymagające manipulowania przedmiotami. Są to między innymi czynności takie jak wiązanie sznurowadeł, zapinanie guzików koszuli, szycie ręczne, gra w karty czy gra na instrumentach muzycznych – wszystko to sprzyja utrzymaniu sprawności manualnej.