O tym, że aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści nie trzeba nikogo przekonywać. Ci, którzy ćwiczyli regularnie w poprzednich latach są silniejsi i bardziej wydolni fizycznie - wynika z brytyjsko-australijskich badań
fit.pl
2011-10-19 00:00
Udostępnij
Regularnie ćwiczący, zdrowy senior
Wraz z wiekiem powinniśmy zachowywać wydolność fizyczną ora siłę mięśni. Pogorszenie tych składników może mieć wpływ na problemy zdrowotne u osób starszych, a także utratą ich samodzielności i krótszym życiem.

Badania australijskich naukowców były oparte na analizie danych 2400 mężczyzn i kobiet, których stan zdrowia śledzono od urodzenia przez 50 lat. Informacje głównie dotyczyły aktywności fizycznej osób w dorosłym życiu.

Sprawdzano siłę uścisku dłoni, odzwierciedlająca siłę mięśni tułowia, a następnie mierzono czas podnoszenia się z krzesła – to z kolei wskaźnik siły mięśni dolnej części ciała oraz wydolności krążeniowo-oddechowej. Pod uwagę była brana również równowaga podczas stania. Jej utrzymanie wymaga koncentracji umysłowej oraz kontroli merytorycznej.

Uczestnicy badania, którzy byli aktywni fizycznie znacznie szybciej wstawali z krzesła. Natomiast osoby ćwiczące w wieku 43 i 54 lat lepiej radzili sobie w teście utrzymania równowagi. Siła uścisku była natomiast związana wyłącznie z aktywnością fizyczną w wieku 53 lat.

Dr Cooper nadzorująca prowadzone badania podkreśla konieczność rozpoznawania czynników, decydujących o wydolności fizycznej oraz sile w podeszłym wieku. Dzięki temu będzie można wpływać na zdrowie i jakość życia starzejącego się społeczeństwa.

Czynnikiem wpływającym na zachowanie zdrowia i sprawności w podeszłym wieku jest niewątpliwie regularna aktywność fizyczna, którą powinna być uprawiana przez całe życie. Dlatego bardzo ważne jest promowanie ruchu w wolnym czasie, zwłaszcza, że młodzi ludzie prowadzą coraz bardziej siedzący tryb życia.

www.senior.fit.pl