Roboty mogą pomóc w rehabilitacji dzieci z autyzmem. Badanie przeprowadzone przez uczonych z uniwersytetu Minho potwierdziło, że niecodzienna terapia przy pomocy urządzeń ułatwia małym pacjentom komunikację z otoczeniem oraz podnosi ich poziom kreatywności
fit.pl
2012-01-18 00:00
Udostępnij
Portugalscy uczeni z uniwersytetu Minho we współpracy z Portugalskim Stowarzyszeniem Rodziców i Przyjaciół Chorych Psychicznie (APPACDM) oraz portugalskim ministerstwem oświaty rozwijają metodę leczenia autyzmu przy pomocy robotów i urządzeń automatycznych. Nowoczesne technologie wprowadzane są do codziennych zajęć autystycznych dzieci w wieku szkolnym. Towarzyszą im podczas wykonywania prostych zajęć, takich jak np. przesuwanie przedmiotów, czy wprawianie w ruch urządzeń.

Niekonwencjonalne leczenie zastosowane przez portugalski uczonych nosi nazwę "Projekt Robotyka-Autyzm". W trakcie tej terapii wykorzystuje się urządzenia, aby podnieść poziom komunikacji oraz interakcji u małych pacjentów w różnorodnych, zaplanowanych wcześniej przez uczonych, sytuacjach.

- Pierwsza seria testów dowiodła, że autystyczne dzieci biorące udział w terapii z robotami chętniej integrują się z innymi uczestnikami leczenia oraz przejawiają wyższy stopień komunikacji oraz kreatywności. W dalszym ciągu będziemy rozwijać naszą metodę leczenia na pacjentach w wieku szkolnym, szczególnie u tych o stosunkowo niskim stopniu zaawansowania choroby" - poinformowała Filomena Soares z zespołu naukowego.

Według portugalskiej badaczki, wykorzystanie robotów pozwoliło małym uczniom zwiększyć komunikację podczas zadań wykonywanych wspólnie z kolegami. Jak wyjasniła Filomena Soares, „ trakcie zabawy z maszynami, której towarzyszyli rodzice, autystyczne dzieci przejawiały też większą chęć interakcji ze swoimi najbliższymi". To wedłu badaczki dobrze wróży tej nowatorskiej metodzie na przyszłość.

www.fit.pl