Rolki są świetną rozrywką i relaksem dla każdego – niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Korzyści: zgrabna sylwetka, dobra kondycja i zdrowy wygląd
fit.pl
0000-00-00 00:00
Udostępnij
Rolki
Modny jest ruch, szybkość i sportowy tryb życia. Dlatego na ulicach i w parkach coraz częściej można zobaczyć ludzi jeżdżących na rolkach. Liczba zapalonych skaterów z dnia na dzień rośnie.
Rolki są świetną rozrywką i relaksem dla każdego – niezależnie od wieku. Zamiast siedzieć w domu, skorzystaj z możliwości, jakie dają rolki. Nie plotkuj z koleżanką przy kawie, załóżcie rolki i rozmawiajcie, jeżdżąc po parku. Korzyści : zgrabna sylwetka, dobra kondycja i zdrowy wygląd.

Jeszcze kilka lat temu prawie nieznane, teraz stanowią groźną konkurencję dla rowerów i deskorolek. Są szybsze od butów, tańsze niż samochód i nieporównywalnie zdrowsze. Pozwalają uniknąć stania w kilometrowych korkach, tłoczenia się w autobusach i tramwajach. Pamiętaj jednak, że nie wszędzie jazda na rolkach jest bezpieczna. Staraj się jeździć drogami dla rowerów, ulicami z szerokimi chodnikami lub poboczem.

rolkiZwykła, nie wymagająca specjalnych umiejętności, jazda po alejkach w języku rolkowców nazywa się fitness. Tak jeździć może każdy. Innym obliczem rolek jest tak zwany street, czyli akrobacje na ulicach i szalona jazda po rampach, murkach i poręczach, połączona ze skokami i znacznym ryzykiem. Przy takich akrobacjach trzeba założyć kask i zabezpieczenia na nadgarstki, łokcie i kolana. Upadki są, niestety, bolesne. Jednak mocne i wytrzymałe ochraniacze świetnie je amortyzują i chronią przed kontuzjami. Skaterzy mówią, że kto się nie przewróci, ten się nie nauczy, zapewniając, że jazda na rolkach to nic trudnego.

Rolki do jazdy rekreacyjnej mają wygodny, przystosowujący się do stopy but wewnętrzny oraz cztery jednakowej wielkości kółka.

Te do jazdy agresywnej są stabilniejsze, mają dodatkowe zapięcia butów oraz rzep albo pasek trzymający silnie piętę na swoim miejscu. Ponadto płoza została wzmocniona, a łożyska są bardziej wytrzymałe. Dwa zewnętrzne kółka są większe, zaś dwa środkowe mniejsze, dzięki czemu łatwiej jest jeżdżącemu utrzymać się na poręczach. Rolki te są też lżejsze, by łatwiej było kręcić w nich salta i obroty.

Rolki do jazdy szybkiej mają inaczej zbudowany but – jest on krótszy i bardziej dopasowany do nogi. Łatwo odróżnić je od rolek rekreacyjnych i wyczynowych, gdyż mają pięć kółek.[-------]

Rekreacyjnie, dla zdrowia i przyjemności, możesz jeździć w miejskich parkach. Tylko uważaj, by nie przeszkadzać spacerującym tam ludziom. Na dłuższe wyprawy możesz wybrać się trasami rowerowymi. Jeśli chcesz spróbować swych sił w jeździe agresywnej, poszukaj najbliższego skateparku. Znajdziesz tam specjalnie przygotowane rampy, murki, skocznie i poręcze. Najtrudniej jest znaleźć miejsce do jazdy szybkiej.

Jak nauczyć się jeździć na rolkach – radzi Erwina Ryś – Ferens, wielokrotna mistrzyni Polski i świata w jeździe na łyżwach.
  1. Kup rolki dość dobrej marki - nauka na złym sprzęcie może zniechęcić do jazdy. Rolki powinny mieć wygodny, dopasowany do nogi but i kauczukowe kółka (są one elastyczniejsze od plastikowych, dzięki czemu wystarczy się lekko odepchnąć).
  2. Przez kilka dni przyzwyczajaj się do nowego sprzętu - chodź w rolkach po domu, próbuj przyjmować właściwą postawę.
  3. Postawa - lekko ugięte kolana, tułów pochylony do przodu, środek ciężkości ciała powinien bić przeniesiony trochę ku przodowi, co chroni przed upadkiem na plecy (rys. A)
  4. Po opanowaniu postawy próbuj się odpychać. Ustaw stopy jedna przed drugą, tak by tworzyły literę T (rys. B). Odpychaj się jedną nogą, drugą do niej dostaw i spróbuj jechać na dwóch nogach jednocześnie (rys. C). Zmieniaj nogę odpychającą, aby nauczyć się utrzymywania równowagi podczas jazdy.
  5. Ćwicz jazdę na jednej nodze - ślizg właściwy - odepchnij się jedną nogą (rys. D) i jedź na drugie (rys. E), trzymając nogę odpychającą w górze (postawa bociana). Należy odpychać się raz jedną, raz drugą nogą, dzięki temu nauczysz się balansować ciałem.
  6. Pamiętaj, że praktyka czyni mistrza - im więcej będziesz ćwiczyć, tym szybciej opanujesz tę sztukę. A nie jest to wcale takie trudne, gdyż jazda na rolkach jest dla człowieka ruchem bardzo naturalnym. Sprzyja rozwojowi wszystkich grup mięśni, a ponadto wyrabia równowagę i uczy koncentracji. 

www.fit.pl