Ruchem można leczyć! Kiedy medycyna łączy się z aktywnością fizyczną

Już we wrześniu [21-23.09.2018] Warszawa, w ramach 7. Europejski Kongres Exercise is Medicine po raz pierwszy stanie się centrum wymiany wiedzy na temat tego najnowszego ruchu światowego, łączącego świat medycyny i sportu w walce z chorobami cywilizacyjnymi. Do stolicy Polski przyjedzie 35 prelegentów z całego świata, specjalistów w zakresie medycyny sportowej, genetyki, psychologii sportu, fitnessu. Podczas kongresu odbędzie także Pierwsza Europejska Konwencja Fitnessu Medycznego
2018-08-14 00:00
Udostępnij
Ruchem można leczyć! Kiedy medycyna łączy się z aktywnością fizyczną

Ćwiczenia na receptę. Idea Exercise is Medicine czyli leczenie ruchem to prawdziwa rewolucja, która rozprzestrzenia się na całym świecie. Jej propagatorzy podkreślają, że ćwiczenia mogą pomagać nie tylko w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, ale także pomagać pacjentom, którzy cierpią na choroby przewlekłe takie jak nowotwory, choroby układu sercowo-naczyniowego czy cukrzycę.

Exercise is Medicine to amerykański program, którego celem jest edukowanie lekarzy i trenerów, na temat tego, jaki rodzaj ruchu zastosować u naprawdę chorego pacjenta. Okazuje się, że pacjenci z chorobą wieńcową, nowotworem czy zapaleniem stawów powinni ćwiczyć, a w konsekwencji minimalizować swoje schorzenia - wyjaśnia lek. med. Anna Plucik-Mrożek, dyrektor Medyczny Exercise is Medicine Polska.

Potwierdzenia dla idei Exercise is Medicine można poszukać w licznych badaniach,
które  pokazują, że aktywność fizyczna zwiększa wydolność organizmu, ogranicza ryzyko otyłości i zmniejsza zapadalność na wiele chorób. Jednym słowem osoby ćwiczące żyją dłużej.

Co istotne jednak ćwiczenia mogą również pomagać w powrocie do zdrowia. Opracowany przejrzysty system współpracy lekarza i trenera ze wsparciem dietetyka powinien być elementem leczenia chorób przewlekłych i cywilizacyjnych. Jak przekonują eksperci, którzy od lat wdrażają ten program w różnych krajach, ruchem można leczyć, a nawet wyleczyć, tylko trzeba wiedzieć jak.

150 minut tygodniowo. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca 150 minut wysiłku aerobowego o umiarkowanej intensywności tygodniowo lub 75 minut tygodniowo ćwiczeń o dużym nasileniu. W zależności od stanu zdrowia te normy mogą się różnić dla osób zmagających się z chorobami nowotworowymi. Wszystko zależy od etapu leczenia, samopoczucia osoby chorej i wyjściowej kondycji fizycznej.

7. Europejski Kongres Exercise is Medicine po raz pierwszy odbędzie się w Warszawie.

W dwudniowej konferencji wystąpi 35 prelegentów i prezenterów z 7 państw Europejskich i ze Stanów Zjednoczonych, odbędzie się 27 wykładów, 8 masterclass oraz 8 warsztatów. Wydarzenie obejmie w swoim zakresie 4 duże wydarzenia: wykłady teoretyczne z zakresu medycyny i sportu, pierwsza Europejska Konwencja Fitnessu Medycznego, warsztaty Fitnessu Medycznego, a także akcja „Spacer po Zdrowie – zaproś swojego lekarza”

Organizatorem Kongresu jest Exercise is Medicine Polska i Fundacja Zaskoczeni Wiekiem. Nad jakością merytoryczną kongresu czuwa rada naukowa EIEIM pod kierownictwem prof. Juergena Steinackera z Uniwersytetu Ulm w Niemczech. Wsród prelegentów światowej sławy eksperci różnych dziedzin medycyny, fitnessu, zdrowia publicznego m.in. prof. Mirosław Wielgoś, prof. Tomasz Klupa, dr Hubert Krysztofiak, prof. Mark Stoutenberg, prof. Wojtek Chodźko-Zajko, prof. Anthony Perl.

Patronatem wydarzenie objął JM Rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś, Polski Komitet Olimpijski., Uniwersytet SWPS, Instytut Matki i Dziecka w Warszawie.

Zapisy: www.exerciseismedicine.org/poland