Seler i pietruszka pomocne w leczeniu raka piersi

Amerykańscy naukowcy przekonują, że zawarta w selerze i pietruszce apigenina mogłaby znaleźć zastosowanie w leczeniu raka piersi.
fit.pl
2014-10-15 00:00
Udostępnij
Seler i pietruszka pomocne w leczeniu raka piersi
Uczeni z University of Missouri przeszczepili myszom komórki śmiertelnie groźnego, szybko rosnącego ludzkiego raka piersi, który znany jest jako BT-474. Części zwierząt podawany był octan medroksyprogesteronu (MPA), który stosowany jest często po menopauzie. Dodatkowo części myszom, które otrzymały MPA wstrzykiwano także apigeninę.

Okazało sie, że pod jej wpływem guzy nie tylko nie powiększyły się, lecz nawet zmalały, podczas gdy u pozostałych myszy dostających MPA (ale nie apigeninę) guzy szybko rosły.

Badacze ustalili, że apigenina, którą zawiera seler i pietruszka pobudza obumieranie komórek guza, hamuje ich namnażanie i zmniejsza ekspresję genów związanych z powiększaniem się guza. U myszy, którym podawano apigeninę naczynia krwionośne odżywiające guzy miały także mniejszą średnicę, co utrudniało ich wzrost. Podawanie apigeniny nie spowodowało widocznych skutków ubocznych.

www.fit.pl