fit.pl mobile logo

Sport a wada wzroku – soczewki czy okulary?

Aktywność fizyczna jest nam potrzebna do prowadzenia zdrowego trybu życia. Uprawianie sportu stawiane jest na równi ze zbilansowaną dietą i odpowiednią ilością snu. Osoby z wadami refrakcji, nawet tymi skomplikowanymi, nie powinny odmawiać sobie sportu ze strachem przed zniszczeniem okularów czy wypadnięciem soczewek (np. podczas pływania). Najlepszym sposobem jest znalezienie ulubionej dyscypliny sportowej i dopasowanie do niej metody korekcji wady refrakcji – noszenie zarówno soczewek kontaktowych, jak i okularów może się doskonale sprawdzić, wszystko zależy od indywidualnego podejścia!

Soczewki kontaktowe i sport

Soczewki kontaktowe mogą zdecydowanie ułatwić życie aktywnym ludziom. Dobrze dopasowane soczewki nosi się komfortowo, niemal o nich zapominając, dzięki czemu można bez przeszkód poświęcić się ulubionej aktywności. Soczewki kontaktowe nowej generacji wykonane są z silikonu hydrożelowego, materiału, który zapewnia im elastyczność, wysoki poziom nawilżenia i uwodnienia oraz zapewnia wygodę użytkownikowi. Obecnie na rynku można kupić wiele rodzajów soczewek dostosowanych do różnych wad refrakcji. Najpowszechniejsze z nich są sferyczne, odpowiednie dla krótkowidzów i dalekowidzów. Dla astygmatyków są soczewki toryczne, a dla osób, które potrzebują okularów progresywnych powstał ich odpowiednik w postaci soczewek progresywnych. W zależności od dyscypliny sportowej przy zakupie soczewek warto zwrócić uwagę na ich termin przydatności. Jeśli chodzi o pływanie i o sporty, w których ma się bezpośredni kontakt z wodą, specjaliści polecają soczewki jednodniowe, ze względu na lepsze utrzymanie higieny. Nosi się je w trybie dziennym, po czym po pływaniu wyrzuca zużytą parę.

Soczewki kontaktowe świetnie sprawdzą się także przy uprawianiu rozmaitych sportów zimowych, jazdy na rowerze, biegania, czy sportów z użyciem piłki. Warto tutaj podkreślić, że jeśli wasza aktywność odbywa się na zewnątrz, dobrze zaopatrzyć się w okulary przeciwsłoneczne z certyfikowanym filtrem UV, by jak najlepiej chronić swój wzrok. Dodajmy, że na rynku dostępne są już soczewki, które posiadają filtr UV, chroniący przed promieniowaniem UVA i UVB. Jakie są minusy noszenia soczewek kontaktowych? Cały proces obsługi soczewek wymaga nieco cierpliwości i wprawy przy ich aplikacji. Trzeba nauczyć się pewnych nawyków, dzięki którym zminimalizuje się ryzyko wystąpienia podrażnienia lub chorób oka (które mogą się pojawić na skutek nieprawidłowego korzystania z soczewek, np. noszenia ich po terminie czy nietrzymania higieny). Do soczewek trzeba się przyzwyczaić i je wyczuć, a jeśli sprawiają dyskomfort – skonsultować się ze specjalistą.

Okulary a sport

sport-a-wada-wzroku2

Uprawianie sportu w okularach bywa problematyczne, zazwyczaj przez ryzyko ich uszkodzenia. Często lęk przed zepsuciem okularów zniechęca okularników do aktywności fizycznej, a to może się odbić na ich kondycji i samopoczuciu. Tutaj radą będzie zainwestowanie w lepsze i bardziej wytrzymałe oprawki, które przede wszystkim dobrze trzymają się twarzy i są dopasowane do nosa i uszów. Jeśli okulary ślizgają się na nosie lub spadają podczas pochylenia się to znak, że trzeba albo wymienić oprawki, albo udać się do optyka by spróbował skorygować obecne okulary. A co, jeśli już się zepsuły? Jak naprawić okulary? Jeśli pękła oprawka, zawsze można spróbować skleić ją taśmą lub klejem – chociaż ta druga opcja nie jest korzystna dla alergików. Zazwyczaj nie obędzie się bez wizyty u optyka. Jakie sporty są bezpieczne do uprawiania w okularach? Zakładając, że macie dobrze dopasowane oprawki, nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć rekreacyjnie biegać, jeździć na rowerze, rolkach czy łyżwach. Generalnie, sporty uprawiane w pojedynkę są bezpieczniejsze niż sporty grupowe, w kontekście ryzyka rozbicia okularów. Uprawianie fitnessu, jogi czy ćwiczenie na siłowni nie będzie już tak komfortowe ze względu na różnorodność wymaganych ćwiczeń, tutaj lepiej sprawdzą się soczewki.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl