Okulary korekcyjne, czy soczewki- co lepiej wybrać?

Osoby posiadające wadę wzroku, doskonale zdają sobie sprawę z tego, jaka to uciążliwość. Może ona w znacznym stopniu utrudniać codzienne funkcjonowanie. Bez zastosowania odpowiedniej pomocy nasz wzrok z każdym dniem będzie się pogarszał. Najlepszym sposobem na poprawę wzroku jest zakup okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Na którą z tych opcji, jednak najlepiej się zdecydować?
2021-05-06 00:00
Udostępnij
Okulary korekcyjne, czy soczewki- co lepiej wybrać?

 

1. Rada eksperta

2. Okulary korekcyjne- tradycyjna metoda na poprawę wzroku

3. Soczewki kontaktowe- wybór dla osób ceniących sobie wygodę

4. Płyny do soczewek- niezbędnik każdej osoby z wadą wzroku

Rada eksperta

Zastanawiając się nad zakupem takich produktów, należy w pierwszej kolejności udać się do okulisty lub optometrysty. To osoba wyspecjalizowana w tej kwestii najlepiej stwierdzi, która z opcji będzie dla nas lepsza. Mogą bowiem istnieć przeciwwskazania, co do noszenia soczewek. Należy pamiętać, że nie stwierdzono, by któraś z metod była skuteczniejsza. Chodzi tu raczej o indywidualne kwestie związane z każdym pacjentem. Dodatkowo specjalista pomoże nam w wyborze firmy produkującej oba te produkty. Nie zawsze warto sugerować się opiniami znajomych, ponieważ dana metoda korekcji u jednych osób może działać skuteczniej niż u innych.

Okulary korekcyjne- tradycyjna metoda na poprawę wzroku

Okulary korekcyjne są nadal najbardziej popularną metodę korekcji wzroku. Mają one kilka zalet, które mogą przeważyć nad wyborem. Po pierwsze zmniejszają potrzebę dotykania oczu. W związku z tym oczy są mniej podatne na infekcje i podrażnienia. Ogromną zaletą okularów korekcyjnych jest to, że mogą one chronić oczy przed kurzem, pyłem, czy zanieczyszczeniami. Okulary korekcyjne są również produktem, który może służyć na lata. To inwestycja w zdrowie, która zdecydowanie jest długoterminowa. Okulary wystarczy wymieniać co kilka lat, w przypadku zmiany wady wzroku lub zwykłej chęci zmiany wyglądu. Obecnie okulary korekcyjne to również świetna ozdoba. Wpasowane w najnowsze trendy modowe, mogą stanowić uzupełnienie naszego image'u. W Internecie znaleźć można wiele ciekawych rodzajów okularów, dostosowanych do różnych potrzeb.

Soczewki kontaktowe- wybór dla osób ceniących sobie wygodę

Z pewnością największą zaletą soczewek kontaktowych jest to, że nie przeszkadzają one w codziennych czynnościach. Bieganie, zabawa z dzieckiem, czy prowadzenie samochodu są zdecydowanie o wiele prostsze do wykonania w soczewkach. Dodatkowo pogoda w żaden sposób nie wpływa na komfort użytkowania soczewek. Nie można tego z kolei powiedzieć o okularach, które często zaparowują w niskich temperaturach. Soczewki zwykle nie wpływają na wygląd zewnętrzny. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy wybierzemy soczewki o niekonwencjonalnym kolorze. Ich ogromnym atutem jest również ostrość widzenia, którą zapewniają. Przylegają one do oka i poruszają się wraz z nim, dzięki czemu poprawiają widoczność po każdym kątem.

Płyny do soczewek- niezbędnik każdej osoby z wadą wzroku

Jeżeli decydujemy się na wybór miesięcznych soczewek, musimy pamiętać o zakupie dobrego płynu czyszczącego. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów płynów. Dostępne są te: czyszczące, dezynfekujące oraz wielofunkcyjne. Ich wybór uzależniony jest w głównej mierze od rodzaju soczewek, które posiadamy. Jego zadaniem jest pielęgnacja i oczyszczenie szkieł kontaktowych. Płyny do soczewek powinny dobrze usuwać osady białkowe i bakterie, które mogą spowodować podrażnienie oczu i infekcje.

Przy wyborze metody korekcji wzroku powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym zdrowiem oraz potrzebami. Oba te warianty są w pełni zdrowe dla oczu i pozytywnie wpływają na codzienne funkcjonowanie. Opcją polecaną przez lekarzy jest również wymienne stosowanie okularów korekcyjnych i soczewek kontaktowych. W obu przypadkach warto przede wszystkim dbać o higienę obu tych przedmiotów.