Woski zapachowe - co powinno się o nich wiedzieć?

Zapewne każdy przynajmniej raz widział w swoim życiu świeczki zapachowe, które podczas spalania się knota wydzielają niezwykle przyjemny aromat. Problem z nimi jest tylko taki, że choć zapach faktycznie jest bardzo ładny, to jednak bardzo szybko przemija. Wielu specjalistów zaleca w takiej sytuacji, aby zamiast świeczek zacząć wykorzystywać woski zapachowe. Czym one są, jak należy z nich korzystać, a przede wszystkim, w jaki sposób powinno się je wybierać?
2023-03-22 00:00
Udostępnij
Woski zapachowe - co powinno się o nich wiedzieć?

Czym jest wosk zapachowy?

Od czego trzeba zacząć zdobywanie informacji na temat wosków zapachowych? Na samym początku dowiedzieć się trzeba, czym one tak właściwie są. Na pierwszy rzut oka wyglądają jak proste, niewielkich rozmiarów kostki wosku. Po bliższym przyjrzeniu się im wyraźnie widać, że są to po prostu świeczki zapachowe, które jednak pozbawione zostały knota. Zrobione są z tego samego tworzywa, czyli np. syntetycznego wosku, lecz nie mają możliwości palenia się, ponieważ nie ma w nich zatopionego żadnego knota.

W jaki zatem sposób z danego wosku wydobywa się zapach? Oczywiście należy wosk w jakiś sposób roztopić, aby przyjemny aromat mógł zostać uwolniony. W tym wypadku należy zatem kostkę wosku umieścić w czym, co zostanie podgrzane i dzięki temu rozpuści się wosk. Mowa tu jest np. o jakimś podgrzewanym naczyniu, czyli np. niewielkim kominku zapachowym.

Z racji tego, że wosk zapachowy jest znacznie miększy niż ten do produkcji klasycznych świec, a także jest on o wiele mniejszy niż zwykła świeczka, wystarczy naprawdę niewiele ciepła, aby zaczął się topić.

ss20accessoriespebblemeltwarmers

Jak wybrać dobry wosk zapachowy?

Jeśli ktoś jest zainteresowany zakupem takiego wosku zapachowego, powinien dowiedzieć się, na co konkretnie zwracać uwagę, gdy będzie się przeglądało różne rozwiązania w sklepie.

Oczywiście podstawą jest określenie pożądanego zapachu. Wybór w tym wypadku jest naprawdę ogromny więc bez wątpienia każdy znajdzie co idealnego dla siebie. Na rynku spotkać się można z zapachami kwiatowymi, owocowymi, czy też np. drewna lub mchu.

Kolejnym zagadnieniem, któremu trzeba się bliżej przyjrzeć podczas kupowania wosku zapachowego, jest kwestia jego rodzaju. Jak się bowiem okazuje, na rynku dostać można wiele różnych rodzajów wosku. Oczywiście podstawą jest wosk parafinowy, lecz często spotykane są również różne naturalne woski zapachowe, a nawet te roślinne. Przykładowo ogromną popularnością cieszy się roślinny wosk sojowy do kominka.

20975175_020(1)

Jak wybrać kominek do wosku?

Chcąc się cieszyć z naprawdę przyjemnego aromatu wydobywającego się z wosku zapachowego, trzeba pomyśleć również o tym, aby nabyć odpowiedni kominek do jego roztapiania. Na co zwrócić uwagę w tym wypadku?

Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, aby kominek nie był zbyt mały. Wiele osób decyduje się na naprawdę niewielkie modele, aby gustownie zamaskować ich obecność w pomieszczeniu, lecz w takim wypadku ogień jest zbyt blisko wosku i powodować może nawet jego przypalenie się. Z tego też powodu o wiele lepszym wyjściem będzie kominek nieco większy o wysokości minimum kilkunastu centymetrów.

Bardzo ważne jest również to, aby kominek wyposażony był w stosunkowo dużą miseczkę. To właśnie w niej gromadzić się będzie roztopiony wosk. Żeby więc nie dochodziło do wylewania się go z miseczki, musi ona mieć stosowną pojemność.

Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że miseczka do gromadzenia roztopionego wosku koniecznie musi mieć szkliwioną powierzchnię. Jeśli będzie inaczej, usunięcie zastygniętego wosku bez uszkodzenia miseczki stanie się ekstremalnie trudnym zadaniem.