Trenerzy personalni mogą pomóc w aktywnej rehabilitacji osób z dolegliwościami kręgosłupa, także z dyskopatią. Bóle związane z wadami postawy dotykają wszystkich – od młodzieży w wieku szkolnym po staruszków, a tradycyjne diagnozy są coraz mniej pomocne, bo podłoże problemów wiąże się z trybem życia 
fit.pl
2015-04-14 00:00
Udostępnij
Aktywna rehabilitacja w klubie fitness


Dzisiejszy, siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu problemów i bólów kręgosłupa. Szkoła, praca, samochód, domowy relaks przed komputerem, telewizorem lub tabletem są naszą „siedzącą codziennością”. Jak pokazują ubiegłoroczne badania Eurobarometru, 52 proc. Polaków nie uprawia regularnie sportu. Ruszamy się mało, przez co coraz częściej cierpimy na dolegliwości związane z wadą postawy, stawami i kręgosłupem.

Jak pokazuje doświadczenie, problemy zwykle ujawniają się przy rozpoczęciu aktywności fizycznej: postanawiamy biegać, zapisać się do klubu fitness, na zajęcia taneczne lub sportowe. Na przykład biegacze często mają problemy bólowe w okolicy miednicy, stawów i kręgosłupa.

Trafna diagnoza

- Ze względu na siedzący tryb życia, dochodzi do zmiany nawyków ruchowych, co skutkuje licznymi zaburzeniami funkcjonalnymi. Gdy, rozpoczynamy aktywność fizyczną, problem zostanie wyeksponowany i będzie powodował przeciążenia i nasilenie się niektórych dolegliwości. Ten schemat obserwuję u wszystkich grup wiekowych: młodzieży, osób dojrzałych i starszych – mówi Adam Pawelec, osteopata, trener w Technogym Academy, gdzie prowadzi szkolenia dla trenerów personalnych, którzy chcą pomóc osobom z dolegliwościami.

Najważniejsza jest diagnoza. Jak wskazuje Adam Pawelec, tradycyjne metody: badania obrazowe, wizyta u ortopedy, nie zawsze pozwolą zrozumieć problem. Występują różne wady postawy, ale żeby skutecznie z nimi walczyć, trzeba zrozumieć, jak te problemy powstają.

- Odpowiednio przeszkolony trener personalny może ocenić, czy problem bólowy, funkcjonalny lub urazowy u danej osoby, można wyprowadzić dobrze dobranymi ćwiczeniami, czy też należy szukać pomocy u specjalisty - osteopaty, lekarza, fizjoterapeuty. Przy trafnej ocenie dysbalansu mięśniowego, trener jest w stanie dobrać poszczególnych problemów bólowych zestaw ćwiczeń. Z drugiej strony, zrozumienie mechanizmów powodujących przeciążenia czy urazy, pozwala na bardzo efektywną współpracę ze specjalistą – mówi Adam Pawelec.

Dzięki takiemu postępowaniu, można prowadzić etap sportowy rehabilitacji na siłowni, gdzie pod okiem trenera personalnego efektywnie mogą ćwiczyć osoby po rehabilitacji lub operacjach.

Obawa przed dyskopatią

Trenerzy personalni mogą nauczyć się pracy z osobami po operacjach barku, kręgosłupa czy kolan np. po artroskopii zwiadowczej, usunięciu łąkotek. Na zajęciach Medical Training w Technogym Academy szkolenie obejmuje również postępowanie po skręceniu stawów, pracę z przyparciem bocznym rzepki, koślawymi kolanami czy bólami przeciążeniowymi stawów.

- Najważniejsze jest przekonanie trenerów, że mogą pracować z osobami z dyskopatią, bólem przewlekłym kręgosłupa czy po różnych operacjach. Muszą jednak rozumieć mechanizmy powstawania przeciążeń i umieć ocenić, czy dany przypadek jest dla nich - czy nie – podkreśla Adam Pawelec.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest w tym przypadku podstawą. Każdy błąd wykonania, będzie powodował nasilenie bólu i może skutkować pogorszeniem dolegliwości. Natomiast przy odpowiedniej technice i zaangażowaniu wybranych mięśni, efektem jest ich wzmocnienie i widoczna poprawa kondycji.

- Podpowiadamy, jak pomóc osobom z bólem i urazami i sprawić, by były zupełnie sprawne. Takie zajęcia to innowacyjna forma rehabilitacji sportowej – przekonuje Adam Pawelec.

Na dolegliwości bólowe kręgosłupa cierpi co drugi Polak. Według prognoz, jeśli nic nie zostanie zrobione, odsetek ten zwiększy się do 85 proc. Jak przekonują eksperci, zmiana trybu życia na mniej siedzący i bardziej aktywny przynosi wymierne korzyści a pomóc w tym może rosnące zainteresowanie zdrowiem, fitnessem i sportem.

Opracowanie: FedorConsulting

www.fit.pl