fit.pl mobile logo


Aktywna rehabilitacja w klubie fitness

Trenerzy personalni mogą pomóc w aktywnej rehabilitacji osób z dolegliwościami kręgosłupa, także z dyskopatią. Bóle związane z wadami postawy dotykają wszystkich – od młodzieży w wieku szkolnym po staruszków, a tradycyjne diagnozy są coraz mniej pomocne, bo podłoże problemów wiąże się z trybem życia 


Dzisiejszy, siedzący tryb życia sprzyja powstawaniu problemów i bólów kręgosłupa. Szkoła, praca, samochód, domowy relaks przed komputerem, telewizorem lub tabletem są naszą „siedzącą codziennością”. Jak pokazują ubiegłoroczne badania Eurobarometru, 52 proc. Polaków nie uprawia regularnie sportu. Ruszamy się mało, przez co coraz częściej cierpimy na dolegliwości związane z wadą postawy, stawami i kręgosłupem.

Jak pokazuje doświadczenie, problemy zwykle ujawniają się przy rozpoczęciu aktywności fizycznej: postanawiamy biegać, zapisać się do klubu fitness, na zajęcia taneczne lub sportowe. Na przykład biegacze często mają problemy bólowe w okolicy miednicy, stawów i kręgosłupa.

Trafna diagnoza

- Ze względu na siedzący tryb życia, dochodzi do zmiany nawyków ruchowych, co skutkuje licznymi zaburzeniami funkcjonalnymi. Gdy, rozpoczynamy aktywność fizyczną, problem zostanie wyeksponowany i będzie powodował przeciążenia i nasilenie się niektórych dolegliwości. Ten schemat obserwuję u wszystkich grup wiekowych: młodzieży, osób dojrzałych i starszych – mówi Adam Pawelec, osteopata, trener w Technogym Academy, gdzie prowadzi szkolenia dla trenerów personalnych, którzy chcą pomóc osobom z dolegliwościami.

Najważniejsza jest diagnoza. Jak wskazuje Adam Pawelec, tradycyjne metody: badania obrazowe, wizyta u ortopedy, nie zawsze pozwolą zrozumieć problem. Występują różne wady postawy, ale żeby skutecznie z nimi walczyć, trzeba zrozumieć, jak te problemy powstają.

- Odpowiednio przeszkolony trener personalny może ocenić, czy problem bólowy, funkcjonalny lub urazowy u danej osoby, można wyprowadzić dobrze dobranymi ćwiczeniami, czy też należy szukać pomocy u specjalisty - osteopaty, lekarza, fizjoterapeuty. Przy trafnej ocenie dysbalansu mięśniowego, trener jest w stanie dobrać poszczególnych problemów bólowych zestaw ćwiczeń. Z drugiej strony, zrozumienie mechanizmów powodujących przeciążenia czy urazy, pozwala na bardzo efektywną współpracę ze specjalistą – mówi Adam Pawelec.

Dzięki takiemu postępowaniu, można prowadzić etap sportowy rehabilitacji na siłowni, gdzie pod okiem trenera personalnego efektywnie mogą ćwiczyć osoby po rehabilitacji lub operacjach.

Obawa przed dyskopatią

Trenerzy personalni mogą nauczyć się pracy z osobami po operacjach barku, kręgosłupa czy kolan np. po artroskopii zwiadowczej, usunięciu łąkotek. Na zajęciach Medical Training w Technogym Academy szkolenie obejmuje również postępowanie po skręceniu stawów, pracę z przyparciem bocznym rzepki, koślawymi kolanami czy bólami przeciążeniowymi stawów.

- Najważniejsze jest przekonanie trenerów, że mogą pracować z osobami z dyskopatią, bólem przewlekłym kręgosłupa czy po różnych operacjach. Muszą jednak rozumieć mechanizmy powstawania przeciążeń i umieć ocenić, czy dany przypadek jest dla nich - czy nie – podkreśla Adam Pawelec.

Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń jest w tym przypadku podstawą. Każdy błąd wykonania, będzie powodował nasilenie bólu i może skutkować pogorszeniem dolegliwości. Natomiast przy odpowiedniej technice i zaangażowaniu wybranych mięśni, efektem jest ich wzmocnienie i widoczna poprawa kondycji.

- Podpowiadamy, jak pomóc osobom z bólem i urazami i sprawić, by były zupełnie sprawne. Takie zajęcia to innowacyjna forma rehabilitacji sportowej – przekonuje Adam Pawelec.

Na dolegliwości bólowe kręgosłupa cierpi co drugi Polak. Według prognoz, jeśli nic nie zostanie zrobione, odsetek ten zwiększy się do 85 proc. Jak przekonują eksperci, zmiana trybu życia na mniej siedzący i bardziej aktywny przynosi wymierne korzyści a pomóc w tym może rosnące zainteresowanie zdrowiem, fitnessem i sportem.

Opracowanie: FedorConsulting

www.fit.pl


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl