Wybierając się na zajęcia do klubu fitness, bardzo ważne jest, abyś przyszedł na zajęcia punktualnie. I nie chodzi tu wcale o to, że punktualność jest oznaką kultury osobistej
fit.pl
2010-03-30 00:00
Udostępnij
Bardzo ważna rozgrzewka
Spóźniając się na zajęcia, spóźniamy się na rozgrzewkę, która jest bardzo istonym elementem lekcji fitness. Bez rozgrzewki nie możemy zacząć ćwiczyć! Powód? Chodzi o bezpieczeństwo. Początek zajęć pozwala organizmowi na rozpoczęcie wielu istotnych procesów, co pwodowuje, że trening będzie bardziej efektywny i bezpieczny. Rozgrzewka wpływa na podniesienie tętna, zwiększenie szybkości krążenia krwi, a także wzrost temperatury ciała.

Rozgrzewamy się przede wszystkim z kilku powodów. Pierwszym z nim jest zabezpieczenie naszego ciała przed kontuzjami, których z pewnością nie udałoby się nam uniknąć, gdyby nie odpowiednio przeprowadzona rozgrzewka. Drugim niezwykle ważnym aspektem, dla którego przeprowadzenie rozgrzewki jest konieczne, to wydajność naszego treningu. Intensywny trening, który rozpoczniemy bez wcześniejszego rozgrzania mięśni, będzie wyglądał w następujący sposób. Mięśnie, które od razu zostaną zaatakowane intensywnymi ćwiczeniami doznają w pewnym sensie szoku. Spowoduje to, że nasz pierwszy cykl treningowy pójdzie na marne, ponieważ nasze mięśnie w bardzo szybkim tempie, będą starały się przystosować od zaistniałej sytuacji.

Stawy zostają „naoliwione”, ponieważ pod wpływem temperatury i podniesionego ciśnienia wewnątrz torebek stawowych produkowane jest więcej substancji maziowej.

Ćwiczenie dają wówczas więcej przyjemności i lepsze rezultaty.

Rozgrzewka to przygotowanie mięśni do wzmożonej aktywności. Należy zwiększyć elastyczność, siłę i rozciągliwość ścięgien oraz poprawić ukrwienie mięśni. Taki wstęp jest niezbędny przy uprawianiu każdego sportu.

www.fit.pl