Masaż pobudza i regeneruje działanie procesów fizjologicznych, takich jak trawienie i oddychanie. Poprawia napięcie mięśniowe, ruchomość stawów i koryguje wadliwą postawę. Pobudza krążenie krwi i limfy, oraz przywraca równowagę w układzie hormonalnym i nerwowym. Daje nie tylko korzyści fizyczne - podnosi na duchu, relaksuje, odpręża. Łagodnie i naturalnie pobudza swobodny przepływ energii życiowej i przywraca wewnętrzną równowagę i stabilność organizmu
fit.pl
2013-11-15 00:00
Udostępnij
Co Ty wiesz o.... masażu?


TROCHĘ HISTORII

Masaż, do którego technik i dobrodziejstw wracamy coraz częściej w dzisiejszych czasach, znany był tak naprawdę od tysięcy lat. Już wtedy uważano, że pewne formy masażu lub nakładania rąk mają działanie uzdrawiające, albo łagodzące objawy choroby. Pierwsze informacje o masażu jako metodzie leczenia odnajdujemy już w pochodzącym sprzed ponad pięciu tysięcy lat chińskim dziele "Kong-Fu", wspominają o nim także starożytne hinduskie księgi.

W medycynie starożytnej Grecji i Rzymu masaż był jednym z podstawowych sposobów łagodzenia bólu. Jego stosowanie w celach leczniczych zalecali już Hipokrates, Celsus i Galen. Od czasu upadku cesarstwa rzymskiego europejczycy nie zrobili wielkich postępów w medycynie naturalnej, rozwój jej nastąpił natomiast w świecie arabskim. Avicenna, arabski filozof i lekarz z XI wieku, napisał w jednym ze swoich kanonów, że celem masażu jest „usunięcie niepotrzebnych produktów przemiany materii z mięśni, jeśli nie zostały one usunięte przez ćwiczenia”.

W średniowiecznej Europie nie mówiło się w ogóle o masażu, nie ceniono przecież w tym czasie ziemskich przyjemności, zatem masaż odszedł w zapomnienie. Na szczęście nie na zawsze…

W XVI wieku medycyna naturalna masażu odżyła w pracach francuskiego lekarza Ambroise’a Pare’a, uważanego za jednego z ojców współczesnej chirurgii. Zaobserwował on pozytywny wpływ masażu na stan zdrowia swoich pacjentów po przebytych operacjach. Od tego czasu medycyna zachodnia zaczęła baczniej przyglądać się tej metodzie oddziaływania na ciało.

Na początku XIX wieku Szwed nazwiskiem Per Henrik Ling rozwinął masaż szwedzki, inspirując się wiedzą z dziedziny gimnastyki i filozofii oraz technik masażu stosowanych przez Chińczyków, Egipcjan, Greków i Rzymian.

Dziś już wiele osób docenia zbawienny wpływ masaży i ma w sobie tę świadomość, że aby we współczesnym zaganianym świecie dobrze funkcjonować potrzebujemy choć chwili wytchnienia… Często tą chwilą jest masaż całego ciała… Warto wybrać przyjazny, sprzyjający głębokiemu relaksowi seans w miłej atmosferze i oddać się w doświadczone, przynoszące ulgę i ukojenie ręce…

TROCHĘ WIEDZY O RÓŻNYCH RODZAJACH MASAŻY

MASAŻ WYSZCZUPLAJĄCY - ANTYCELLULITOWY

Ten rodzaj masażu polega na połączeniu odpowiednich technik masażu i preparatów powodujących efekt wyszczuplający i modelujący sylwetkę.

Rozbija i rozdrabnia podskórną tkankę tłuszczową, usuwa toksyny z organizmu, reguluje płyny ustrojowe, przyspiesza przemianę materii, polepsza ukrwienie skóry, wzmacnia przesilone mięśnie i stawy w wyniku przeciążenia organizmu nadwagą.

MASAŻ RELAKSACYJNY

Celem masażu relaksacyjnego jest zmniejszenie, a w konsekwencji całkowite zniesienie napięcia mięśniowo-nerwowego i psychicznego, a tym samym uzyskanie pełnego rozluźnienia i odprężenia. Ruchy wykonywane przez masażystę są spokojne, powolne, rytmiczne, łagodne a ich zadaniem jest uspokoić duszę i ciało. Świece, aromatyczne zapachy, kadzidełko, pachnące olejki – wszystko by złagodzić stres i usunąć jego objawy.

MASAŻ LECZNICZY KRĘGOSŁUPA

Masaż kręgosłupa to nie tylko jedna z form masażu leczniczego, ale także doskonały relaks - uwolnienie od wszelkich blokad i napięć spowodowanych stresem. Bóle kręgosłupa z wyjątkiem nagłych urazów, powstają powoli i mają przewlekły charakter. Dolegliwości te przeszkadzają w codziennym życiu i normalnym funkcjonowaniu. Codzienny stres, siedzący tryb pracy, długie godziny przed komputerem, nadmierne przeciążenie kręgosłupa noszeniem dzieci na rękach, długa jazda samochodem, brak ruchu oraz niewyleczone kontuzje należą do najczęstszych przyczyn bólu kręgosłupa i pleców, a czasami także drętwienia kończyn, mrowienia w palcach i problemów ze snem.

MASAŻ IZOMETRYCZNY

Stosowany jest po unieruchomieniu kończyn, z zanikami lub osłabieniem siły mięśniowej, po urazach, złamaniach lub dłuższej rekonwalescencji z powodu innych schorzeń. Sprawdza się również jako masaż wyszczuplający – poprzez redukcję podskórnej tkanki tłuszczowej oraz masaż przyczyniający się do wzrostu masy i siły mięśniowej.

MASAŻ LOMI - LOMI

Masaż LOMI-LOMI wywodzi się z Hawajów. To masaż dla ciała i ducha… relaksacyjny, odprężający, pełen bezwarunkowej miłości, koncentracji, uwagi i skupienia z zastosowaniem miękkich technik masażu pracując z ciałem klienta przedramionami i oddechem, obejmujący całe ciało.

Wprowadzający w stan głębokiego relaksu, wspomagający energię życiową każdego człowieka, działający na poziomie ciała, emocji i ducha, pełen wrażliwości odczuwania, intuicji. Wykonywany przy odprężającej hawajskiej muzyce, świecach z zastosowaniem naturalnego oleju kokosowego.

Oparty na zasadach Huny czyli hawajskiej filozofii życia w harmonii.

Zawiera w sobie wiele obecnie znanych i stosowanych metod leczniczych, takich jak masaż relaksacyjny, akupresura, refleksoterapia, bioterapia, czy Reiki. Praktykujący go pracuje także nad pozytywnym programowaniem umysłu pacjenta.

Uwielbiany przez każdego, który go doświadczy… i może dzielić się nim z innymi… doświadczać by być w pełni radości tu i teraz .

Aleksandra Burkowska
Kadra szkoleniowa AFESwww.fit.pl