Fitness podobnie jak inne dziedziny życia podlega ciągłym przeobrażeniom i unowocześnianiu. W ostatnich latach uczestnicy zajęć fitness poszukują nowych wyzwań i oczekują ciągłego uatrakcyjniania form ruchowych
fit.pl
2011-01-24 00:00
Udostępnij
Fitness Gladiator – aktywność dla twardzieli
Popularne stało się łączenie wszelkiego rodzaju dyscyplin sportowych w celu urozmaicenia zajęć. Jako były zawodnik, wieloletni trener judo i instruktor fitness również staram się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom uczestników moich treningów. Na podstawie wielu obserwacji, badań rynku, trendów międzynarodowych zrodził się pomysł połączenia znanych, tradycyjnych sportów walki jak: boks i judo z trójbojem siłowym i stworzenia nowej dyscypliny pod nazwą „Fitness Gladiator”.

Biorąc pod uwagę , że nieodzownym elementem przygotowawczym każdego fightera jest trening siłowy, a takie konkurencje jak wyciskanie sztangi leżąc, przysiady ze sztangą, martwy ciąg wchodzące w skład trójboju siłowego są podstawowym zestawem ćwiczeń, należy uznać takie połączenie za zupełnie naturalne.

Do tego dochodzi współczesny trend do konfrontowania się w walce przedstawicieli różnych dyscyplin, w tym także dyscyplin o charakterze siłowym czego przykładem jest udział Mariusza Pudzianowskiego w walkach Mixed Martial Arts (MMA).

Moja wizja treningów Fitness Gladiator wygląda w ten sposób, że każdą jednostkę treningową należy podzielić na dwie części:
w pierwszej, oprócz tradycyjnej rozgrzewki można zastosować elementy techniczne sportów walki i sparingi,
w drugiej trzy konkurencje trójboju siłowego: wyciskanie, przysiad i martwy ciąg.

[-------]

Taki trening powinien trwać ok. 120 min. i mogą w nim uczestniczyć zarówno kobiety jak i mężczyźni, ale moim zdaniem powinien nastąpić rozdział grup pod względem płci.

Oczywiście dla potrzeb fitness można dowolnie modyfikować tę konfigurację poprzez dodawanie lub odejmowanie elementów sportowych, zachowując przy tym ideę połączenia treningu walki z siłownią i zachowaniu zasady wszechstronności. Z powodzeniem stosuję już tego rodzaju zajęcia na bazie Towarzystwa Sportowego Gwardia Opole, z którym współpracuję.

Nie mniej jednak Gwardia Opole przede wszystkim specjalizuje się w judo jako dyscyplinie wiodącej i jest zawodową organizacją w tym zakresie posiadającą uznaną markę i wielkie tradycje. Dlatego poszukuję na terenie całego kraju klubów fitness i innych ośrodków sportowych, które byłyby zainteresowane wprowadzeniem Fitness Gladiator do swojej działalności.

Bardzo chętnie podejmę się koordynacji tego projektu. Mogę obiecać duże zainteresowanie młodych ludzi takim rodzajem aktywności ruchowej. Ponadto w mojej wizji jest również przewidziana rywalizacja sportowa w tej nowej dyscyplinie. Na pewno cieszyłaby się ona wielkim powodzeniem wśród kibiców, a co za tym idzie mogłaby także zainteresować sponsorów. Zawody odbywałyby się na zasadzie dwóch konkurencji rozgrywanych w ciągu dwóch dni z podziałem na kategorie wagowe.

W pierwszym dniu odbywałby się turniej wybranych lub połączonych sportów walki, a w drugim dniu zawody trójboju siłowego. Do klasyfikacji zaliczałyby się punkty zdobyte za poszczególne konkurencje, preferując przede wszystkim wszechstronność zawodniczek i zawodników. Nie wyklucza to jednak dekorowania zwycięzców poszczególnych konkurencji osobno i klasyfikacji generalnej razem co wzmocniłoby rywalizację. Wszystkich zainteresowanych współpracą proszę o kontakt.


Bartłomiej Cybruch

www.fit.pl