Zaczynamy ćwiczyć motywując się piękniejszą sylwetką, zrzuceniem paru kilogramów lub po prostu dla zdrowia. Po jakimś czasie zapał upada, a my zaczynamy się zniechęcać do dalszych ćwiczeń. Co zatem zrobić, aby nie znudzić się treningami i uniknąć utraty zaangażowania? 
fit.pl
2014-01-14 00:00
Udostępnij
Jak ćwiczyć, żeby się nie znudzić?


Na początku warto wyznaczyć sobie cel, ale pamiętajmy, aby był on w zasięgu naszych możliwości. Zbyt wysoko postawiona poprzeczka może skutkować szybkim zniechęceniem i zaniechaniem treningów. Aby trening nam się szybko nie znudził, musimy go urozmaicać. Realizowanie każdego dnia tego samego planu treningowe, prowadzi do zniechęcenia. Warto więc łączyć trening siłowy, na przykład z jogą czy innymi formami fitness grupowego. Trening możemy urozmaicać również poprzez odpowiedni dobór utworów muzyczncyh.

Dobrze jest również podczas treningu wykonywać to samo ćwiczenie w różnych pozycjach. Na przykład trenując biceps możemy jednego dnia siedzieć na ławeczce, a następnego ćwiczyć na stojąco. Dobrą metodą szybkiego nieznudzenia się treningiem są częste zmiany obciążenia oraz modyfikowanie intensywności ćwiczeń.

Aby uniknąć rutyny na siłowni, zmień kolejność wykonywanych ćwiczeń. Jeśli podczas typowego treningu zaczynasz np. od podnoszenia wolnych ciężarów, by później usiąść na tzw. izolowanych maszynach, odwróć kolejność. Po pierwsze będziesz miał urozmaicenie, a po drugie twoje mięśnie, zaprawione podczas ćwiczeń izolowanych, będą musiały pracować trochę mocniej przy dźwiganiu wolnych ciężarów. To może wymagać dźwigania trochę lżejszych ciężarów, żeby uniknąć kontuzji.

Łatwiej wybrać się do siłowni, jeśli umówisz się z kimś na wspólny trening. Pójdziesz nawet wtedy, jeśli nie będzie ci się chciało, choćby z tego względu, by nie zawieść kolegi. A najgorzej zawsze wyjść z domu. Obyś tylko nie uzależnił pójścia na siłownie od tego, czy twój kolega również idzie. Ma to być dla ciebie wsparcie, a nie konieczny warunek.

Jeśli siłownia wydaje ci się nudna i nie chce ci się ćwiczyć, może to oznaczać, że po prostu potrzebujesz przerwy. Przetrenowanie jest jednym z najczęstszych powodów tego, że ludziom nie udaje się osiągnąć głównego celu ćwiczeń, czyli ładnej sylwetki i dobrej kondycji. Zastanów się, jak wyglądały twoje ćwiczenia przez ostatnie pół roku. Jeśli nie zrobiłeś sobie w tym czasie ani razu choćby jednego, pełnego tygodnia przerwy, najwyższy czas, żebyś to zrobił. Odpocznij solidnie, a po tygodniu z chęcią wrócisz do siłowni.

Jeśli urozmaicisz sobie twój pobyt w siłowni, nie stracisz zapału, ani ci się nie znudzi. Urozmaicaj swój trening przynajmniej co cztery tygodnie, a na pewno nie odechce ci się ćwiczyć.

www.fit.pl