fit.pl mobile logo


Najczęstsze błędy popełniane na siłowni

Kiedy zaczynasz przygodę z siłownią, chcesz, aby twój trening przynosił efekty. Zobacz jakich błędów powinniśmy unikać 


Ciągłe powtarzanie tych samych ćwiczeń

Codzienne powtarzanie tych samych ćwiczeń, szybko nudzi. Dodatkowo cały czas ćwiczysz te same grupy mięśniowe, nie dając im czasu na odpoczynek i regenerację. Ważne jest, aby każda grupa mięśniowa odpoczywała co najmniej 48 godzin. Aby trening był efektywny musisz zmieniać zestawy ćwiczeń, aby Twoje mięśnie się nie rozleniwiły, a mózg się nie nudził. Trenuj każdą grupę mięśniową raz w tygodniu i pamiętaj, że odpoczynek jest tak samo ważny jak praca.

Zły dobór obciążenia

Zbyt duże obciążenie może sprawić, że szybko doznasz kontuzji. Zbyt lekki ciężar natomiast, sprawi, że tak naprawdę stracisz czas. Jeśli nie wiesz, jaki rodzaj obciążenia jest dla Ciebie najlepszy, spytaj trenera na siłowni, pomoże dobrać odpowiednie obciążenie. Zaczynaj od najlżejszych ciężarów, jeśli podnosisz w serii 20 powtórzeniowej ciężarek bez problemu i skurczy, zwiększ obciążenie.

Jeden rodzaj treningu

Wybierasz jeden rodzaj treningu, bo uważasz, że jest Ci potrzebny? Musisz zdać sobie sprawę, że aby schudnąć czy wyrzeźbić sylwetkę, nie możesz wykonywać na okrągło jednego typu treningu. Aby twoje wizyty na siłowni były efektowne, musisz mieszać systemy treningowe. Na przykład trening aerobowy pozwoli Ci spalić tłuszcz, a trening siłowy pozwoli Ci wyrzeźbić mięśnie.

Zła technika wykonywania ćwiczeń

Zła postawa ciała sprawia, że automatycznie źle ustawiamy ciało podczas treningu, a co za tym idzie narażamy się na urazy i kontuzje. Jeśli nie jesteśmy pewni, jak prawidłowo wykonać dane ćwiczenie zawsze nas siłowni możemy spytać trenera. Prawidłowa postawa pozwoli nam na zwiększenie efektywności treningu i uniknięcie nieprzyjemnej kontuzji.

Brak rozgrzewki przed treningiem

Przychodząc na siłownię od razu rzucasz się do treningu? To błąd! Zawsze musisz zrobić 15-minutową rozgrzewkę, która pozwoli rozgrzać mięśnie i przygotować ciało do pracy. Rozgrzewka pozwoli podnieść temperaturę ciała, dzięki czemu mięśnie będą się kurczyć z większą siłą, a także przygotowuje twoje mięśnie do konkretnych ćwiczeń, które będziesz wykonywał.

Brak stretchingu

Po zakończeniu treningu, nie uciekaj od razu do szatni pod prysznic. Poświęć kilka minut na rozciągnięcie mięśni. Pospinane, sztywne tudzież pokurczone ciało, to potencjalne skutki uboczne treningu. Stretching niweluje wszystkie te objawy. W czasie stretchingu (bez względu na to, czy wykonujesz go przed czy po treningu) mięśnie są naciągane i dotleniane. Szybciej się dzięki temu regenerujesz, a twój proces super kompensacji, przebiega bez zakłóceń. Nie doświadczasz wtedy przykrego stanu zapalnego włókien mięśniowych, pospolicie zwanego zakwasami, a stawy Twoje i kości, nie są nadmiernie obciążone czy też nadwyrężone, co sprzyja rozwojowi ich wytrzymałości oraz elastyczności.

Zbyt szybkie ćwiczenia

Na siłowni nikt Cię nie goni, nie pospiesza. Nie musisz wykonywać ćwiczeń zbyt szybko. Ćwicząc powinieneś postawić na jakość, a nie ilość. Pamiętaj, że prędkość wykonywania ćwiczeń nie wpłynie na tempo, w którym Twoje mięśnie zostaną zbudowane. Ważne jest, aby zadbać o jakość ćwiczeń, gdyż wtedy twój trening będzie efektywny i przyniesie zamierzone rezultaty.

Niejedzenie po treningu

Jeśli skończyłeś trening musisz zadbać o dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, które ułatwią regenerację. Podstawą jest pełnowartościowe białko, które znajdziesz, chociażby w twarogu czy rybie.  Aminokwasy z białka posłużą do odbudowy uszkodzonych włókien mięśniowych a glukoza – zasili szlaki energetyczne i ewentualnie – rezerwy glikogenowe.

www.fit.pl

 


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl