Stały element każdej siłowni i klubu fitness. Nie sposób ułożyć bez nich wartościowego programu treningowego. Odpowiadają za wyrzeźbione ciała i porzucone kilogramy. Ale co tak naprawdę o nich wiemy? Zdradzamy tajemnice najpopularniejszych sprzętów fitness: dowiedz się, jak powstają i jak rozpoznać te najlepsze z najlepszych 
fit.pl
2016-06-21 00:00
Udostępnij
O sekretach hantli, sztang i obciążeń


„Jako zespół designerów o wszechstronnych zainteresowaniach, podejmujemy się wielu różnych wyzwań. Jednym z nich było stworzenie serii przyrządów ćwiczeniowych dla popularnej polskiej marki, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży akcesoriów fitness. Wiedzieliśmy, że tak jak każdy program treningowy wymaga systematyczności oraz czasu, tak i my musimy rozsądnie zaplanować nasze działania, aby finalny rezultat był w pełni zadowalający” mówi Jadwiga Husarska-Sobina z Husarska Design Studio

Praca zespołowa

Prace projektowe rozpoczęliśmy od gruntownego rozeznania oczekiwań użytkowników siłowni, trenerów personalnych, menadżerów klubów fitness, a także rehabilitantów. Zależało nam na zebraniu jak największej liczby różnorodnych opinii. Odwiedzając liczne siłownie oraz kluby, wprost pytaliśmy o opinie i komentarze dotyczące użytkowanych sprzętów. Okazało się, że tym, co najbardziej przeszkadza w dążeniu do upragnionej sylwetki jest nienajlepszy stan akcesoriów do treningu. Intensywnie używane, szybko się niszczą, a właściciele niechętnie kupują nowe. Wiadomo – koszty. Trenerzy personalni skarżyli się z kolei na ogólny bałagan panujący na siłowniach. Przez to pojawiają się trudności w sprawnym znalezieniu właściwego obciążeń czy hantli. W rezultacie – traci się cenny czas, który można byłoby w zamian wykorzystać choćby na jeszcze jedną serię ćwiczeń.Walka z cieniem

Kolejnym etapem projektowego researchu było przeanalizowanie sprzętu znajdującego się w klubach fitness. Jakie są trendy na rynku, co proponują inni producenci akcesoriów, w jaki sposób chcą zdobyć serce klientów. Co dokładnie braliśmy pod uwagę? Formę sprzętu, czyli jego kształt i wygląd, a także stylistykę. Analizowaliśmy sposób przekazu informacji: jak łatwo użytkownik może dowiedzieć się o obciążeniach. Bardzo ważny był też materiał, z którego wykonano dany sprzęt: to on wpływa na trwałość i wagę.

W tym momencie wiedzieliśmy już dokładnie, czego chcą ćwiczący i trenerzy – a także, czego nie może im zaoferować rynek. Naszym – pozornie prostym – zadaniem było zatem stworzyć produkty idealnie wpasowujące się w zidentyfikowaną lukę.

Trening ogólnorozwojowy

Zadaniem projektanta – bez względu na to, czy zajmuje się designem dziecięcych łóżeczek, hydrantu czy robota rehabilitacyjnego – jest dążenie do odpowiedzenia na potrzeby użytkownika. Powstające w pracowni projektanta sprzęty powinny więc umożliwiać efektywniejsze wykonywanie dotychczasowych czynności. Czym jest ergonomia w fitnessie? To stworzenie takich przyrządów, dzięki którym te same ćwiczenia przyniosą jeszcze lepsze rezultaty. A przez lepsze rezultaty rozumiemy takie kwestie jak szybsze dojście do formy, ale i wykorzystane jednego przyrządu do większej liczby ćwiczeń oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkownika.

Szczerze przyznajemy, że zaskoczyło nas to, jak wiele sprzętów przyczynić się może do urazów : albo poprzez zbyt wąskie rękojeści, albo przez nieodpowiednie proporcje.

Dlatego powstające prototypy testowaliśmy na samych sobie. Niezbędne były również nieustanne konsultacje z trenerami personalnymi, którzy podpowiadali, jakie partie mięśni można wzmocnić za pomocą danych sprzętów. Mieli oni również wiele pomysłów dotyczących tego, jak przy wprowadzeniu ledwie kilku modyfikacji jeden przyrząd mógłby posłużyć do wykonywania o wiele większej liczby ćwiczeń. A wszytko po to, by wysiłek fizyczny przy użyciu sprzętu przez nas zaprojektowanemu przynosił jeszcze lepsze rezultaty.Inną ze stosowanych przez nas metod były także wizualizacje wykonywanych ćwiczeń. Przy każdej fazie ćwiczenia analizowaliśmy anatomiczne reakcje i obliczaliśmy wymiary oraz wagi sprzętu tak, by zmusić ludzkie ciało do maksymalnego wysiłku – przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Kierunek: wytrzymałość

Zdecydowanie mniej fizyczne, ale równie wymagające były analizy materiałowe. Nawet najlepszy projekt pozostanie w strefie wyobraźni, jeśli nie uda się znaleźć odpowiednich materiałów: wytrzymałych, bezpiecznych albo po prostu mieszczących się w budżecie. Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy, kluczowymi kierunkami było stworzenie sprzętów odpornych na nieprzyjazne warunki panujące w siłowniach lub klubach fitness. Są tam one często rzucane na podłogę, niedbale odkładane na miejsce, nie sprzyja im również wilgotność.

Jednocześnie, zbyt duży nacisk położony na wytrzymałość, mógłby grozić zaniedbaniem kwestii bezpieczeństwa. Poszukując właściwego rozwiązania, musieliśmy poszukiwać kompromisu.

Finałowa seria

Jaki był rezultat naszych prac? Pogodziliśmy interesy zarówno użytkowników, trenerów jak i właścicieli siłowni. Stworzona przez nas seria produktów łączą w sobie kilka cech:

a) są bezpieczne – dopasowaliśmy szerokość rękojeści hantli i sztang tak, by zapewnić jak najpewniejszy chwyt;
b) są wytrzymałe – dzięki zastosowaniu poliuretanu mamy pewność, że zarówno hantle, kettleballe jak i sztangi wytrzymają ogromną ilość rwań, wymachów i swingów. Zminimalizowaliśmy ryzyko popsucia piłek lekarskich, zmniejszając liczbę łat, z których powstają oraz sięgając po skórę jako główny materiał, z którego piłki zostały wykonane. Dodatkowo, slamballe i gumballe posiadają na swej powierzchni wypukłe kształty wzorowane na klastrze miodu i ułatwiające chwyt;
c) są łatwe w obsłudze – spójna i czytelna kolorystyka pozwala na szybkie i łatwe zorientowanie się, po które hantle należy sięgnąć w pierwszej kolejności, a także podpowiada, gdzie je odłożyć po skończonej serii. Wybrane przez nas kolory są zgodne z kolorami stosowanymi na przyrządach olimpijskich. Dzięki temu użytkownik nie musi już poszukiwać czasem trudno widocznych oznaczeń na ciężarach. Szybko zacznie kojarzyć kolory z odpowiednią wagą;
d) są multifunkcjonalne – za pomocą jednego tylko obciążenia można wykonać całą serię ćwiczeń, nie ruszając się prawie z miejsca, a przy tym angażują do pracy wiele mięśni jednocześnie, bez konieczności wędrowania po różnych przyrządach.

Obiektywnie patrząc, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że zaprojektowane przez nas przyrządy spełniają kryterium ergonomii. Podobnego zdania było również kilka komisji konkursowych, które naszym produktom przyznały nagrody: sztanga SpaceBar nagrodzono Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich, a hantle winylowe Helium oraz obciążenia olimpijskie Mercury zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2015.

Jadwiga Husarska-Sobina, CEO Husarska Design Studio