Jeśli zależy Ci na poprawie siły i smukłości mięśni, a jednocześnie męczy Cię monotonia treningu siłowego, sprawdź, co do zaoferowania mają hantle Kettlebell. Dzięki nim przeprowadzisz kompleksowy trening całego ciała we własnym domu lub na świeżym powietrzu!
fit.pl
2012-09-10 00:00
Udostępnij
Hantle kuliste – idealne dla kobiet
kettlebells3Skuteczne przyrządy i programy treningowe wcale nie muszą wiele kosztować. Ostatnio dużą popularnością cieszą się hantle Kettlebell, które ceni się za skuteczność, prostotę i funkcjonalność.

Hantle Kettlebell przypominają swoim wyglądem sporą kulę z uchwytem. Ważą od kilku do kilkudziesięciu kilogramów, dzięki czemu mogą ich używać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Środek ciężkości znajduje się poniżej uchwytu. Dzięki temu można przeprowadzić skuteczny trening na szczupłą sylwetkę oraz poprawiający rzeźbę i siłę mięśni. Wymachy i szybkie skręty tułowia umożliwiają przeprowadzenie skutecznego treningu, angażującego najważniejsze grupy mięśni. Jest to trening na wszystkie grupy mięśniowe, zwiększający ich siłę i elastyczność. To doskonale ćwiczenia dla kobiet, które boją się zwiększenia objętości mięśni, ale chcą wyszczuplić sylwetkę.

Ćwiczenia z hantlami Kettlebell polegają na energicznych wymachach obciążeniami w jednej płaszczyźnie – pionowej lub poziomej. Taki ruch powoduje naprzemienne kurczenie i napinanie mięśni. Wymachy angażują do pracy mięśnie stabilizujące, co korzystnie wpływa na zachowanie prawidłowej postawy i smukłej sylwetki. Ćwiczenia z kulistymi hantlami skutecznie budują gorset mięśniowy dla kręgosłupa i narządów wewnętrznych. To bardzo ważne w przypadku uprawiania sportów zimowych – narciarstwa, snowboardu czy łyżwiarstwa.

Jeden odważnik umożliwia wykonanie aż kilkudziesięciu różnych ćwiczeń, które skutecznie wyrzeźbią mięśnie.

[-------]

W przypadku kobiet optymalna progresja pomiędzy ciężarami to 2-3 kilogramy. W przypadku mężczyzn, może to być nawet 6 kilogramów. Wszystko jednak zależy od indywidualnych preferencji kettlebells2ćwiczącego. Ćwiczenia ze zbyt dużym obciążeniem sprawią, że ruch będzie niepełny, a także w krótkim czasie doprowadzą do nadwyrężenia ścięgien. Z kolei zbyt lekkie hantle obniżą efektywność treningu.

Co ważne, trening z hantlami Kettlebell trwa znacznie krócej, niż typowe ćwiczenia z obciążeniem. Wystarczy kilkanaście minut dziennie, aby w krótkim czasie uzyskać zadowalające rezultaty.

Co ciekawe, ćwiczenia z kulistymi ciężarkami wcale nie się nowością. W swoim treningu wykorzystywali je nawet legendarni atleci przełomu XIX. i XX. wieku. Hantle były cenione przede wszystkim przez kulturystów.

Co daje kettlebell?
  • Traning kettlebell opiera się na balistycznych ruchach typu: huśtanie, podrywanie, podrzucie, rwanie. Aby wykonć takie ruchy trzeba zaangażować wiele grup mięśniowych tych podstawowych i pomocniczych.
  • Kettlebell jest niezastąpiony w budowaniu siły dynamicznej tak potrzebnej teraz w różnych sportach typu futbol amerykański, sporty walki, lekko atletyka, podnoszenie ciężarów. Teraz już wiecie dlaczego rosyjscy sztangliści byli przez długi czas potęgą w sportach siłowych zdobywają masę medali na Olimpiadach. To jest ich sekret!
  • Następnie, środek ciężkości w ciężarku sprawia, że pracujesz nad ustabilizowaniem wagi (ciężarka). To angażuje więcej mięśni stabilizujących. Trening taki buduje gibkość i siłę poszczególnych mięśni. Nie stajesz się taką wielką oporną na jakikolwiek dynamiczny ruch górką mięcha. Dzięki kettlebells nabierasz szybkości, sprężystości.

Zobacz przykładowe ćwiczenia dla kobiet

Zobacz ćwiczenia kettlebell dla panów

www.fit.pl