fit.pl mobile logo


O sekretach hantli, sztang i obciążeń

Stały element każdej siłowni i klubu fitness. Nie sposób ułożyć bez nich wartościowego programu treningowego. Odpowiadają za wyrzeźbione ciała i porzucone kilogramy. Ale co tak naprawdę o nich wiemy? Zdradzamy tajemnice najpopularniejszych sprzętów fitness: dowiedz się, jak powstają i jak rozpoznać te najlepsze z najlepszych 


„Jako zespół designerów o wszechstronnych zainteresowaniach, podejmujemy się wielu różnych wyzwań. Jednym z nich było stworzenie serii przyrządów ćwiczeniowych dla popularnej polskiej marki, specjalizującej się w produkcji i sprzedaży akcesoriów fitness. Wiedzieliśmy, że tak jak każdy program treningowy wymaga systematyczności oraz czasu, tak i my musimy rozsądnie zaplanować nasze działania, aby finalny rezultat był w pełni zadowalający” mówi Jadwiga Husarska-Sobina z Husarska Design Studio

Praca zespołowa

Prace projektowe rozpoczęliśmy od gruntownego rozeznania oczekiwań użytkowników siłowni, trenerów personalnych, menadżerów klubów fitness, a także rehabilitantów. Zależało nam na zebraniu jak największej liczby różnorodnych opinii. Odwiedzając liczne siłownie oraz kluby, wprost pytaliśmy o opinie i komentarze dotyczące użytkowanych sprzętów. Okazało się, że tym, co najbardziej przeszkadza w dążeniu do upragnionej sylwetki jest nienajlepszy stan akcesoriów do treningu. Intensywnie używane, szybko się niszczą, a właściciele niechętnie kupują nowe. Wiadomo – koszty. Trenerzy personalni skarżyli się z kolei na ogólny bałagan panujący na siłowniach. Przez to pojawiają się trudności w sprawnym znalezieniu właściwego obciążeń czy hantli. W rezultacie – traci się cenny czas, który można byłoby w zamian wykorzystać choćby na jeszcze jedną serię ćwiczeń.Walka z cieniem

Kolejnym etapem projektowego researchu było przeanalizowanie sprzętu znajdującego się w klubach fitness. Jakie są trendy na rynku, co proponują inni producenci akcesoriów, w jaki sposób chcą zdobyć serce klientów. Co dokładnie braliśmy pod uwagę? Formę sprzętu, czyli jego kształt i wygląd, a także stylistykę. Analizowaliśmy sposób przekazu informacji: jak łatwo użytkownik może dowiedzieć się o obciążeniach. Bardzo ważny był też materiał, z którego wykonano dany sprzęt: to on wpływa na trwałość i wagę.

W tym momencie wiedzieliśmy już dokładnie, czego chcą ćwiczący i trenerzy – a także, czego nie może im zaoferować rynek. Naszym – pozornie prostym – zadaniem było zatem stworzyć produkty idealnie wpasowujące się w zidentyfikowaną lukę.

Trening ogólnorozwojowy

Zadaniem projektanta – bez względu na to, czy zajmuje się designem dziecięcych łóżeczek, hydrantu czy robota rehabilitacyjnego – jest dążenie do odpowiedzenia na potrzeby użytkownika. Powstające w pracowni projektanta sprzęty powinny więc umożliwiać efektywniejsze wykonywanie dotychczasowych czynności. Czym jest ergonomia w fitnessie? To stworzenie takich przyrządów, dzięki którym te same ćwiczenia przyniosą jeszcze lepsze rezultaty. A przez lepsze rezultaty rozumiemy takie kwestie jak szybsze dojście do formy, ale i wykorzystane jednego przyrządu do większej liczby ćwiczeń oraz podniesienie poziomu bezpieczeństwa użytkownika.

Szczerze przyznajemy, że zaskoczyło nas to, jak wiele sprzętów przyczynić się może do urazów : albo poprzez zbyt wąskie rękojeści, albo przez nieodpowiednie proporcje.

Dlatego powstające prototypy testowaliśmy na samych sobie. Niezbędne były również nieustanne konsultacje z trenerami personalnymi, którzy podpowiadali, jakie partie mięśni można wzmocnić za pomocą danych sprzętów. Mieli oni również wiele pomysłów dotyczących tego, jak przy wprowadzeniu ledwie kilku modyfikacji jeden przyrząd mógłby posłużyć do wykonywania o wiele większej liczby ćwiczeń. A wszytko po to, by wysiłek fizyczny przy użyciu sprzętu przez nas zaprojektowanemu przynosił jeszcze lepsze rezultaty.Inną ze stosowanych przez nas metod były także wizualizacje wykonywanych ćwiczeń. Przy każdej fazie ćwiczenia analizowaliśmy anatomiczne reakcje i obliczaliśmy wymiary oraz wagi sprzętu tak, by zmusić ludzkie ciało do maksymalnego wysiłku – przy jednoczesnym zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa.

Kierunek: wytrzymałość

Zdecydowanie mniej fizyczne, ale równie wymagające były analizy materiałowe. Nawet najlepszy projekt pozostanie w strefie wyobraźni, jeśli nie uda się znaleźć odpowiednich materiałów: wytrzymałych, bezpiecznych albo po prostu mieszczących się w budżecie. Tak jak wcześniej zaznaczyliśmy, kluczowymi kierunkami było stworzenie sprzętów odpornych na nieprzyjazne warunki panujące w siłowniach lub klubach fitness. Są tam one często rzucane na podłogę, niedbale odkładane na miejsce, nie sprzyja im również wilgotność.

Jednocześnie, zbyt duży nacisk położony na wytrzymałość, mógłby grozić zaniedbaniem kwestii bezpieczeństwa. Poszukując właściwego rozwiązania, musieliśmy poszukiwać kompromisu.

Finałowa seria

Jaki był rezultat naszych prac? Pogodziliśmy interesy zarówno użytkowników, trenerów jak i właścicieli siłowni. Stworzona przez nas seria produktów łączą w sobie kilka cech:

a) są bezpieczne – dopasowaliśmy szerokość rękojeści hantli i sztang tak, by zapewnić jak najpewniejszy chwyt;
b) są wytrzymałe – dzięki zastosowaniu poliuretanu mamy pewność, że zarówno hantle, kettleballe jak i sztangi wytrzymają ogromną ilość rwań, wymachów i swingów. Zminimalizowaliśmy ryzyko popsucia piłek lekarskich, zmniejszając liczbę łat, z których powstają oraz sięgając po skórę jako główny materiał, z którego piłki zostały wykonane. Dodatkowo, slamballe i gumballe posiadają na swej powierzchni wypukłe kształty wzorowane na klastrze miodu i ułatwiające chwyt;
c) są łatwe w obsłudze – spójna i czytelna kolorystyka pozwala na szybkie i łatwe zorientowanie się, po które hantle należy sięgnąć w pierwszej kolejności, a także podpowiada, gdzie je odłożyć po skończonej serii. Wybrane przez nas kolory są zgodne z kolorami stosowanymi na przyrządach olimpijskich. Dzięki temu użytkownik nie musi już poszukiwać czasem trudno widocznych oznaczeń na ciężarach. Szybko zacznie kojarzyć kolory z odpowiednią wagą;
d) są multifunkcjonalne – za pomocą jednego tylko obciążenia można wykonać całą serię ćwiczeń, nie ruszając się prawie z miejsca, a przy tym angażują do pracy wiele mięśni jednocześnie, bez konieczności wędrowania po różnych przyrządach.

Obiektywnie patrząc, możemy z czystym sumieniem stwierdzić, że zaprojektowane przez nas przyrządy spełniają kryterium ergonomii. Podobnego zdania było również kilka komisji konkursowych, które naszym produktom przyznały nagrody: sztanga SpaceBar nagrodzono Złotym Medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich, a hantle winylowe Helium oraz obciążenia olimpijskie Mercury zostały finalistami konkursu Dobry Wzór 2015.

Jadwiga Husarska-Sobina, CEO Husarska Design Studio


PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl