Ale schudła! Zobacz zdjęcia „przed” i „po”! – pułapka porównań, które zamiast motywować mogą… szkodzić

Wiosna to czas, kiedy wielu z nas stara się być bardziej fit, poprawić kondycję i zmniejszyć masę ciała. W poszukiwaniu inspiracji często zaglądamy do mediów społecznościowych, gdzie spotykamy zestawienia zdjęć "przed" i "po" różnych kuracji odchudzających. Choć te spektakularne metamorfozy mogą wydawać się idealną motywacją, ostrzega przed nimi Adrianna Sobol, psycholożka zdrowia, podkreślając, że mogą one przynieść więcej cierpień niż korzyści.
Aleksandra Załęska
2024-06-05 12:44
Udostępnij
Ale schudła! Zobacz zdjęcia „przed” i „po”! – pułapka porównań, które zamiast motywować mogą… szkodzić

Zdjęcia "przed" często ukazują osobę w luźnych ubraniach lub zbyt opiętych, podkreślających nadmiar tkanki tłuszczowej, z wyrazem smutku na twarzy. Natomiast "po" prezentuje tę samą osobę jako szczuplejszą i uśmiechniętą, z lepszym oświetleniem i ostrością, podkreśloną starannym strojem i makijażem. Liczby prezentujące imponujące wyniki, takie jak "-32 kg w 2 miesiące", często dodają efektu wow. Jednak warto być ostrożnym, gdyż te porównania mogą prowadzić do złudzenia i frustracji.

Ogromna presja, jaka towarzyszy tym metamorfozom, wynika z faktu, że media społecznościowe lubią kontrasty, a treści prezentujące ekstremalne zmiany zyskują dużą popularność. Niestety, często pomijają one kwestie zdrowotne i spłycają problem nadwagi czy otyłości. Jest to szczególnie niebezpieczne, gdyż zdrowa redukcja masy ciała to proces wymagający czasu i zaangażowania, nie jest to coś, co dzieje się z dnia na dzień. Ludzie zmagający się z otyłością często czują się zniechęceni i winią samych siebie za niepowodzenia, widząc, jak łatwo innym udaje się osiągnąć sukcesy.

Warto zauważyć, że zdjęcia "przed" i "po" często nie oddają pełnej historii danej osoby. Nie mamy wglądu w jej stan zdrowia, ewentualne choroby towarzyszące, czy wsparcie społeczne, co są kluczowymi czynnikami w procesie zmiany. Dlatego też, aby znaleźć prawdziwą motywację do dbania o siebie, nie powinniśmy patrzeć tylko na zewnętrzny wygląd. Nadmiarowe kilogramy to tylko objaw choroby, z którą musi zmierzyć się całe ciało.

Osoby walczące z otyłością często czują się zniechęcone, podejmując wielokrotne, nieskuteczne próby odchudzania, inspirując się ekstremalnymi metamorfozami z internetu. Jednakże, aby leczenie było skuteczne i bezpieczne, warto skorzystać z pomocy specjalistów, takich jak lekarze, dietetycy czy fizjoterapeuci. Zmiana nawyków żywieniowych i wprowadzenie aktywności fizycznej pod ich okiem zdecydowanie zwiększa szanse na trwałe rezultaty.

Nieustanne porównywanie się z innymi może prowadzić do umniejszania własnych osiągnięć w redukcji masy ciała. Dlatego należy zachować ostrożność wobec treści, które zamiast motywować, wywołują poczucie winy i presję.