fit.pl mobile logo

Czy szczupła osoba może być otyła?

Zazwyczaj otyłość kojarzy nam się z wyglądem i widocznym nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jednak nie zawsze tak musi być. Zdarza się, że szczupłe osoby cierpią na tzw. otyłość wewnętrzną. Poniżej wyjaśniamy zjawisko i radzimy jak mu zapobiegać


Otyłość wewnętrzna

MONW (ang. metabolically obese normal-weight) to zjawisko metabolicznej otyłości
u osób z prawidłową masą ciała, wprowadzone do terminologii medycznej w 1981 roku. Przez wiele lat zespół MONW był bagatelizowany, szczególnie przez brak świadomości wśród pacjentów jak i lekarzy, ale także przez brak mody na profilaktykę i zdrowy tryb życia w ówczesnym czasie. Według obecnych statystyk, zespół MONW może dotyczyć ok 5-6% populacji, a z uwagi na niedoszacowanie nawet 20%!

Jak rozpoznać zespół otyłości wewnętrznej?

Bardzo dobrym i prostym narzędziem pomocnym w rozpoznaniu MONW jest analiza składu masy ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej, w której wykorzystuje się słabe impulsy prądu oraz pomiar obwodu talii (na wysokości pępka). Jeśli masa ciała jest prawidłowa, ale mamy nadmiar tkanki tłuszczowej na brzuchu lub nieprawidłowe wyniki laboratoryjne glukozy czy lipidów oraz podwyższone ciśnienie tętnicze to powinniśmy podejrzewać zespół MONW.

- Osoby cierpiące na MONW to zazwyczaj osoby o nieprawidłowym sposobie żywienia, a także unikający aktywności fizycznej. Przy diagnozowaniu zespołu MONW powinno się przede wszystkim zwrócić uwagę na zwiększone gromadzenie tkanki tłuszczowej w obszarze brzusznym – czyli na tzw. otyłość brzuszną, kiedy to nasze ciało przybiera wygląd tzw. jabłka. Do kryteriów rozpoznawczych zalicza się również insulinooporność, niską beztłuszczową masę ciała, wysoki poziom stężenia trójglicerydów we krwi (TG), podwyższone ciśnienie tętnicze oraz niski poziom cholesterolu frakcji HDL (tzw.dobry cholesterol). Dodatkowymi objawami mogą być: indeks masy ciała (BMI) niższy od 25 kg/m2, wysokie stężenie kwasu moczowego we krwi oraz duży obwód talii, a także poziom masy tłuszczowej większy niż 30% - mówi dr n. med. Paweł Rajewski, Członek Rady Naukowej Herbalife Nutrition.

Jak zapobiegać otyłości wewnętrznej?

Najlepszą formą leczenia otyłości metabolicznej u osób z prawidłową masą ciała jest zmiana stylu życia – zmiana nawyków żywieniowych, odpowiedni plan żywieniowy i regularna aktywność fizyczna oraz unikanie stresu. Należy unikać tłustych potraw, solonych i słodzonych przekąsek oraz napojów gazowanych. Warto pamiętać o regularnym odżywianiu oraz spożywaniu pożywnych śniadań. Dla zabieganych pomocny może być koktajl odżywczy Formuła 1 Herbalife Nutrition dostępny w różnych smakach, który stanowi pełnowartościowy posiłek, a przygotowanie go zajmuje kilka minut. Kluczowym czynnikiem jest także aktywność fizyczna – bez niej ciężko mówić  o zdrowym stylu życia. Aktywny wypoczynek wpływa bardzo pozytywnie zarówno  na ciało, jak i na psychikę, ponieważ pomaga w rozładowaniu stresu kumulującego się  w mięśniach.

Początek roku to sprzyjający czas na to, żeby przyjrzeć się swoim nawykom i podjąć kroki w kierunku zadbania o własne zdrowie!

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl