fit.pl mobile logo

Diabulimia - mało znane zaburzenie odżywiania

Większość dietetyków, a nawet osób nie związanych z tym zawodem z pewnością wie co kryje się pod pojęciem anoreksja czy bulimia. Są to szeroko omawiane zaburzenia odżywiania, lecz oprócz nich istnieje szereg mniej znanych zaburzeń. Jednym z nich jest diabulimia, która dotyczy osób chorujących na cukrzycę typu pierwszego.

Cukrzyca typu i – krótka charakterystyka

Przed wyjaśnieniem czym jest diabulimia warto przyjrzeć się najpierw czym charakteryzuje się cukrzyca typu I z którą związane jest to zaburzenie odżywiania. Jest to typ cukrzycy, który stanowi około 10 % wszystkich typów cukrzycy. Najczęściej początek choroby przypada między 10. a 14. rokiem życia. Jest to choroba autoimmunologiczna – komórki naszego układu immunologicznego reagują nieprawidłowo atakując trzustkę. Skutkiem tego jest zniszczenie komórek beta trzustki, odpowiedzialnych za produkcję insuliny, a tym samym bezwzględny brak tego hormonu. Do tej pory nie wiadomo jaka jest przyczyna powstawania autoprzeciwciał, które atakują nasz własny narząd. Przypuszcza się, że duże znaczenie w rozwoju cukrzycy typu I mają czynniki genetyczne. Objawy, które powinny nas zaniepokoić to wzmożone pragnienie, częste oddawanie moczu, spadek masy ciała, senność, osłabienie, a także podatność na infekcje. Po zdiagnozowaniu cukrzycy typu I wdrażane jest leczenie insuliną, którego celem jest utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi i uniknięcie groźnych powikłań.

Od cukrzycy do zaburzeń odżywiania

Cukrzyca typu I to przewlekła choroba, wymagająca leczenia przez całe życie, a także przestrzegania ścisłych zaleceń dietetycznych i kontroli glikemii. W związku z tym, że diagnoza wiąże się ze znacznymi zmianami w stylu życia, może stać się przyczyną trudności natury emocjonalnej w tym również depresji. Na niekorzyść działa również fakt, że cukrzycę typu I najczęściej diagnozuje się w wieku młodzieńczym, który jest okresem rozwoju i kształtowania osobowości. Jest to czas, kiedy często pojawiają się problemy z samooceną co może być dodatkowo potęgowane przez postawioną diagnozę. W związku z tym, istnieje ryzyko rozwoju zaburzenia odżywiania jakim jest diabulimia. Jej nazwa powstała z połączenia dwóch angielskich słów - „diabetes” (cukrzyca) oraz „bulimia”. Dla osób z bulimią charakterystyczne jest prowokowanie wymiotów po jedzeniu. Zachowaniem analogicznym w diabulimii jest pomijanie dawek insuliny. Chorzy wykorzystują fakt, że zbyt niski poziom tego hormonu prowadzi do wystąpienia hiperglikemii, następnie glikozurii i spadku masy ciała. Choć diabulimia jest mało znanym zaburzeniem odżywiania, a wzmianki o niej pojawiły się dopiero w 2017 roku to może być poważnym zagrożeniem dla osób z cukrzycą typu I. Musimy wziąć pod uwagę, że w przypadku diabulimii mamy do czynienia z dwoma nakładającymi się na siebie chorobami – cukrzycą i zaburzeniami odżywiania. W związku z tym nie można lekceważyć tak poważnego problemu. Poniżej zostały przedstawione konsekwencje zdrowotne diabulimii w zależności od etapu choroby.

  • Etap pierwszy: częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, osłabienie, ból głowy
  • Etap drugi: nasilenie objawów charakterystycznych dla etapu pierwszego, a dodatkowo zmniejszenie masy ciała, zanik mięśni, odwodnienie organizmu
  • Etap trzeci: retinopatia, nefropatia, neuropatia autonomiczna i obwodowa, skrajne zmęczenie

Jak widać skutki diabulimii mogą być zagrożeniem dla zdrowia i życia. Jest to duże wyzwanie dla dietetyków, a szczególnie dla psychodietetyków pracujących z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania. Pracując z chorymi na cukrzycę typu I warto zwiększyć swoją wiedzę na ten temat. Pomóc w tym mogą szkolenia dla dietetyków poruszające kwestie zaburzeń odżywiania.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl