Jak schudnąć z brzucha, gdy dieta i ćwiczenia nie skutkują

Wystający brzuszek i oponka to zmora nawet szczupłych osób, których waga jest w normie lub nieznacznie tę normę przekracza. Czy możliwe jest schudnięcie wyłącznie z tej partii ciała? Co zrobić, gdy dieta i ćwiczenia nie przynoszą pożądanych efektów?
fit.pl
2015-04-19 00:00
Udostępnij
Jak schudnąć z brzucha, gdy dieta i ćwiczenia nie skutkująDlaczego tak trudno schudnąć z brzucha?Wylewamy siódme poty na siłowni lub w salach fitness, dbamy o to, by dieta była racjonalna i dostarczała nam tyle energii, ile potrzebujemy, a pomimo tego nasz brzuch nadal odbiega od ideału. Dlaczego akurat w tym miejscu gromadzi się tkanka tłuszczowa i nie ulega spalaniu, chociaż tak staramy się jej pozbyć?

– Proces odkładania się tkanki tłuszczowej jest bardzo skomplikowany i determinowany wieloma czynnikami, do których należą przede wszystkim predyspozycje genetyczne oraz gospodarka hormonalna. Nie jesteśmy w stanie sterować tym, gdzie organizm odłoży tkankę tłuszczową i tym, z których miejsc się jej pozbędzie w procesie odchudzania. Przyjmuje się, że chudniemy równomiernie z całego ciała, więc jeśli najwięcej tkanki tłuszczowej zgromadzonej jest w okolicy brzucha, to ta część ciała najpóźniej ulegnie całkowitemu wyszczupleniu. Coraz częściej naukowcy podkreślają jednak, że proces tracenia zbędnej tkanki tłuszczowej również uwarunkowany jest genetycznie i hormonalnie – wyjaśnia dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Tezy naukowców mogą potwierdzać nasze codzienne obserwacje. Różnimy się bowiem nie tylko typami sylwetki, ale też tym, w jaki sposób przybieramy na wadze i chudniemy. Zdrowa dieta oraz aktywność fizyczna umożliwia nam mniej więcej równomierne wyszczuplenie ciała. Problem pojawia się jednak, gdy chcemy schudnąć tylko z brzucha, a zachować poziom tkanki tłuszczowej w takich miejscach, jak pośladki czy piersi, by nadal posiadać kobiecą figurę. W tym przypadku pomóc mogą nam zabiegi z zakresu medycyny estetycznej.Wyszczuplanie brzucha poprzez zabiegi

Oferta zabiegów wyszczuplających dostępnych w klinikach medycyny estetycznej jest ogromna. Oponkę na brzuchu możemy zlikwidować metodami, które nie naruszają skóry, ale oddziałują bezpośrednio na tkankę tłuszczową. Tak dzieje się np. podczas zabiegu Maximus TriLipo, który wykorzystuje działanie fal radiowych.

Podczas zabiegu do ciała przykładana jest głowica, która emituje fale i tym samym rozgrzewa tkanki. Dzięki temu z komórek uwalniany jest tłuszcz. Jednocześnie urządzenie doprowadza do skurczów mięśni, które wypychają komórki tłuszczowe w górę, a ciśnienie emitowane przez głowicę spycha adipocyty w dół. To ściskanie ułatwia opróżnienie tkanek tłuszczowych i jest rodzajem drenażu. Ciepło wywołane działaniem fal radiowych przynosi jeszcze inne skutki – obkurcza włókna kolagenowe, dzięki czemu skóra nabiera jędrności oraz przyspiesza krążenie krwi oraz limfy i tym samy ułatwia odprowadzenie uwolnionego tłuszczu oraz przyspiesza metabolizm komórkowy.

W podobny sposób działają ultradźwięki, stosowane np. w zabiegu UltraShape. Rozpoczyna się on od masażu wykorzystującego fale radiowe, ale o mniejszej mocy niż te, które stosowane są podczas zabiegu Maximus TriLipo. Ten etap zabiegu ma na celu zrelaksowanie tkanek oraz przyspieszenie krążenia krwi. Po masażu przychodzi pora na główną część zabiegu, czyli rozbicie komórek tłuszczowych za pomocą ultradźwięków. Z adipocytów uwolniony zostaje tłuszcz, ale inne komórki oraz naczynia krwionośne nie zostają uszkodzone. W ostatnim etapie ponownie wykorzystywane jest urządzenie emitujące fale radiowe, by przyspieszyć krążenie krwi i ujędrnić skórę.

Do wyszczuplania brzucha z powodzeniem stosowane są także różnego typu liposukcje, popularnie nazywane zabiegami „odsysania tłuszczu”. Co ciekawe – liposukcja wcale nie musi odbywać się przy użyciu skalpela. – Jednym z najnowszych rodzajów liposukcji jest zabieg Vaser Lipo. Zanim go rozpoczniemy, konieczne jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego, nasiękowego. Następnie do tkanki tłuszczowej wprowadzana jest specjalna kaniula, poprzez którą emitowane są ultradźwięki. Pod ich wpływem tłuszcz ulega emulsyfikacji, czyli staje się płynny, co znacznie ułatwia odessanie go. Ostatnim krokiem jest właśnie usunięcie nadmiaru tłuszczu za pomocą kaniuli lub masażu. Liposukcja Vaser umożliwia również wymodelowanie ciała w taki sposób, by uwidocznić mięśnie i uzyskać wygląd wysportowanej sylwetki – mówi dr n. med. Wojciech Rybak z kliniki Ars Estetica.

Liposukcja ultradźwiękowa to najnowsza metoda, ale niewiele od niej starsza liposukcja laserowa również jest zabiegiem wartym rozważenia. Do jej przeprowadzenia konieczne jest tylko znieczulenie miejscowe, a energia lasera doprowadzana jest do tkanki tłuszczowej poprzez kaniulę o średnicy 1-2 mm. Efektem działania lasera jest rozbicie adipocytów i uwolnienie z nich tłuszczu, który następnie może zostać odessany przez kaniulę lub zmetabolizowany, jeśli nadmiar tkanki tłuszczowej nie był duży.Jak szybko można schudnąć z brzucha?Wyszczuplenie brzucha po nowoczesnych rodzajach liposukcji lub zabiegach z użyciem fal radiowych i ultradźwiękowych widoczne jest od razu. Można więc powiedzieć, że brzuch odchudzony zostaje w ciągu kilku godzin. Na pełne efekty będziemy musieli jednak trochę poczekać, ponieważ organizm musi zaadoptować się do nowych warunków, a skóra stopniowo ulec ujędrnieniu. Jeśli więc chcemy zaprezentować idealnie płaski brzuch w okresie letnim, to na zabieg warto zdecydować się na wiosnę.

Mniej inwazyjne metody, jak Maximus TriLipo oraz UltraShape powinny być wykonywane w seriach. Zalecane jest wykonanie 6 zabiegów Maximusa w cotygodniowych odstępach lub w zależności od ilości tkanki tłuszczowej do 3 zabiegów Ultrashape co 4 tygodnie. Efekty narastają stopniowo z każdym kolejnym zabiegiem, a stymulowane tkanki „pracują” jeszcze przed okres ok. 3 miesięcy po zakończeniu serii.

Z kolei trochę bardziej inwazyjne metody, jak liposukcja Vaser oraz laserowa zazwyczaj zadowalające rezultaty przynoszą po pierwszym zabiegu.Płaski brzuch na długoMiejscowe schudnięcie, np. z okolicy brzucha, umożliwiają wyłącznie zabiegi medycyny estetycznej. Ale po osiągnięciu wymarzonej sylwetki nie powinniśmy osiąść na laurach i zrezygnować ze zdrowej diety oraz aktywności fizycznej. Podczas zabiegów część komórek tłuszczowych jest bezpowrotnie niszczona, jednak te, które pozostają mają niemal nieograniczoną zdolność powiększania swej objętości. O to, by efekt był długotrwały musimy więc zadbać samodzielnie poprzez kontynuację zdrowego trybu życia.

www.wellness.fit.pl