Chcesz mieć płaski brzuch? Musisz to jeść!

Nie od dziś wiadomo, że płaski brzuch jest wynikiem ćwiczeń, ale również odpowiedniej diety. Odżywiając się niezdrowo nie wyrzeźbimy brzucha. Co powinniśmy wprowadzić do diety, aby mieć płaski brzuch, którym pochwalimy się na plaży? 
fit.pl
2015-06-17 00:00
Udostępnij
Chcesz mieć płaski brzuch? Musisz to jeść!



W diecie na płaski brzuch powinny znaleźć się produkty, które aktywują metabolizm, a tym samym spalą tłuszczyk. Co wprowadzić do swojej diety?

Świeże warzywa

Wiele osób nie rozumie, jak ważna jest odpowiednia ilość warzyw w diecie. Świeże warzywa powinniśmy spożywać trzy razy dziennie. Są bogatym źródłem witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, które potrzebne są organizmowi do aktywowania metabolizmu i zdrowego usuwania zbędnych produktów przemiany materii. Warzywa zawierają mnóstwo błonnika, dzięki czemu „zapychają”, dając uczucie sytości. Dodatkowo błonnik w nich zawarty działa niczym miotełka, która usuwa z organizmu zbędne produkty przemiany materii. Aby cieszyć się płaskim brzuchem powinnaś wprowadzić świeże warzywa do swojego menu i spożywać je co najmniej 3 razy dziennie. Możesz je jeść w postaci sałatek, gotowanej, grillowanej czy surowej.

„Dobre” węglowodany

Przyrost tkanki tłuszczowej spowodowany jest nadmiernym spożywaniem węglowodanów, ale nie musisz się trzymać od nich z daleko, gdy chcesz mieć płaski brzuch. Jeśli przyjmujesz więcej kalorii niż spalasz, to ta nadwyżka szybko zmieni się w tłuszcz i zostanie zmagazynowana w jakiejś części ciała, np. na brzuchu. Jakie więc węglowodany wybierać? Najlepiej te złożone, które znajdują się w pieczywie pełnoziarnistym, makaronie z pełnych ziaren, warzywach strączkowych, czy owocach zawierających duże ilości błonnika, np. morele, śliwki, grejpfruty, pomarańcze czy gruszki. W diecie na płaski brzuch unikać powinno się prostych węglowodanów, występujących w słodyczach, cistach, deserach, dżemach czy słodkich napojach.

Zaprzyjaźnij się z tłuszczem

Dieta bogata w jednonienasycone tłuszcze wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej z brzucha. Dieta na płaski brzuch powinna być bogata w tłuszcze jedno- i wielonienasycone. Tłuszcze te znajdziesz w olejach roślinnych, olejach rybnych, tłustych rybach morskich, orzechach i awokado. Musisz wystrzegać się tłuszczy trans, najczęściej zawartych w pewnych rodzajach margaryny, w słodkich wypiekach cukierniczych, w ciasteczkach czy w gotowych daniach, które wystarczy podgrzać w mikrofali. Tłuszcze te mają „zdolność” zaprogramowania organizmu na do magazynowania tłuszczu w okolicach brzucha. Pamiętaj, aby unikać spożywania tłuszczy razem z węglowodanami, gdyż takie połączenie spowalnia trawienie.

Bogactwo białka

W codziennym menu osoby, chcącej mieć płaski brzuch nie powinno zabraknąć łatwo przyswajalnego białka. W jadłospisie powinny obowiązkowo znaleźć się chude mięso i nabiał. Warto włączyć do codziennej diety także łatwo przyswajalne białko serwatkowe. Jest to frakcja protein mlecznych wytrąconych z serwatki podczas produkcji serów, w których skład wchodzą łatwo przyswajalne alfa- i beta-laktoalbuminy. Twoje posiłki w ciągu dnia powinny w sumie zawierać około 2 gramów białka na każdy kilogram Twego ciała, aby po treningu mięśnie nie były spalane dla uzupełnienia zapasów energii. Jedz dobrej jakości, chude mięso, na przykład polędwicę wieprzową i wołową, piersi z kurczaka lub indyka, tłuste ryby albo udziec barani.

Otręby i płatki

Badania pokazują, że spożywanie otrąb i pełnego ziarna może przyspieszyć spalanie tłuszczu aż o 30 procent. Osoby, które codziennie spożywają otręby, uzyskują najlepsze wyniki odchudzania. Dla lepszego efektu należy jeść także substancje włókniste zawarte w owocach i warzywach. Wykazują one silne działanie obniżające ciśnienie. Powinno się spożywać około 25 g włókien dziennie. Niepozorne otręby żytnie zawierają dużo błonnika. Chociaż nie można z nim przesadzać, jego znaczenie jest bardzo ważne. Przede wszystkim błonnik stanowi naturalny zapychacz i przedłuża uczucie sytości, dzięki czemu możemy zapanować nad wilczym apetytem. Ponadto błonnik wspomaga pracę jelit, zmniejsza wchłanianie cholesterolu i przeciwdziała zaparciom. Dlatego właśnie otręby żytnie usprawniają trawienie, chronią jelita oraz żołądek.

www.dieta.fit.pl