Tak kalkulator BMI jak i dieta pudełkowa to bardzo popularne rozwiązania znane głównie osobą, które miały lub mają styczność z zagadnieniem diety bądź aktywności fizycznej. Poniżej postaramy się wyjaśnić te pojęcia, a także opisać jaka istnieje między nimi zależność.
2019-04-23 00:00
Udostępnij
Kalkulator BMI, a dieta pudełkowa

Kalkulator BMI – czym jest?

Popularny kalkulator BMI w rozwinięciu to Body Mass Index. Nazwa ta pochodzi z lat 70-tych, wcześniej stosowano określenie wskaźnik Queteleta. Związana ona oczywiście była ze swoim twórcą czyli Adolphe Queteletem, który odkrył, że waga człowieka rośnie proporcjonalnie do kwadratu wzrostu. Tą przełomową tezę przetestował w późniejszym czasie inny naukowiec jakim był Amerykanin Ancel Keys. W swoich badaniach, które prowadził na sporej grupie ochotników potwierdził to co oświadczał Quetelet. Przemianował on także wskaźnik na obecnie użytkowana nazwę kalkulator BMI. Narzędzie to w dzisiejszych czasach jest ogólnodostępne i można z niego skorzystać nie wychodząc z domu. Wystarczy znaleźć stronę, która go posiada za pośrednictwem popularnej wyszukiwarki. Następnie wpisać należy w odpowiednie okienka podstawowe dane na temat swojego ciała. Mianowicie wagę i wzrost. W bardziej rozbudowanych wersjach jest jeszcze pole do zaznaczenia płci, wieku lub częstotliwości uprawianej aktywności fizycznej. Bardzo ważne jest, by nie przekłamywać danych, ponieważ zaburzą one uzyskany wynik i nie będą mogły być podstawą do dalszych czynności. Tak więc poprawny wynik, w kolejnym kroku powinno się skontrolować z umieszczoną zazwyczaj pod kalkulatorem tabelą. Tutaj znowu można spotkać dwie wersje, podstawową i rozszerzoną. Ta pierwsza uwzględnia tylko: niedowagę, wagę prawidłową, nadwagę i otyłość. Druga z kolei, która zdecydowanie lepiej odzwierciedla aktualny stan jest ta z podziałem na: wychudzenie, niedowaga, waga prawidłowa, nadwaga, otyłość I stopnia, otyłość II stopnia oraz otyłość III stopnia. Zaznaczyć tutaj należy, że kalkulator BMI niestety nie jest dla wszystkich. Wiarygodny wynik nie wyjdzie w przypadku dzieci i młodzieży, dla których przeznaczone są specjalne siatki centylowe, a także kobiet w ciąży. Z rezerwą powinny również podchodzić do niego osoby starsze.

kalkulatorbmiadietapudelkowafoto1

Dieta pudełkowa – co ją charakteryzuje?

Dieta pudełkowa to jedna z opcji w ofercie większości firm cateringowych. Polega ona na dostarczaniu osobie zamawiającej gotowych dań pod wskazany adres. Oczywiście posiłki te nie są przypadkowe, bowiem to klient określa na samym początku jaki wariant diety go interesuje. Wybierać można zazwyczaj z kilku opcji np. diety wegetariańskiej, wegańskiej, rybnej itp. Do wyboru jest jeszcze ilość posiłków z których ma się składać codzienna paczka. Co więcej, określa się również ich kaloryczność. To wszystko wpływa na ostateczny wygląd zamówienie, które będzie realizowane tak długo jak określa podpisana między zamawiającym a dostawcą umową. Dieta pudełkowa jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. Swoim użytkownikom pozwala zaoszczędzić naprawdę wiele czasu, który musieliby przeznaczyć na robienie zakupów spożywczych, obmyślanie menu, a także gotowanie posiłków. Zaoszczędzony czas można zdecydowanie ciekawiej wykorzystać, choćby stawiając na aktywność fizyczną, która jest dobrym dopełnieniem diety.

kalkulatorbmiadietapudelkowafoto2

Kalkulator BMI – jaką pełni rolę w diecie pudełkowej?

Kalkulator BMI jest bardzo ważny przy zagadnieniu diety pudełkowej. Jego rolą jest ustalenie, czy waga klienta zainteresowanego dietą jest prawidłowa. Jest to bardzo ważne, ponieważ uzyskany wyniki bezpośrednio przekłada się na kaloryczność układanych pod klienta posiłków. Jeśli weźmie się jeszcze pod uwagę rodzaj uprawianej przez niego aktywności fizycznej to można ustalić ilość dań, które powinien dziennie spożywać. Właśnie z tych powodów taki kalkulator BMI dostępny jest na większości stron internetowych firm zajmujących się dietami np. https://bedietcatering.pl/gdansk/. Dzięki temu zainteresowana tym rozwiązaniem dietetycznym osoba ma możliwość samodzielnego sprawdzenia, która dieta byłaby dla niej najlepsza. Zyskuje również pogląd na to jakie będą jej ostateczne koszta, ponieważ zależą one także on ilości dostarczanych posiłków.