Naukowcy zbadali korzyści dla organizmu z postu przerywanego. Czy będziemy mieć doczynienia z nową metodą walki z otyłością?

Naukowcy przeprowadzili badania nad korzyściami dla organizmu wynikającymi z praktykowania postu przerywanego, a uzyskane wyniki mogą przyczynić się do opracowania nowych strategii zwalczania otyłości. Według informacji z dnia 4 marca 2024 r. o godzinie 06:15, eksperci z Holandii i Danii zwrócili uwagę na szereg korzyści, takich jak obniżenie ciśnienia krwi, poprawa poziomu cukru oraz synchronizacja z rytmem dobowym.
Ilona Wilk
2024-03-06 11:51
Udostępnij
Naukowcy zbadali korzyści dla organizmu z postu przerywanego. Czy będziemy mieć doczynienia z nową metodą walki z otyłością?

Profesor Sander Kersten z Uniwersytetu Cornella podkreśla, że post przerywany, czyli praktyka ograniczania spożycia kalorii lub całkowitego powstrzymywania się od jedzenia w określonych okresach czasu, może przynieść korzyści zdrowotne. Metoda ta obejmuje różne formy, takie jak powstrzymywanie się od jedzenia od 18:00 do 12:00, post weekendowy i inne plany żywieniowe, które skupiają się na określonych porach dnia lub dniach tygodnia. W wywiadzie dla agencji Newseria Innowacje, prof. Kersten wyjaśnia, że głównym efektem utraty wagi jest zazwyczaj ograniczenie spożycia kalorii w określonych okresach czasu.

Badania, których wyniki opublikował jako ekspert holenderskiego Wageningen University, wskazują na procesy zachodzące w organizmie podczas postu. Profesor Kersten podkreśla znaczenie zrozumienia tych procesów dla oceny, czy post jest właściwym wyborem. Jego badania stanowią model do lepszego zrozumienia funkcjonowania ludzkiego organizmu i metabolizmu, co może prowadzić do nowych strategii leczenia chorób związanych z nadmiernym spożywaniem pokarmu.

Naukowiec wyjaśnia, że post nie prowadzi bezpośrednio do utraty masy ciała, a kluczowym elementem odchudzania pozostaje bilans kalorii. Jednak praktykowanie postu przerywanego może wpływać pozytywnie na metabolizm, zwłaszcza u osób z nadwagą lub otyłością, gdzie organizm zużywa zgromadzoną energię, głównie w postaci tłuszczu. Tłuszcz uwalniany z tkanki tłuszczowej trafia do wątroby, gdzie jest przekształcany w ketony, które stanowią alternatywne paliwo dla mózgu.

Profesor Kersten podkreśla, że ludzie są ewolucyjnie przystosowani do okresów niejedzenia, a post przerywany może być szczególnie korzystny dla osób chcących schudnąć oraz tych z chorobami kardiometabolicznymi. Dodatkowe korzyści obejmują lepszą synchronizację z rytmem dobowym, poprawę snu, obniżenie ciśnienia tętniczego i poprawę poziomu cukru we krwi.

W kontekście danych Europejskiego Urzędu Statystycznego, gdzie niemal 53% dorosłej populacji Unii Europejskiej ma nadwagę, a w Polsce ten odsetek przekracza 58%, badania nad postem przerywanym stają się istotne w kontekście zwalczania epidemii otyłości. Profesor Kersten wyraża nadzieję, że na podstawie zrozumienia mechanizmów działania postu przerywanego możliwe będzie opracowanie nowych strategii leczenia chorób kardiometabolicznych, co może prowadzić do nowych metod żywieniowych i leków wspomagających poprawę zdrowia pacjentów.