fit.pl mobile logo

Otyłość to choroba, którą możesz leczyć! Zacznij działać zanim pojawią się powikłania!

Wiosna to czas, w którym wiele osób próbuje nadrobić zimowy „zastój” korzystając z aury za oknem, zwiększając aktywność fizyczną i urozmaicając dietę o nowalijki, jakie pojawiają się na lokalnych rynkach i w sklepach. Bardzo często za tymi działaniami stoi ambitny cel, jakim jest redukcja masy ciała. Samodzielne próby mogą jednak nie przynieść oczekiwanych efektów. Aż u 70% osób dieta mająca na celu redukcję masy ciała okazuje się nieskuteczna – wynika z badania zrealizowanego w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”. W przypadku otyłości wsparcia w redukcji masy ciała należy szukać u lekarza, który odpowiednio diagnozując pacjenta jest w stanie skutecznie pokierować jego leczeniem

Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. To także czas, kiedy każda aktywność w plenerze staje się przyjemniejsza i bardziej dostępna. Osoby chcące poprawić formę fizyczną i zredukować masę ciała mogą wykorzystać dobrą aurę i wrócić do zwyczaju spacerów, marszu, biegania czy jazdy na rowerze bądź zwiększyć ich dotychczasową ilość. Pomocne mogą okazać się także ogólnodostępne udogodnienia – publiczne siłownie czy rowery miejskie. Wiosna to również doskonała okazja do wprowadzenia zmian do swojej diety, uzupełnienia jej o tzw. „nowalijki”, czyli świeże, wiosenne warzywa, takie jak rzodkiewki, młoda marchew, sałata czy szczypiorek.

Dodanie świeżych, wiosennych warzyw do menu to pomysł wielu osób o tej porze roku, jednak rzadko samodzielne dobieranie produktów i ich kaloryczności skutecznie wesprze nasze wysiłki mające na celu redukcję masy ciała. Ważne jest także, by redukcja kalorii nie była zbyt duża – na początku powinno to być około 500 kcal dziennie - mówi dr n. o zdr. Wanda Baltaza, dietetyk kliniczny.

Zmiany w stylu życia

Jak wynika z badania opinii zrealizowanego w ramach kampanii „Porozmawiajmy szczerze o otyłości”, u 70% osób chorych na otyłość dieta okazała się nieskuteczna. 88% spośród tych osób podejmowało dalsze działania: 51% zmieniło dietę, 42% włączyło aktywność fizyczną a 29% skorzystało z suplementów diety lub leków bez recepty. Tylko 14% z nich skorzystało z konsultacji z lekarzem. Te wyniki są niepokojące i wskazują na niską świadomość Polaków na temat otyłości. Dieta oczywiście powinna być jednym z elementów leczenia choroby otyłościowej, jednak cały proces powinien koordynować lekarz, który po przeprowadzeniu koniecznych badań zadecyduje o poprowadzeniu całego procesu terapeutycznego dostosowanego do danego pacjenta. – wyjaśnia prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Wiosną dużo łatwiej jest także wprowadzić do swojej codziennej rutyny aktywność fizyczną. Zimowa aura nie sprzyjała spacerom czy jeździe na rowerze, jednak pierwsze ciepłe promienie słońca mogą do tego skutecznie zachęcić. Godzinny spacer w tempie ok. 4 km/h pozwoli na spalenie ok. 300 kcal, zaś każde przyspieszenie, czy zmiana terenu, po którym spacerujemy na bardziej pochyły zwiększy efektywność naszej aktywności. Około 500 kcal spalimy także podczas godzinnej jazdy rowerem w umiarkowanym tempie ok. 20 km/h. Dzięki wyższym temperaturom powietrza na dworze możemy skorzystać także z miejskich siłowni, które pozwolą zadbać o zdrowie fizyczne. Aktywność jest ważna, jednak pamiętajmy, że jej zwiększenie także należy konsultować z lekarzem, by nie narazić się na kontuzje lub przeciążenia.

W 2021 roku skutecznie zredukować i utrzymać masę ciała udało się 58% osób z chorobą otyłościową. Oznacza to, że więcej niż dwie na pięć takich osób nie wiedzą jak, lub nie mogą poradzić sobie z odpowiednim doborem procesu leczenia.

W poszukiwaniu wsparcia

Niestety, jeśli teraz nie zachęcimy osób z chorobą otyłościową do rozpoczęcia terapii tej przewlekłej choroby pod opieką lekarza, to później te same osoby ustawią się w długich kolejkach do wielu specjalistów nie tylko z prośbą o leczenie otyłości jako choroby pierwotnej, ale również całego szeregu innych chorób, które otyłość wywołuje. Otyłość to choroba prowadząca do rozwoju ponad 200 różnych powikłań m.in. cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca czy stłuszczeniowej choroby wątroby i przewlekłej choroby nerek, a także raka jelita grubego i innych. Nieleczona choroba otyłościowa może przyczynić się do rozwoju schorzeń, które ostatecznie i tak zmuszą nas do podjęcia leczenia. – komentuje prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. – Ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego u osób z otyłością wzrasta nawet 8-krotnie względem tych o prawidłowej masie ciała, a przecież już w tym momencie takie problemy z krążeniem ma 11 milionów Polaków.

Wielu lekarzy w Polsce nie posiada specjalistycznej wiedzy lub odpowiednich doświadczeń związanych z leczeniem choroby otyłościowej. Trudno jest sprecyzować, kto powinien zajmować się w Polsce leczeniem otyłości. Mamy wielu kardiologów, diabetologów czy endokrynologów, którzy mają w tym doświadczenie, jednak nadal nie mamy „obesitologów”. Trudno nie odnieść wrażenia, że przy takiej skali zachorowań na otyłość potrzebujemy lekarzy, którzy są w stanie szybko ją zdiagnozować i zlecić skuteczne leczenie. – dodaje prof. Paweł Bogdański, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.

Otyłość jest chorobą, której leczenie byłoby dużo prostsze w zorganizowanym systemie. Dzięki temu każdy, kto potrzebuje leczenia trafiłby na określoną ścieżkę i po spełnieniu odpowiednich procedur otrzymałby diagnozę i dedykowane leczenie. Niestety, z powodu braku odpowiedniego systemu osoby chorujące na otyłość muszą metodą prób i błędów szukać lekarza, który dzięki wiedzy i doświadczeniu odpowiednio podejdzie do pacjenta. Cały proces leczenia powinien być skoordynowany, a lekarz specjalizujący się w leczeniu otyłości, fizjoterapeuta, dietetyk kliniczny i psycholog, jako jeden zespół terapeutyczny, dostępni w jednej placówce, dzięki czemu będą mogli konsultować i synchronizować działania.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl