Dlaczego warto inwestować w dobre oświetlenie rowerowe?

Oświetlenie rowerowe ma bardzo duże znaczenie pod kątem naszego bezpieczeństwa. Wybierając odpowiednie lampki do roweru musimy pamiętać o tym, że mamy obowiązek ustawowy odpowiedniego doświetlenia jednośladu. Jeśli nasz rower nie będzie miał zamontowanego odpowiedniego oświetlenia możemy zapłacić mandat. Dlatego lepiej nie ryzykować i kupić oświetlenie dopasowane do naszych potrzeb, stopnia użytkowania roweru oraz tego, gdzie tym rowerem jeździmy. Koszt dobrego oświetlenia rowerowego nie będzie wcale wyższy niż koszt koniecznego do zapłacenia mandatu w przypadku braku właściwego oświetlenia. Na co zwrócić uwagę przy zakupie oświetlenia ?
2023-10-26 00:00
Udostępnij
Dlaczego warto inwestować w dobre oświetlenie rowerowe?

 

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • jak wybrać odpowiednie lampki rowerowe
  • na co zwracać uwagę przy wyborze oświetlenia do roweru

Wybierając oświetlenie rowerowe zwracajmy uwagę na typ pojazdu, to jak często korzystamy z roweru i jakimi drogami poruszamy się naszym rowerem. To bardzo ważne, ponieważ podstawowe oświetlenie całkowicie wystarczy osobom, które tylko jeżdżą po ścieżkach rowerowych za dnia, a lepsze oświetlenie o większej mocy bardziej przyda się osobom poruszającym się po drogach publicznych po zmroku.

Oświetlenie rowerowe - na co zwrócić uwagę, by kupić odpowiednie lampki rowerowe?

Oświetlenie rowerowe to obowiązkowe wyposażenie roweru. Oświetlenie do roweru powinno mieć odpowiednią moc i czas działania bez ładowania. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość warto wybrać lampki rowerowe na baterie o większej niż standardowo mocy, by być lepiej widocznym. Możemy też wybrać lampki do ładowania na akumulator, który co jakiś czas trzeba będzie zanieść do domu i naładować. Warto więc sprawdzić dokładnie moc zasilania oraz długość działania lampki bez ładowania. Lampki rowerowe można też łatwo odpinać i przypinać, aby je zabrać ze sobą i uniknąć potencjalnej kradzieży.

Dodatkowo podczas wyboru oświetlenia rowerowego warto pamiętać o przepisach, w których mowa, że rowerzysta musi mieć co najmniej jedno światło o odpowiednich parametrach, zapewniające prawidłową widoczność z daleka zarówno z przodu jak i z tyłu. Lampka na rower z przodu powinna to dawać punktowe światło o białej barwie, a lampka do roweru z tyłu punktowe światło o barwie czerwonej, które będzie sygnalizowało o naszej obecności na drodze. Warto więc wybrać oświetlenie jak najlepszej jakości, by być dobrze widocznym na drodze.

Oświetlenie rowerowe - o tym warto pamiętać

Wybierając oświetlenie rowerowe pamiętajmy też o warunkach w jakich przyjdzie nam jeździć. Jeśli jeździmy np. dużo po zmroku to warto wybierać jasne lampki największej mocy, których nie trzeba często ładować, aby jak najdłużej nam służyły.  Pamiętajmy również, że przednie światło częściej ulega zabrudzeniu przy trudnych warunkach atmosferycznych, więc warto wydać wybrać lampkę, która będzie miała większą moc i będzie odporna na wilgoć i deszcz. 

Gdzie kupić oświetlenie rowerowe?

Odpowiedni zestaw lampek rowerowych możemy bez trudu kupić w Internecie w wyspecjalizowanym sklepie. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę typu "oświetlenie rowerowe" lub "lampki na rower" i otrzymamy wyniki wyszukiwania z najpopularniejszymi sklepami oferującymi akcesoria rowerowe. Pozostaje nam tylko wybrać odpowiednią moc światła, pojemność baterii i przedział cenowy. 

Jeśli nie jesteśmy pewni do końca jakich lamp potrzebujemy warto skonsultować się z obsługą klienta sklepu. Możemy również wybrać się do sklepu stacjonarnego i samemu obejrzeć dostępny sprzęt. Jedno jest pewne: na oświetleniu rowerowym nie warto oszczędzać. Dobrze wybrane światła rowerowe zapewniają nam większe bezpieczeństwo i widoczność na drodze, a jednocześnie pozwalają uniknąć mandatu.