fit.pl mobile logo


Kampania „Czas na bezpieczny rower”: Rowerem do pracy i szkoły

Koniec wakacji nie musi oznaczać końca przyjemności związanej z jazdą rowerem. Nie odstawiajmy jeszcze roweru do piwnicy aż do następnego lata. Do tej pory była to rekreacja, ale rower może nadal nam służyć i to codziennie. Po prostu zmieńmy nawyki transportowe i zacznijmy częściej korzystać z roweru jako środka komunikacji w drodze do pracy lub szkoły. „Spróbujmy oswoić się z ruchem ulicznym, poznajmy przepisy i przekonajmy się, że rower jest bezpieczny. To już rzeczywiście czas, żeby zaufać jednośladom” – przypomina kampania #CzasNaBezpiecznyRower.

Obraz polskich miast, jako zakorkowanych i nieprzyjaznych miejsc dla rowerzystów, maluje się w wyobraźni wielu osób, pomimo wielu działań mających na celu rozwój zrównoważonego transportu. Ludzie aktywni zawodowo lub uczniowie stoją dziś przed wyborem czym poruszać się po mieście aby sprawnie dotrzeć do celu w godzinach szczytu. Niestety transport publiczny nie zapewnia usługi w postaci dowozu od drzwi do drzwi i tu wygrywa transport indywidualny w postaci samochodu, jeśli nie weźmiemy poprawki na problemy miejscami postojowymi w wielu miastach. Tymczasem samochód jest bardzo dobry na dłuższych przejazdach, na rzadko zaludnionych i zabudowanych obszarach, ale niestety coraz częściej nieodpowiedni do poruszania się w gęsto zabudowanych obszarach zurbanizowanych. Indywidualna podróż samochodem już nie gwarantuje szybkiego i wygodnego przemieszczania się. Runął mit komfortowej jazdy samochodem po mieście. I tu z powodzeniem na ratunek przychodzi rower. Na krótkich trasach miejskich (do 5 km, a nawet dłuższych, jeśli rosną trudności w ruchu) rower jest szybszy niż samochód. Rowerzyści omijają korki, korzystając ze ścieżek i skrótów niedostępnych dla samochodów.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO Regional Office for Europe) wynika, że 30 proc. przejazdów samochodowych w Europie odbywa się na dystansie krótszym niż 3 km. Taką odległość można pokonać w 15-20 minut bardzo spokojnie pedałując. Rower może tu zatem w większości przypadków zastąpić samochód. Gdy trasa dojazdu jest dłuższa, lub ktoś mieszka poza obszarem aglomeracji, dobrym rozwiązaniem może być łączenie środków transportu. Do obrzeży miasta można dostać się samochodem, busem lub koleją, a resztę drogi można przebyć rowerem własnym lub publicznym.

Rowerowa codzienność

Duże natężenie ruchu ulicznego, z jednej strony budzi obawy czy jazda rowerem po mieście będzie bezpieczna, ale z drugiej strony, gdy ktoś już raz spróbuje wsiąść na rower i pokona trasę do pracy jest duże prawdopodobieństwo, że złapie bakcyla i z roweru już nie zejdzie. Rowerem może jeździć każdy, nie trzeba być wyjątkowo wysportowanym. Regularna jazda wręcz sprawi, że nasza kondycja znacznie się poprawi i codziennie kręcenie kilometrów na rowerze nie będzie wyczerpujące. Obawy, że dojedziemy spoceni do pracy są na wyrost. Spokojna jazda nie wymaga nawet specjalnego ubioru. Wiele osób dojeżdża w tym samym stroju, w jakim pojawia się w biurze. Jedynie jazda szybszym tempem oznacza, że trzeba będzie przemienić się ze sportowca w pracownika biurowego poprzez zmianę stroju.

Coraz więcej parków biurowych dostrzega jednak potrzeby rowerzystów i oferuje pracownikom szatnie, prysznice i przebieralnie, więc o ile warunki na to pozwalają, warto zaopatrzyć się w specjalną odzież na rower, żeby zapobiec negatywnym skutkom szybkiej jazdy. Wszystkie niezbędne przedmioty, w tym lunch box, czy sprzęt do pracy jak np. laptop można z powodzeniem przewieźć na rowerze. Do wyboru są funkcjonalne bagażniki, pojemne sakwy lub torby rowerowe. Zatem przejazdy rowerem do pracy nie są aż tak skomplikowane i kłopotliwe jak mogłoby się wydawać, a rowerowa codzienność jest do okiełznania. Przyda się jeszcze dobre planowanie i przyjazd kilkanaście minut wcześniej do pracy. Wielu pracodawców promuje też i wspiera zdrowy tryb życia swoich pracowników, więc nie odstawiajmy za szybko rowerów do piwnicy, bo takie dojazdy do pracy mogą się nam po prostu opłacić. A gdy jeszcze do dyspozycji mamy nieprzerwaną sieć dróg rowerowych, to już nie powinno być wymówek.

Czym skorupka za młodu nasiąknie

Rodzice często dowożą swoje dzieci do szkoły samochodem. Jeśli odległość od domu jest długa, jest to uzasadnione, ale zbyt często jest to dojazd do szkoły osiedlowej. W konsekwencji dzieci nabierają złych nawyków, a gdy wejdą w dorosłość trudno będzie im je zmienić. To może później wpłynąć na ich zdrowie i styl życia. Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć aktywności i pokazywać jak poruszać się rowerem do szkoły. Im wcześniej dziecko zacznie jeździć na rowerze, tym szybciej nabierze pewności siebie, będzie sprawniej poruszać się po drogach rowerowych i złapie orientację w terenie. Ostatecznie będzie odczuwało duże poczucie bezpieczeństwa, a my rodzice, bez obaw będziemy puszczać nasze pociechy na rowerze do szkoły.

Przepisy mówią, że dziecko powyżej 10. roku życia może już samodzielnie jeździć rowerem po drogach pod warunkiem, że ma kartę rowerową. Przeznaczona jest ona dla osób w wieku 10-18 lat i najczęściej można ją bezpłatnie wyrobić w szkole, poprzez zdanie egzaminu. Rowerzysta, który nie ma jeszcze 10 lat jest według prawa pieszym, czyli może i powinien poruszać się po chodniku. Dorosły rowerzysta mający pod opieką dziecko do 10. roku życia również ma prawo jechać po chodniku.

Na początku swojej przygody z rowerem, dziecko nie ma jeszcze doświadczenia w pokonywaniu trasy, więc warto wcześniej opracować plan, sprawdzić alternatywne drogi i wybrać tę najbezpieczniejszą i najwygodniejszą. Nie zawsze trasa musi być najkrótsza. Przede wszystkim powinna być bezpieczna, czyli o małym natężeniu ruchu i najlepiej by prowadziła do niej droga rowerowa. Zanim dziecko samo pojedzie do szkoły, przynajmniej kilka razy należy pokonać tę trasę wspólnie z dzieckiem.

Przygotowania do jazdy jesienią

Przed sezonem jesiennym i rokiem szkolnym trzeba też odpowiednio przygotować rower. Po wakacyjnej eksploatacji warto oddać rower do serwisu. Priorytetowo należy sprawdzić stan oświetlenia. Po wakacjach dni robią się coraz krótsze, więc oświetlenie roweru będzie miało większe znaczenie. Przypominamy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury obowiązkowe elementy wyposażenia to: na stałe zamontowany tylny odblask w kolorze czerwonym, dodatkowo, jeśli jazda odbywa się po zmroku – białe światło przednie i czerwone światło tylne, a także hamulec i sygnał dźwiękowy. Gdy mowa o dzieciach, to powinny mieć do czynienia nie tylko z dzwonkiem w szkole, ale także tym na rowerze. Nieobowiązkowym, ale zalecanym elementem wyposażenia jest kask. Głowa wymaga szczególnej ochrony i trudno sobie wyobrazić dziecko jadące do szkoły bez kasku, a ten musi być wygodny, dopasowany rozmiarem oraz prawidłowo założony. Kolejnym z ważnych aspektów bezpieczeństwa na drodze jest upewnienie się, że rowerzysta będzie na niej widoczny. Kurtka z odblaskami lub kamizelka odblaskowa znacznie poprawiają bezpieczeństwo cyklisty.

Gdy zadbamy o te podstawowe elementy, będziemy mieć pewność, że my i nasze dziecko wyruszymy w drogę do pracy lub szkoły na sprawnym i pewnym sprzęcie oraz w odpowiednim ekwipunku.

PODZIEL SIĘ Z INNYMI

Napisz komentarz...
Zaloguj przez Facebooka

Prywatność
Polityka prywatności 

Redakcja
26-600 Radom
Ul. Okulickiego 39, IIP
TEL: 48 380 30 62 wew. 12
E-mail: biuro@portal.fit.pl

RODO

Szanowny Czytelniku!

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Nie zmieniamy naszych uprawnień.

Od 25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”).

W związku z tym chcielibyśmy poinformować Cię o przetwarzaniu Twoich danych oraz zasadach, na jakich będzie się to odbywało po dniu 25 maja 2018 roku. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje na ten temat.

O jakich danych mówimy?

Chodzi o dane osobowe, które są zbierane w ramach korzystania przez Ciebie z naszych usług, w tym stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności udostępnianych przez Fit.pl Sp.z.o.o.. Dane osobowe niezbędne gromadzone przez serwis www.fit.pl są objęte ochroną danych osobowych: nie są i nie będą nikomu odsprzedawana ani udostępniane. W czasie korzystania z serwisu użytkownik może zostać poproszony o podanie niektórych swoich danych osobowych poprzez wypełnienie formularza, lub w inny sposób. Dane, które należy podać to w większości przypadków imię, nazwisko i adres e-mail.

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Administratorami Twoich danych będziemy my: Fit.pl Sp.z.o.o z siedzibą w Radomiu (dalej także będziemy używać skrótu „Fit.pl”) oraz nasi Zaufani partnerzy czyli podmioty niewchodzące w skład Fit.pl ale będące naszymi partnerami, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszych stronach, do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Dlaczego chcemy przetwarzać Twoje dane?

Przetwarzamy te dane w celach, aby:

  • dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań oraz do przeprowadzania konkursów z nagrodami,
  • zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,
  • pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań,
  • dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem Twoje dane możemy przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądy lub organy ścigania – oczywiście tylko gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Pragniemy też wspomnieć, że na większości stron internetowych dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych parterów.

Jakie masz prawa w stosunku do Twoich danych?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo tutaj.

Jakie są podstawy prawne przetwarzania Twoich danych?

Każde przetwarzanie Twoich danych musi być oparte na właściwej, zgodnej z obowiązującymi przepisami, podstawie prawnej. Podstawą prawną przetwarzania Twoich danych w celu świadczenia usług, w tym dopasowywania ich do Twoich zainteresowań, analizowania ich i udoskonalania oraz zapewniania ich bezpieczeństwa jest niezbędność do wykonania umów o ich świadczenie (tymi umowami są zazwyczaj regulaminy lub podobne dokumenty dostępne w usługach, z których korzystasz). Taką podstawą prawną dla pomiarów statystycznych i marketingu własnego administratorów jest tzw. uzasadniony interes administratora. Przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych podmiotów trzecich będzie odbywać się na podstawie Twojej dobrowolnej zgody.

Dlatego też proszę zaznacz przycisk „zgadzam się” jeżeli zgadzasz się na przetwarzanie, po 25 maja 2018 roku, Twoich danych osobowych zbieranych w ramach korzystania przez Ciebie z usług, w tym ze stron internetowych, serwisów i innych funkcjonalności Fit.pl, w tym także zbieranych w tzw. plikach cookies przez nas i naszych Zaufanych Partnerów, w celach marketingowych (w tym na ich analizowanie i profilowanie w celach marketingowych) przez opisane wyżej Fit.pl oraz Zaufanych Partnerów. Wyrażenie zgody jest dobrowolne i możesz ją w dowolnym momencie wycofać korzystając z narzędzia dostępnego tutaj.

Zgadzam się
Nie teraz
fit.pl profil na Facebooku
fit.pl kanał na Youtube
Forum dyskusyjne fit.pl