Na czwartą edycję targów Aktywni 50+ zapraszamy 16-17 marca 2013 roku do Poznania. Targi odbędą się w pawilonie nr 3 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich
fit.pl
2013-03-11 00:00
Udostępnij
Aktywni 50+ już po raz 4.
targi aktywni plus50„Aktywni 50+ to impreza cykliczna stworzona z myślą o osobach po 50. roku życia i starszych. Pierwszą edycję zorganizowano w 2010 roku. We wszystkich edycjach wzięło udział już niemal 10 tys. zwiedzających”.

Targi stają się w tym czasie przestrzenią, w której osoby dojrzałe mogą zapoznać się z szeroką gamą artykułów oferowanych przez firmy komercyjne oraz organizacje pozarządowe, zadbać o zdrowie i urodę czy zapoznać się z nowymi technologiami. Warto zauważyć, że produkty age-friendly zajmują coraz ważniejsze miejsce w ofercie wielu firm i przedstawicieli trzeciego sektora.

Organizatorami imprezy są: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej pełnią funkcję współorganizatorów wydarzenia. Minister Pracy i Polityki Społecznej, Rzecznik Praw Obywatelskich, Marszałek Województwa oraz Prezydent Miasta Poznania objęli wydarzenie honorowym patronatem.

Uroczyste otwarcie

Zapraszamy do udziału w uroczystym otwarciu imprezy, które odbędzie się 16.03. o godzinie 11.00. Swój udział w otwarciu zapowiedzieli Minister Pracy i Polityki Społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Rzecznik Praw Obywatelskich, Irena Lipowicz.

Program wydarzeń

W tym roku, po raz pierwszy na targach wystawi się Stowarzyszenie Wikimedia Polska, znane internautom z największej wirtualnej encyklopedii – Wikipedii. Wikipedyści chcą zachęcić seniorów do dzielenia się wiedzą z innymi użytkownikami sieci. „W pierwszej chwili edycja Wikipedii może wydać się seniorom trudna, ale jesteśmy przekonane, że jest to pomysł bardzo trafiony. Po pierwsze, coraz większa grupa seniorów swobodnie porusza się w wirtualnym świecie, po drugie, któż jak nie oni lepiej sprawdzi się w tworzeniu haseł do encyklopedii – przecież większość z nich to eksperci w swoich dziedzinach” (Maria Sitarska).

Na stoisku Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej spotkać będzie można uczestników projektu Ensure 55+. Ensure 55+ to platforma internetowa, która ma gromadzić wiedzę, doświadczenie i kompetencje dojrzałych pracowników i wolontariuszy oraz pomóc w dobrym wykorzystaniu ich potencjału przez pracodawców i organizatorów wolontariatu. Na targach można będzie przyjrzeć się jak działa platforma, a także, co najważniejsze, zapisać się do niej.

Wraz z pierwszymi podmuchami wiosny, na targach pojawią się również wielobarwne motyle. A wszystko to za sprawą wolontariuszy Hospicjum Palium, którzy zachęcać będą do wspólnego malowania motyli. Warto wspomnieć, że 21 marca, pierwszego dnia wiosny, po raz pierwszy obchodzić będziemy Dzień Wrażliwości, którą symbolizuje właśnie ten piękny owad. Dzień Wrażliwości to autorski pomysł młodych wolontariuszy hospicjum.
Tegoroczne targi to także ważny temat dla mężczyzn – na scenie głównej wysłuchać będzie można prelekcji lek. med. Agnieszki Idy ze Stowarzyszenia „UroConti” dotyczącego diagnostyki i leczenia schorzeń prostaty.

„Zachęcamy panów do udziału w targach. Cieszy nas potrzeba aktywności społecznej kobiet, ale niepokoi brak mężczyzn wśród gości. Targi to wspaniała okazja, żeby złapać sportowego bakcyla, wybrać dla siebie jakąś formę aktywności, podzielić się wiedzą gromadzoną przez całe dotychczasowe życie” (Maria Sitarska).

Z przyjemnością informujemy, że także i w tym roku Akademia 50+ zorganizuje pokaz mody i to zarówno w sobotę, jak i w niedzielę. „Drugie życie rzeczy” – pod taką nazwą znaleźć będzie można pokaz w programie. „W ubiegłym roku pokaz mody okazał się bardzo dobrym pomysłem. Na scenie pojawiły się piękne, dojrzałe kobiety, a aplauz jaki zebrały świadczy najlepiej o potrzebie eleganckiej prezencji niezależnie od wieku” (Adrianna Brzostowska).

Tegoroczne targi to również trendy eko. W ramach warsztatów poznaniacy będą mieli możliwość wykonania zarówno eko-biżuterii, jak i eko-toreb. To również propozycje Akademii 50+, przypomnijmy, jednego z wyróżnionych przez Centrum Inicjatyw Senioralnych Miejsc Przyjaznych Seniorom.

[-------]

targi senioraScena sportowa w tym roku opanowana będzie przez taniec. Można będzie nauczyć się podstawowych kroków kankana i tańców cygańskich, jak i włączyć się w pokaz terapii tańcem i ruchem Olgi Kuźmińskiej czy integracyjnych tańców w kręgu przygotowanych przez Stowarzyszenie KLANZA. Nie zabraknie oczywiście treningu nordic walking, ani pokazu tai chi. Przestrzeń sceny sportowej organizatorzy wykorzystają również do zaprezentowania, dzięki uprzejmości Akademii Wolnego Czasu i Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2, szkolenia z pierwszej pomocy przedmedycznej. „To ważny temat, choćby ze względu na odpowiedzialność, jaka spoczywa na opiekujących się wnukami seniorach. Warto wiedzieć, jak zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia, zanim pojawi się fachowa pomoc” (Adrianna Brzostowska).

W tym roku warsztaty artystyczne zorganizowane zostaną na przestrzeni otwartej. Zwiedzający, którzy nie zapiszą się na listę warsztatową z powodu ograniczonej liczby miejsc, będą mogli swobodnie obserwować pracę innych.

Mając też w pamięci ogromną potrzebę udziału w badaniach profilaktycznych, organizatorzy zdecydowali się na rozbudowę przestrzeni dla zdrowia. W tym roku powstanie specjalna, osobna Strefa Zdrowia przygotowana przez Polskie Towarzystwo Gerontologiczne. Skorzystać będzie można z porad specjalisty podologii, kosmetologii, fizjoterapii, badań cukrzycowych i cholesterolowych, badania ciśnienia i natlenienia. Co ważne, dostępne będzie również doradztwo lekowe, czyli dowiedzieć się będzie można, jak używać leków, które z nich wolno, a których nie należy łączyć. Tak jak w roku ubiegłym, na targach pojawi się osteobus i słuchobus. Większość badań jest bezpłatna.

Tematem, który sygnalizowany jest co roku na targach jest praca. Także i tym razem pojawią się warsztaty tematycznie związane ze zmianą pracy po pięćdziesiątce i korzyściami płynącymi z założenia własnej firmy. Oba warsztaty przygotuje Fundacja Inicjowania Rozwoju Społecznego. „Targi Aktywni 50+" nie są targami pracy, niemniej mamy nadzieję, że dzięki lobbowaniu społecznej aktywności wśród dojrzałych poznaniaków, przyczynimy się także do zwiększenia ich aktywności rozumianej szerzej, także zawodowo. Kontakty społeczne są przecież nie do przecenienia w poszukiwaniu pracy, czy też organizacji wolnego czasu w przypadku osób, które zakończyły już aktywność zawodową” (Maria Sitarska).

W tym roku wśród wystawców znajdzie się spora grupa uzdrowisk z całej Polski, kluby seniora, organizacje pozarządowe z Poznania i Wielkopolski, a także wiele firm kierujących swoją różnorodną ofertę do dojrzałych odbiorców.

Smakoszy zapraszamy na stoiska kiermaszowe, na których będzie można skosztować regionalne przysmaki.

W oba dni targowe, równolegle do wydarzeń zorganizowanych w pawilonie nr 3, w Iglicy (pawilon nr 11) odbywać się będą koncerty. Do wstępu na wszystkie występy upoważnia bilet targowy, który kupić można w kasie MTP w dniu imprezy, w cenie: 8 zł za jeden dzień, 10 zł za dwa dni oraz na stronie internetowej ticketrpro.pl.

A w programie kulturalnym znajdą się: sobotni koncert Trzech Tenorów, występ Krystyny Giżowskiej i Andrzeja Rybińskiego. W niedzielę posłuchać będzie można duetów operetkowych, obejrzeć występ Zespołu Tańca Ludowego Staropolanie, a na koniec, zamykającym koncertem pożegna gości Jerzy Połomski.

Na targi zapraszamy 16 i 17.03. w godzinach 10.00-17.00. Koncerty potrwają do godziny 18.00.

Konferencja

16.03. odbędzie się również konferencja towarzysząca targom pn. „Współczesne problemy rehabilitacji osób starszych”. Organizatorem konferencji jest Polska Akademia Nauk Oddział w Poznaniu. Miejsce: Międzynarodowe Targi Poznańskie, Hol wschodni (od ul. Głogowskiej 10), Sala konferencyjna: Zielona. 

www.senior.fit.pl