W miniony weekend (25-26 września 2010) odbyły się pierwsze targi Aktywni 50+ skierowane do seniorów. Było to dwudniowe wydarzenie dla wszystkich tych, którzy nie zważając na wiek chcą żyć pełnią życia
fit.pl
2010-09-27 00:00
Udostępnij
Aktywni seniorzy w Poznaniu
targi- Widząc poszerzające się grono osób, które osiągnęło wiek 50+, władze miasta Poznania i Targi Poznańskie zdecydowały się uruchomić dzisiejszą inicjatywę - powiedział na otwarciu targów – Prezes Zarządu Targów Poznańskich dr Andrzej Byrt. – Przydawka i przymiotnik aktywni wskazuje na bardzo istotny element całości. Sensem życia każdego z nas jest właśnie bycie aktywnym wobec swoich najbliższych w pierwszym rzędzie, dzieci, rodziców, dziadków, wobec otoczenia, w którym funkcjonujemy. Wielki sens naszego spotkania to chęć zainspirowania wszystkich do tego, byśmy starali się zachować sprawność fizyczną, jak i intelektualną, uczuciową, emocjonalną. – dodał.

Na stoiskach targowych można było porozmawiać m.in. o finansach, zapytać o zagadnienia techniczne (związane z Internetem, telefonami komórkowymi), zasięgnąć porady kosmetycznej, a także medycznej i przy okazji zrobić sobie bezpłatne badania, np. słuchu, wzorku czy mammograficzne. Kopalnią wiedzy o spotkaniach, imprezach kulturalnych, działaniach społecznych, obywatelskich organizowanych na co dzień w mieście i okolicach były stoiska organizacji społecznych i samorządowych. Obecność na targach to świetna okazja do włączenia się w ich pracę i skorzystania z ich oferty. Wielu seniorów, którzy w miniony weekend pojawili się na targach bardzo chętnie korzystało z proponowanej oferty Uniwersytetów Trzeciego Wieku, uważając, że tego typu miejsca pozwalają im poczuć się potrzebnymi. Można było także targi4odwiedzić stoiska stowarzyszeń i fundacji, które zajmują się wspieraniem rozwoju osobistego poprzez sztukę i działania sportowe, a także jednostki, które mają za cel niesienie pomocy osobom potrzebującym socjalnego wsparcia.

Dodatkową zachętą do odwiedzenia targów był bogaty program wydarzeń im towarzyszących. W sobotę i w niedziele, odwiedzający mogli wysłuchać ciekawych wykładów, między innymi dotyczących Banku Czasu, zagadnienia starości i starzenia się, bycia atrakcyjnym po 50 roku życia, korzystania z Internetu czy nowoczesnych usług telekomunikacyjnych. W Speed Badminton Park seniorzy mogli poznać zasady gry, samemu zagrać, a także wziąć udział w rozgrywkach otwartego amatorskiego turnieju Aktywni 50+ Speedminton® Cup.

[-------]

Pawilon 11 na terenie MTP, potocznie zwany „Iglicą”, stał się podczas targów Aktywni 50+ sceną kulturalną. W niedzielę, 26 września, odbyły się tu koncerty: Poznańskiego Chóru Chłopięcego, duetów operetkowych, zespołu Affabre Concinui, który zaprezentuje repertuar z lat 60. i 70., a także koncert Alicji Majewskiej z akompaniamentem Włodzimierza Korcza.

Dodatkową atrakcją dla wszystkich seniorów był Strefa 50+. W jej ramach zorganizowana została scena sportowa, która przyciągnęła wielu odwiedzających. Na scenie sportowej zorganizowano pokazy jogi dla seniorów, Tai Chi, gimnastyki dla seniora, pokaz prawidłowego marszu z kijami do Nordic Walking i wiele innych atrakcji sportowych. Dla organizatorów sceny sportowej zaskoczeniem był fakt, że seniorzy tak tłumnie i chętnie uczestniczyli w zajęciach. Każdy z nich miał również możliwość porozmawiania z instruktorem prowadzącym zajęcia o zdrowotnych uwarunkowaniach uprawiania sportu.

- Z chęcią wzięłam udział w zajęciach z aerobiku dla seniorów. To niesamowita zabawa, a po ćwiczeniach czuję się po prostu świetnie! – powiedziała nam Pani Krystyna.

Seniorzy wiedzą, że w każdym wieku można korzystać z życia, mieć inicjatywę do działania, rozwijać swoje pasje, dbać o sprawność. Dlatego też tłumnie odwiedzali stoiska, zadawali pytania i uważnie słuchali wystawców.

targi9

- Bardzo się cieszę, że zorganizowano takie targi. Dowiedziałem się na nich bardzo wielu ciekawych rzeczy. Zajęcia sportowe bardzo mi się podobały, na pewno zapiszę się na gimnastykę dla seniorów. – powiedział nam Pan Kazimierz – Mam nadzieję, że więcej osób i organizacji zacznie zwracać uwagę na potrzeby naszego pokolenia. – dodał.

- Dzisiejsi seniorzy nie tylko mogą sobie pozwolić na więcej niż kiedyś, ale i w większym stopniu są skoncentrowani na sobie. Poszukują produktów, które pozwolą im zachować aktywność, samodzielność i zdrowie, odpowiednich do ich potrzeb – powiedziała Pani Maria.

 

Targi dla seniorów można uznać za naprawdę udane. Mamy nadzieję, że więcej będzie tego typu inicjatyw, które pokażą ludziom starszym, że nie chodzi o to ile ma się lat, ale jak się starzeje.
targi6
Zajęcia w Strefie Sportowej cieszyły się dużą popularnością wśród seniorów
targi3(1)
Nauka prawidłowego chodzenia z kijami do Nordic Walking wzbudziła wielkie zainteresowanie odwiedzających targi

 
targi1
Panie bardzo chętnie decydowały się na profesjonalny makijaż, a także pytały kosmetyczki o pielęgnację twarzy

targi7

www.fit.pl